FinExpert.e15.cz

Necháte svého broučka samotného doma?

Ne každá rodina s malým dítětem se může v případě potřeby obrátit na ochotné osoby, které jim jejich ratolest pohlídají. Máte-li takové babičky, dědy, známé a kamarády a navíc jim stoprocentně důvěřujete, oprávněně hovoříte o velkém štěstí. Co ale dělat, když je kolem sebe nemáte a přesto nutně potřebujete nějakou záležitost vyřídit?
Necháte svého broučka samotného doma?

V takové situaci vám nezbude jiné východisko než se poohlédnout po někom, kdo bude ochoten vaše dítě na smluvenou dobu pohlídat. Rodinní příslušníci a kamarádi vám dítě pohlídají rádi a zcela zdarma, cizím osobám budete muset zaplatit.

Kde najít paní na hlídání?

Doba, kterou dítě stráví bez rodičů, je vždy poměrně velká psychická zátěž. Proto se pokusme najít pro něj takovou společnost, se kterou se bude cítit nejen bezpečně, ale i příjemně. Otevřete-li telefonní seznam v rubrice „služby“, zjistíte, že vedle zedníků, obkladačů, tesařů či jiných řemeslníků, najdete i kontakty na agentury nebo osoby, které vámi hledanou službu nabízejí.
Jindy se můžete obrátit na osobu z vašeho okolí, která vám byla na tuto činnost doporučena od ostatních rodičů, kteří byli nuceni její služby využít. Neuchylujte se k řešením, kdy dítě svěříte osobě, kterou dobře neznáte a nemáte v ni plnou důvěru. Své definitivní rozhodnutí dobře zvažte. Nezapomeňte, že neděláte nic jiného, než že pouštíte cizího člověka do vašeho domu a k tomu mu svěřujete ještě své dítě!

Jak poznat solidní agenturu?

Zavedená agentura, která nabízí zprostředkování osob na hlídání dětí, by vám měla předložit výpis z rejstříků trestů a zdravotní průkaz vybrané pracovnice. Solidní firma podrobuje své zaměstnance i psychologickým trestům z důvodu minimalizace možných rizik. Důležitá je také možnost nahlédnout do referencí od ostatních rodičů nebo předchozích zaměstnavatelů. Před vykonáním samotné služby můžete také požadovat osobní setkání s danou pracovnicí, z něhož si uděláte nejlepší představu.
O kvalitě vámi vybrané agentury svědčí i to, jakým způsobem je ošetřena náhrada škody, která vám může vzniknout při výkonu práce ve vaší domácnosti. Nejčastěji je to upraveno tak, že do dané výše (např. 3000 Kč) tuto škodu platí sama pracovnice, vyšší částky pak zaplatí pojišťovna.

Koho si vybrat?

Zaměstnanci agentur se většinou rekrutují z řad studentek, matek na mateřské dovolené nebo žen důchodového věku s dlouholetou praxí ve výchově dětí.
Pokud si vyberete chůvu z řad studentek, upřednostňujte ty, které studují např. nějaký zdravotnický obor, pedagogickou nebo lékařskou fakultu. V těchto případech si můžete být skoro jisti kladným vztahem studentek k dětem. Rozhodnete-li se pro zkušenost, vyberte si pracovnici z řad bývalých či současných učitelek mateřských škol, o jejichž kvalifikaci nemusíte mít obavu.
Za povšimnutí stojí, že pro opakované hlídání můžete využít služeb chůvy, která vám dítě nejen pohlídḠale naplní tento čas i určitou, užitečnou, aktivitou vykonávanou s dítětem. Zpravidla se jedná o pomoc při vypracování domácích úkolů plynoucích ze školy, hra na hudební nástroj, vyučování jazyků nebo sportovní či umělecké aktivity. Požadujete-li tuto službu, informuje o tom zprostředkovatele s dostatečným časovým předstihem, aby měl dostatek času vhodnou osobu najít. Za aktivní druh hlídání dítěte si ale připlatíte.

Kolik vás to bude stát?

Celková suma, kterou zaplatíte, se liší v závislosti na tom, zda se jedná o hlídání pravidelné nebo nahodilé. Chystáte-li se na kulturní představení a dítě chcete pohlídat např. tři hodiny, počítejte s cenou od 80 – 90 Kč/hod.
U ceníků jednotlivých agentur se setkáte s tím, že první hodina hlídání je nejdražší. Čím víc hodin jejich služeb využijete, tím se hodinová sazba snižuje.
Za aktivní hlídání si budete muset připlatit až 100 % ceny hodinové sazby. Připravte se také na tzv. registrační poplatky, které od vás firma bude chtít inkasovat. Například při občasném nebo jednorázovém hlídání se jedná o částku kolem 50 Kč, využijete-li služeb pravidelně po celý rok, zaplatíte okolo 350 Kč.

Ukázka sazebníku hlídací agentury

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: archív autora

Další výdaj, který můžete očekávat, je cestovné. U některých agentur je zahrnut již v sazbě za konkrétní úkon, jindy je účtováno samostatně. Obvykle se jedná o fixní částku pohybující se od třiceti do padesáti korun.
Budete-li se držet výše uvedených informací a zvolíte si kvalifikovanou agenturu s dobrými referencemi, nemusíte mít o své dítě velké obavy. Dokonce se může stát, že si vaše dítě danou chůvu oblíbí natolik, že si její přítomnost bude samo přát, a tak vám zbude dostatek času na činnosti, které byste jinak nemohli vykonávat.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená