FinExpert.e15.cz

Nebojte se změnit zdravotní pojišťovnu

Nejste spokojeni se službami své zdravotní pojišťovny?
Nebojte se změnit zdravotní pojišťovnu

Konkurenční schopnost jednotlivých zdravotních pojišťoven je sice ze zákona značně omezena, přesto se při důkladném prostudování nabídky jednotlivých zdravotních pojišťoven najdou důvody ke změně.

Jak vybírat?

Kritéria výběru se mohou pro každého lišit. Velmi důležitý je počet smluvních lékařů jednotlivých pojišťoven, především potom v okolí našeho bydliště. Některé pojišťovny mají v některých regionech velmi širokou síť lékařů, v jiných velmi malou. Pro nás pacienty je tedy důležité, aby měli smlouvu s naší zdravotní pojišťovnou uzavřenu právě s našimi lékaři.

Zajímavé jsou samozřejmě rovněž výhody, které zdravotní pojišťovny svým klientům nabízení, tzv. různé balíčky. Pro OSVČ může být důležité vstřícnost jednání a dostupnost nejbližší pobočky, protože všechny záležitosti spojené s platbou pojistného se nedají vyřešit telefonicky. Pro starší občany může být zajímavá možnost čerpat lázně, pro děti zase různé ozdravné pobyty. Rozhodně je tedy dobré výběru zdravotní pojišťovny věnovat pozornost.

Snadná změna

Ze zákona máme všichni pojištěnci možnost vybrat si zdravotní pojišťovnu, a to jedenkrát během roku, vždy k 1. dni následujícího čtvrtletí. Změna zdravotní pojišťovny není nikterak náročný administrativní proces. Stačí se pouze zaregistrovat u nové zdravotní pojišťovny, která následně provede odhlášení u naší staré zdravotní pojišťovny.

Při jednání na nové zdravotní pojišťovně je pouze zapotřebí předložit občanský průkaz. Při změně zdravotní pojišťovny je nutné nahlásit změnu pojišťovnu při návštěvě u lékaře, aby byl lékařský úkon fakturován správné zdravotní pojišťovně.

Zaměstnanci musí změnu nahlásit zaměstnavateli

Za odvod celé částky zdravotního pojištění ve výši 13,5 % (4,5 % placeného zaměstnancem z jeho hrubé mzdy a 9 % placeného zaměstnavatelem za zaměstnance) je zodpovědný zaměstnavatel. Proto je nutné do 8 dní nahlásit změnu zdravotní pojišťovny zaměstnavateli, aby bylo zdravotní pojištění řádně a včas odvedeno na účet správné zdravotní pojišťovny.

Kdyby zaměstnanec nenahlásil zaměstnavateli včas změnu zdravotní pojišťovny, tak by bylo zdravotní pojištění odvedeno na účet špatné zdravotní pojišťovny. Na toto pochybení by se při pravidelné kontrolní činnosti ze strany zdravotní pojišťovny přišlo a následně by bylo vyměřeno penále. Toto vyměřené penále by přitom mohl zaměstnavatel požadovat právě po zaměstnanci.

Kdy má měnit OSVČ?

Ze zákona lze změnit zdravotní pojišťovnu ve čtyřech termínech, k 1. lednu, k 1. dubnu, k 1. červenci nebo k 1. říjnu. Pro OSVČ je nejvýhodnější změnit zdravotní pojišťovnu k prvnímu lednu. V tomto případě totiž odpadá povinnost podat následně Přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok dvěma zdravotním pojišťovnám, staré i nové.

Při změně zdravotní pojišťovny v ostatních termínech je nutné podat dva Přehledy. Pojistné se oběma zdravotním pojišťovnám doplatí v poměrné výši podle doby pojištění u obou zdravotních pojišťoven.

Termín pro odevzdání Přehledu do konce následujícího měsíce, v němž měla povinnost odevzdat daňové přiznání. Za rok 2011 je tedy zapotřebí odevzdat Přehled o příjmech a výdajích do konce dubna 2012. Při změně zdravotní pojišťovny je samozřejmě nutné změnit trvalý příkaz k platbě záloh na zdravotní pojišťovny, aby platby chodily na správný bankovní účet.

Miminko registrujte do 8 dní

Ze zákona si zdravotní pojišťovnu nemůže vybrat novorozenec, který se automaticky stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, kde je v den porodu pojištěna jeho maminka. Rodiče musí registraci novorozence u zdravotní pojišťovny provést do 8 dní. Zpravidla je touto činnosti pověřen tatínek, který si nejdříve vyřídí rodný list na příslušném Městském úřadu dítěte a následně se dostaví do zdravotní pojišťovny.

Pokud by rodiče svoji zákonnou povinnost nesplnili, tak by mohli být sankciováni ze strany zdravotní pojišťovny pokutou ve výši 10 000 Kč. Pokutu za neprovedení registrace novorozence však udělují zdravotní pojišťovny výjimečně.

V současné době na českém trhu působí 9 zdravotních pojišťoven, a sice:

  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – www.cpzp.cz
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví – www.ozp.cz
  • Revírní bratrská pokladna - www.rbp-zp.cz
  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky – www.vozp.cz
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky – www.vzp.cz
  • Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA – www.zpskoda.cz
  • Zdravotní pojišťovna MÉDIA – www.mediazp.cz
  • Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE – www.zpma.cz
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR - www.zpmvcr.cz
Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

To je sice pravda, že úřednice ve VZP jsou velmi mil...
Eva
24. 6. 2012, 07:48
opravdu věrohodné, když autor neví, že Média zanikla...
Witch
12. 5. 2011, 12:58
Proboha, jaký je mezi nima rozdíl, když si nemohou z...
Q
12. 5. 2011, 10:20
Médea se sloučila s VZP, pokud je mi dobře známo..
Jindřich Vosádlo
12. 5. 2011, 10:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená