FinExpert.e15.cz

Nebojte se o svou chatu, zabezpečte ji na maximum

Chaty a chalupy se v mimosezonním období stávají cílem zlodějů.
Nebojte se o svou chatu, zabezpečte ji na maximum

S klesající teplotou se neodvratně hlásí i konec chalupářské sezony a otázka, jak zabezpečit svůj objekt tak, aby odolal nenechavým zlodějům či bezdomovcům hledajícím útočiště.

Českým statistickým úřadem je v současnosti evidováno více než 168 tisíc nemovitostí sloužících k rekreaci. Každá 26. domácnost v ČR má rekreační objekt, který celoročně neobývá. Právě neobydlené chatové oblasti jsou každoročně s příchodem podzimní a zimní sezóny velkým lákadlem pro zloděje. Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2012 vykradeno 4634 chalup se škodami za téměř 88 milionů korun. Na pomyslném žebříčku se co do počtu případů na špičce umístil Středočeský kraj s přibližně 1300 vykradenými objekty, následovaný krajem Jihočeským. Škody se nejčastěji týkaly zcizené zahradní techniky a elektroniky. Jak zamezit vniknutí do chaty nebo je případnému zloději alespoň co nejvíce znesnadnit?

Podzimní manuál pro chalupáře

Samozřejmostí je bezpečnostní zámek, zvažte však i možnost instalace speciálních bezpečnostních dveří s kovovou konstrukcí. V případě vloupání vám bezpečnostní dveře usnadní jednání s pojišťovnou při vyřizování pojistného plnění – certifikátem totiž prokážete, že jste objekt adekvátně zabezpečili. Pokud zabezpečení neodpovídá pojistným podmínkám, pojišťovny plnění krátí a vy nedostanete tolik, na kolik jste byli pojištěni.

Pořizujte produkty s vysokou třídou bezpečnosti – na obalu bývá napsaný stupeň z normy, který produkt splňuje (u visacích zámků jsou to normy ČSN P ENV 1627 a ČSN EN 12320), případně se používá tzv. Pyramida bezpečnosti, kdy daná třída z norem koresponduje se stupněm Pyramidy. Pyramida bezpečnosti má 4 stupně bezpečnosti (čtvrtý je velmi vysoká ochrana). S těmito normami pracují i české pojišťovny.

Závory, oplechování nebo další zámek nemají z hlediska bezpečnosti téměř žádný smysl. Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle nutné provrtat obvodové latě dveří, čímž se zeslabí jediný pevný prvek běžných dveří. Raději proto investujte do nových kvalitních dveří.

Dalším slabým místem jsou okna. Pokud si nechcete kazit výhled z okna mřížemi, využijte ochranné fólie. V případě rozbití okna folie zabrání vysypání střepů, zloděj by musel překonat další překážku, což ho obvykle odradí.

Mechanické zabezpečení doplňte elektronickým: různé kamerové systémy, detektory pohybu, čidla, která reagují na kouř nebo únik plynu. Na nebezpečí reagují buď spuštěním sirény, automatickým voláním nebo SMS. Kamery zaznamenají veškeré události v chatě či jejím okolí a dokonale vám vše zdokumentují pro pojišťovnu. Vedle toho je dobré chatu i v zimě čas od času navštívit a například odklidit sníh, aby nepůsobila zcela opuštěně. Pokud nemáte čas, zkuste poprosit souseda.

Cenné věci, například elektroniku, starožitnosti, jízdní kola nebo drahé nářadí v chatě pokud možno nenechávejte. Pokud už cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte jejich fotodokumentaci. V žádném případě neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty na veřejnosti.

Rekreační objekt si pojistěte

Řádění zlodějů není to jediné, co majitelům chat a chalup hrozí. Značné škody často způsobují také přírodní živly, v zimním období nejčastěji tíha sněhu. Pojištění rekreačního objektu se ale chalupářům hodí i jako ochrana jejich majetku před kriminálními živly. Škoda, která vznikne násilným vniknutím do objektu, bývá nakonec ze zkušeností mobilních techniků České pojišťovny často mnohem vyšší než hodnota odcizeného předmětu.

Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů, některé pojišťovny navíc ani nerozlišují, zda se jedná o rodinný dům nebo nemovitosti neobývané trvale. Pojištění pro případ odcizení nebo vandalismu nabízí většina pojišťoven buď jako součást základního pojištění nebo jako pojištění doplňkové.

Česká podnikatelská pojišťovna: Pojištění chat a chalup

Pojištění se vztahuje na

  • soubor movitých věcí tvořící zařízení rekreační domácnosti a sloužících provozu rekreační domácnosti nebo uspokojování potřeb členů této domácnosti
  • domácí a drobné zvířectvo, pokud není chováno k výdělečným účelům
  • dětský kočárek, invalidní vozík nebo zdravotnickou pomůcku
  • poškození, zničení nebo odcizení cizí věci nebo souboru cizích věcí movitých oprávněně užívaných, sloužících k výdělečným účelům nebo k výkonu povolání a vnesených do pojištěné domácnosti

Variabilní program pojistné ochrany Vám umožní jednoduše platit pouze za ta rizika, která vaši domácnost ohrožují nejvíce – vybíráte ze základní a rozšířené varianty.

Také výše spoluúčasti je volitelná, máte na výběr ze čtyř spoluúčastí 500 Kč, 1 000 Kč, 5 000 Kč a 10 000 Kč. Tato volba výrazně ovlivňuje výši pojistného.

Česká Pojišťovna: Pojištění chaty a chalupy

Pojištění České pojišťovny zajistí ochranu chaty před přírodními živly, zloději i vandaly. Vztahuje se na rekreační objekt, jeho zařízení a asistenční služby. Volitelně lze doplnit o pojištění individuálního vybavení a pojištění odpovědnosti. Vybírat můžete z pěti variant dle rozsahu: Start, Standard, Exclusive, Exclusive Plus, Exclusive Max

 Klepněte pro větší obrázek

Aktualizujte pojistku

Většina chalupářů na pojištění svých letních obydlí myslí, ale bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Chalupy čile renovují, dostavují a opravují, ale na zvýšení pojistné částky po takové rekonstrukci zapomínají. „Dobré pojištění, které odpovídá reálné hodnotě vaší chaty, vám pomůže případné škody plně nahradit a vrátit chatu co nejrychleji do původního stavu. Základní poučka tedy zní: Kontrolujte alespoň jednou za dva roky své pojistné smlouvy a aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši nemovitost i její vybavení,“ shrnuje Petr Svoboda, vrchní ředitel úseku občanského pojištění České pojišťovny.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená