FinExpert.e15.cz

Nechcete být chudý důchodce? Investujte do zlatých mincí

Oblíbenost si mince získaly díky konkrétnímu fyzickému vlastnění.
Nechcete být chudý důchodce? Investujte do zlatých mincí

Důležité je si u investičních mincí uvědomit, že se obchoduje s jejich faktickou hodnotou. Zde se již nejedná o sběratelskou vášeň či kompletace sbírek. U zlatých mincí nejde o formu uchování, či rok vydání tak, jako je tomu u sběratelských mincí. Jde o regulérní investiční nástroj, o jakousi alternativní investici, jelikož principem výnosu je skutečný nákup této komodity a její následný prodej.

Investování do mincí má však dvojí charakter. Jde buď o investici do klasických platidel, která mají určitou sběratelskou hodnotu a duhou variantou je investice do zlatých mincí, které představují takzvané investiční zlato.

Obě tyto investice se mohou, ale samozřejmě také nemusí, vyplatit. Důležité je vědět, na co se při orientování na daný druh mince zaměřit. Mince a jejich historii zkoumá a hodnotí takzvaná numismatika. Často se tento pojem zaměňuje i se samotnou činností sbírání mincí. Takže sběratel je nazýván numismatikem.

Klasické mince

O klasické mince a jejich sbírání se zajímá obrovské množství lidí. Pravděpodobně se jedná hned po filatelii o nejoblíbenější sběratelský artikl. Je to nasnadě. Klasické mince jsou velmi snadno k sehnání. Obvykle vše začíná nalezením nějakých starých mincí po dědečkovi nebo se objeví nějaký podobný impuls, který vyvolá vášeň ve sbírání.

Velmi dobře funguje směna a nákup na různých trzích, aukcích či přímo malých burzách. Při důkladném a kvalitním sbírání mincí může sbírka získat zajímavou hodnotu. Jde sice o náročný sběr, avšak kvalitní numismatická sbírka má velkou a hlavně trvalou hodnotu. S mincemi je velice složité spekulovat. Často jsou ceny pouze odhadní, či podle určitých aktuálních poptávek. Těžko se nakoupí nějaká mince v očekávání, že za pár let bude její hodnota několikanásobná.

Spíše je možné určitou hodnotu získat ze zmíněné kompletní a ucelené sbírky mincí. Důležité je navíc numismatickou sbírku sestavovat podle určitých kritérií, aby následně měla danou hodnotu. Rozhodně nemá smysl se soustředit na všechny „staré" mince, ale orientovat se více konkrétně a dokázat vytvořit ucelenou, třeba i menší, ale kvalitní sbírku.

Ta pak představuje hodnotu a může svému majiteli určité výnosy při prodeji přinést. Navíc u těchto mincí velmi záleží na jejich kvalitě. Pečlivě uchovávané a neponičené mince mají podstatně větší hodnotu než zašlé a poškozené. Následně uvádíme několik velmi hodnotných a ceněných mincí. Jde o 5 haléřů z roku 1924, 20 haléřů a 10 Kč z roku 1933, 25 haléřů z roku 1932, 5 Kč z roku 1937, 20 haléřů a 1 Kč z roku 1947, 3 haléře z roku 1962 a 5 Kč z roku 1986.

Investice do zlatých mincí

U zlatých mincí je situace odlišná. Obchodují se za jejich faktickou hodnotu. Nejde o jejich aktuální stav či formu uchování. Jde především o ryzost a hmotnost. Zlaté mince představují trvalou hodnotu. Jde o určitou jistotu proti vlivu inflace. Právě tak dokáží zlaté mince dlouhodobě odolávat času a jejich majiteli drží krok s inflací.

Výhodou těchto mincí je jejich fyzické vlastnění. Vždy máte jistotu a danou minci k dispozici. Zlaté mince nemusejí být ve sbírkách, jejich cena je odvislá právě od jedné určité. Navíc zlato jako komodita je prakticky nezničitelné, takže mince si uchovají své vlastnosti dlouhodobě. Investiční zlato a investice do zlatých mincí tak lákají ke sběru ještě více než klasické mince, jelikož není nutné složitě dávat do kupy ucelené sbírky, ale i jedna jediná zlatá mince dokáže uchovat prostředky a zajistit je proti inflaci či dalším krizovým dobám

Zlaté mince jsou součástí portfolia zodpovědného investora

Právě díky této schopnosti investičních zlatých mincí ochránit hodnotu, by neměly zlaté mince chybět ve vyrovnaném portfoliu zodpovědného investora. V jaké míře, to si již musí každý rozhodnout sám. Zlaté mince mohou představovat až 15 % celého investičního rámce. Navíc je třeba rozložit nákup mincí na delší období, aby se eliminovalo tržní riziko v podobě různých spekulačních krátkodobých a výrazně nadhodnocených cen. Taková doba by rozhodně neměla být obdobím nákupu, ale spíše prodeje.

Jak nakupovat

Dívejte se tedy na zlaté mince jako na komoditu. Provedení a vzhled mince nehrají roli. Nákup mincí musí být ale vždy proveden pouze u ověřených a stabilních obchodníků. Nesnažte se na zlatých mincích vydělat okamžitě. Jde opravdu spíše o dlouhodobou ochranu prostředků před jejich znehodnocením. Proč tedy nakupovat zlaté mince již víme. Jde o jakousi jistotu.

Trvalá hodnota mince spolu s jejím kontinuálním nárůstem ceny je ideální variantou zajištění. Navíc díky širokému okruhu obchodníků je možné zlaté mince nakupovat a prodávat prakticky 24 hodin denně. Jedná se o relativně likvidní komoditu, kterou je možné velice snadno zpeněžit. Velmi často je pak investice do zlatých mincí charakterizována slovy jako jistota, nezávislost a stabilita.

Přehled mincí, které bude razit v nadcházejících letech ČNB

Do současné doby vydala celou škálu nejrůznějších zlatých, ale i stříbrných mincí. Jde prakticky o totéž. Zlaté mince byly vydávány na nejrůznější motivy v nominální hodnotě 2 500 Kč a to v letech 2006 - 2010. Posledním kouskem byl v říjnu 2010 motiv Národní kulturní památky dolu Michal v Ostravě. V průměru měly tyto mince 22 mm a vážily 7,77 g.

Na období let 2011 - 2015 jsou připraveny další emise zlatých mincí se zaměřením na mosty České republiky v nákladu 25 000 ks. Prvním bude v květnu 2011 Gotický most v Písku a desátým, posledním v říjnu 2015, Mariánský most v Ústí nad Labem. Nominální hodnota bude navýšena na 5 000 Kč a hmotnost se také zdvojnásobí na 15,5 g. Průměr mincí bude 28 mm. Cena těchto mincí se již nyní odhaduje na zhruba 13 000 Kč.

Mimořádně pak bude Národní banka razit v letech 2012 a 2015 mince s nominální hodnotou 10 000 Kč, hmotností 31,1 g a s průměrem 34 mm. Půjde o Zlatou bulu sicilskou v roce 2012 a na rok 2015 je připravena mince Jan Hus. Tržní cena je odhadována na 25 000 Kč. Vedle těchto velice hodnotných zlatých mincí bude navíc ČNB razit i mince stříbrné v nominálních hodnotách od 100 do 700 Kč, které budou oslavovat památku a výročí nejrůznějších slavných osobností či významných událostí dějin naší země.

Článek je převzatý z webu www.Uspořím.cz 

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Taky tu nejsou typy na nákup mincí. Já třeba nedávno...
Petr
24. 9. 2013, 09:18
Zdravím, taky mě to zaskočilo. Podle mě má smysl inv...
Petr
27. 8. 2012, 13:10
V investičním zlatě už se pohybuju kdo má zájem tak ...
Pavel
5. 5. 2011, 21:53
No, přijdu na web "Finanční expert" a vidím článek "...
J.
18. 11. 2010, 10:06
Vážení, text navazuje na seriál článků věnovaných té...
Edith1
18. 11. 2010, 09:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená