FinExpert.e15.cz

Nedejte zlodějům šanci

Chvilka nepozornosti vás může připravit nejen o hotovost v peněžence, ale i o veškeré doklady, platební karty a jiné průkazy.
Nedejte zlodějům šanci

Statistika Ministerstva vnitra uvádí, že v minulém roce bylo nahlášeno přes 19 tisíc kapesních krádeží. Kapsáři mají největší zájem o hotovost, mobilní telefony a platební karty. Pokud vyprázdněnou peněženku odhodí i s osobními doklady, můžete jen doufat, že nebudou dále zneužity. V opačném případě vás čeká nejen zdlouhavé vyřizování dokladů nových, ale i riziko čerpání spotřebitelské půjčky, uzavření smlouvy s mobilním operátorem, vypůjčení automobilu, nákup na leasing apod. Zneužití dokladů můžete zjistit až za několik měsíců, kdy jste vyzváni k úhradě nejrůznějších půjček.

Co dělat při ztrátě dokladů?

V okamžiku, kdy zjistíte ztrátu osobních dokladů (občanského průkazu, cestovního pasu, řidičského průkazu), ohlaste tuto událost co nejdříve na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Pokud vám byly doklady ukradeny, obraťte se přímo na služebnu Policie ČR. Nenahlásíte-li ztrátu nebo krádež, doklady jsou stále platné a mohou být zneužity. Na obecním úřadě či policii získáte potvrzení o ztrátě nebo odcizení osobních dokladů. Místo občanského průkazu získáte dočasné potvrzení, které platí dva měsíce. Ze zákona máte povinnost do 15 dnů od ztráty nebo nahlášení krádeže požádat o vystavení nové občanky. V případě, že jste již nahlásili ztrátu či odcizení dokladů a najdete je, doklady dále nepoužívejte a odevzdejte je. Dnem ohlášení jejich ztráty nebo odcizení končí jejich platnost. Neplatnost občanského průkazu nebo cestovního pasu si můžete ověřit na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR (www.micr.cz/doklady/index.html).

Doklady to většinou nekončí

Při krádeži zpravidla nepřijdete pouze o osobní doklady, ale i platební kartu, průkazku zdravotní pojišťovny, předplatní jízdenku na dopravu, ostatní klubové a členské karty, někdy i malý technický průkaz vozidla. Velmi často dochází i ke krádežím mobilních telefonů.

Platební kartu zablokujte na telefonní lince banky. Počítejte s tím, že zablokování karty není levnou záležitostí. Za blokaci elektronické platební karty zaplatíte řádově stovky korun, stoplistace mezinárodní embosované karty vás přijde i na několik tisíc.

Ztrátu průkazu zdravotního pojištění musíte nahlásit zdravotní pojišťovně do osmi dnů. Novou průkazku i dočasné potvrzení o zdravotním pojištění vystavují zdravotní pojišťovny zdarma.

Odcizení ostatních karet a průkazů nahlaste u organizací, které je vydaly. Za ztrátu nebo odcizení předplatních jízdenek, klubových a členských karet zpravidla náhradu nezískáte.

Pokud vám byl ukraden mobilní telefon, můžete jeho další používání zablokovat u všech mobilních operátorů. Mobilní telefon sice nezískáte zpět, ale znemožníte jeho další používání. V případě krádeže kontaktujte mobilního operátora, který zablokuje SIM kartu proti neoprávněnému volání i z jiných telefonů. V dokladech mobilního telefonu si zjistěte jeho výrobní číslo a obraťte se na policii, která požádá všechny mobilní operátory o zablokování telefonu. Zablokování telefonu si můžete ověřit na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR (http://www.mvcr.cz/mobily/index.html).

Tabulka č. 1.: Pořízení nových dokladů

  Kde ohlásit Cena pořízení nových dokladů/blokace (Kč)
ztrátu krádež
Občanský průkaz obecní úřad/matrika Policie ČR 100
Cestovní pas obecní úřad Policie ČR 600
Řidičský průkaz obecní úřad Policie ČR 50 (expresní vydání 500)
Platební karta banka banka blokace 150 až 4 000
Průkaz zdravotní pojišťovny zdravotní pojišťovna zdravotní pojišťovna zdarma
Malý technický průkaz dopravní inspektorát dopravní inspektorát 100
Mobilní telefon mobilní operátor mobilní operátor, Policie ČR blokace zdarma
Ostatní průkazy organizace, která průkaz vydala zpravidla v plné výši

Finanční instituce prověřují doklady důkladně

Největší nebezpečí ztráty nebo ukradení osobních dokladů spočívá v jejich možném zneužití. I když banky, leasingové a splátkové společnosti důkladně prověřují pravost předkládaných dokladů, může dojít k uzavření smlouvy na základě ukradených dokladů. Podle oslovených společností se však pokusy o čerpání úvěru na základě odcizených dokladů objevují pouze ojediněle. K odhalení podvodu dochází zpravidla již při podání žádosti o úvěr. V poměru k počtu uzavřených smluv podíl takovýchto případů nedosahuje řádů procent, ale pohybuje se na hranici jednoho promile.

Pro uzavření smlouvy jsou vyžadovány dva doklady totožnosti, někdy i výpis z bankovního účtu, potvrzení o výši příjmu nebo faktura za telefon. Finanční instituce ověřují pravost předložených dokladů v databázi Ministerstva vnitra. Do konce června by měla být spuštěna sdružením Solus databáze neplatných dokladů. Pravost dokladů bude ověřována zasláním on-line dotazu. Zneužití dokladů hrozí především tam, kde chybí důkladná kontrola.

Příklady zneužití dokladů:

  • získání úvěru bez ručitele,
  • nákup zboží na splátky,
  • vypůjčení auta v půjčovně,
  • nákup automobilu na leasing,
  • uzavření smlouvy s mobilním operátorem,
  • hotelové ubytování.

Jak ztížit „práci“ zlodějům?

Během chvilky můžete přijít o veškeré doklady. Přitom stačí dodržet pár zásad a následky případné krádeže budou minimální. Mějte u sebe jen ty doklady, které skutečně potřebujete. Pokud zrovna necestujete autem, jistě se obejdete bez řidičského a technického průkazu. Kartičku zdravotní pojišťovny většinou potřebujete také pouze při návštěvě lékaře. Doklady a peníze nedávejte do jedné peněženky. Pokud chcete zabránit neoprávněnému výběru peněz z bankomatu, nikdy nepiště PIN kód na zadní stranu platební karty, na různé papírky v peněžence ani do mobilního telefonu. Poznamenejte si telefonní číslo k rychlému zablokování platební karty.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nejak autorovi vypadl zbrojni prukaz :-)
ZP
16. 5. 2008, 10:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená