FinExpert.e15.cz

Názor: Vyplaveným teatrální gesta nepomohou

Mezi dárci finanční pomoci obětem povodní se objevily i politické strany, které věnovaly miliony původně určené na volební kampaň. Zatopené obce a majitelé vyplavených domů však od nich čekají pomoc úplně jiného rázu.
Názor: Vyplaveným teatrální gesta nepomohou

Bohužel je to tady zase. Po několika relativně klidných letech čelí republika dalšímu náporu obrovské masy vody valící se z hor. V důsledku letošní nadměrné nadílky sněhu je vody požehnaně, a ta pak v údolích nenaráží na žádné významnější překážky a ničí vše, co se jí postaví do cesty. Ačkoliv po povodních v letech 1997 a 2002 byla přislíbena realizace protipovodňových opatření, mnoho z těchto slibů zůstalo pouze na papíře a jejich provedení v praxi zabránil nedostatek finančních prostředků.

Že je peněz málo, to je pravda a vždy bude. Ale není dobré šetřit na nepravém místě. A protipovodňová opatření se dají bez okolků za nesprávné místo považovat. Letošní velká voda způsobila škody v řádu miliard korun. Vláda nyní shromažďuje částku přibližně ve výši 5 miliard Kč na jejich odstranění. Pouze na odstranění způsobených škod, ne na prevenci jejich vzniku. Pochopitelně na protipovodňová opatření peníze zase nezůstanou a příští rok se můžeme opět setkat s tragickými záběry zpustošených obcí.

Příslušní činitelé znovu hasí požár namísto toho, aby předešli jeho vzniku. Jakmile přišla povodeň, hned se našly peníze na odstranění jejích následků. Nebylo by pro všechny zainteresované lepší, kdyby se oněch 5 miliard Kč našlo již dříve, a tyto peníze byly přeměněny v poldry, povodňové hráze a další opatření? Jakmile se ochranné valy jednou postaví, zůstanou tu po mnoho let a mohou zabránit několika povodním. Naproti tomu 5 miliard z ČEZu a Osineku poslouží pouze ke zmírnění materiálních povodňových škod způsobených jedinou povodní. Kdyby byly vystavěny protipovodňové hráze, pak by sice došlo ke škodám, ale ty by byly o desítky procent menší než jsou nyní.

V žádném případě nehaním miliony darované politickými stranami. Na druhou stranu je ale třeba se zeptat, zda-li je to právě ta pomoc, kterou postižení od svých zástupců ve vysoké politice očekávají. I kdyby se našlo takové množství peněz, které by v plném rozsahu nahradilo způsobené škody, nebude to stačit. Jak je možné spravedlivě odškodnit trauma majitele domu, který bezmocně stojí v holínkách v obývacím pokoji a se slzami v očích sleduje stoupající hladinu vody? A který ví, že nemůže absolutně nic udělat a nezbývá mu než doufat, že ten další centimetr vody, který právě přitekl, už je tím posledním? Toho nikdy nebudeme schopni. Ale tomuto člověku zůstane navždy hořký pocit z toho, že si na něj jeho vláda vzpomněla, až když byl zase v maléru. A přestože mu bylo slíbeno, že se postaví protipovodňové hráze, nedočkal se ničeho jiného, než druhé či třetí povodně za posledních 10 let. A po tomto člověku se bude chtít, aby odváděl daně, neboť za to obdrží veřejné služby. Pokud je zaplatí, tak jen s nejvyšším odporem.

Nesouhlasím s ODS, že jakékoliv prostředky z ČEZu by se měly použít na důchodovou reformu a zdroje na krytí povodňových škod je nutné najít jinde. Nikde jinde než ve státních a polostátních podnicích tyto peníze nejsou. Ale brát si úvěr ve chvíli, kdy polostátní ČEZ má na svých účtech vysoký zisk, nevedlo by to zbytečnému placení úroků? Poskytnout peněžní pomoc obětem povodní je to nejmenší, co stát může pro obyvatele zatopených oblastí udělat. Ale ruku v ruce s těmito opatřeními by měly jít další peníze do protipovodňových staveb. Jak jinak dodat odvahu těm lidem, kteří jsou nuceni opět rekonstruovat své obydlí, že to má smysl? Nikdo přece nebude vkládat peníze, čas i námahu do domu, když nebude přesvědčen, že to má význam a že to snad letos bylo naposledy.

Našly se miliardy na obrněné transportéry, které nás mají chránit před vnějším nebezpečím. Najdou se také miliardy, které nás ochrání před vnitřním nebezpečím, před velkou vodou? Poslední léta ukazují, že se povodně stávají zcela běžným jevem. Naproti tomu hrozba vstupu České republiky do válečného konfliktu je stále menší. Dovedeno ad absurdum, nové transportéry budou při takovém běhu dějin chránit zpustošenou zemi.

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Zajímavé
Jarmila
11. 4. 2006, 08:29
zaplaveni nemaji narok na penize statu
p
11. 4. 2006, 08:22
Perfektní
Jarmila
10. 4. 2006, 16:15
Přesně, proč platit někomu něčí blbost/škody?
VlK
10. 4. 2006, 08:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená