FinExpert.e15.cz

Názor: Staví si Paroubek svůj pomník?

Premiér slíbil fotbalovému svazu miliardu korun na vybudování infrastruktury potřebné pro nový fotbalový národní stadion ve Stodůlkách. Zřejmě je třeba postavit další černou díru na peníze.
Názor: Staví si Paroubek svůj pomník?

Před několika dny k nám zavítal Franz Beckenbauer, aby nás pozval na letní mistrovství světa do Německa. Premiér Paroubek se při té příležitosti nedal zahanbit a slíbil fotbalovému svazu 1 000 000 000 Kč. Člověk nevěří vlastním očím. Předvolební boj sílí a je třeba vytáhnout pořádné trumfy. Mezi potencionálními voliči se dozajista najde mnoho fotbalových fanoušků, kteří se večer v hospodě u piva utvrdí v tom, že máme výborného premiéra, který nám postaví stadion. Za pár let však ti samí fanoušci usoudí, že za cenu vstupenky mohou vidět fotbal v téže v hospodě v televizi a přitom i pořádně zahnat žízeň, a nebude je to stát ani o korunu víc.

Aby umlčel své kritiky, premiér Paroubek neopomněl zdůraznit, že stát by se měl podílet na výstavbě infrastruktury v okolí stadionu. Určitě tak zvýší kvalitu životu ve Stodůlkách. Je to však potřeba? Jsou na tom Stodůlky tak špatně, aby potřebovaly novou investici? Ve srovnání s tolik potřebným silničním obchvatem Prahy nebo prodloužením metra až na letiště se investice do Stodůlek nejeví dvakrát rozumnou. Zahraniční fotbalové fanoušky pak zcela jistě potěší, že máme nový národní superstadion, zvláště když po příletu na ruzyňské letiště budou nastupovat do autobusu, který je bleskurychle dopraví na ucpanou Evropskou třídu a budou si moci během pomalé jízdy městem vychutnat krásy Prahy 6.

Po deseti letech úvah, jak by bylo krásné mít národní fotbalový stadion pro 50 000 diváků začínají pod novým fotbalovým vedením tyto vize nabírat konkrétnější podobu. Přece máme v Praze 2 mužstva, které pravidelně hrají evropské poháry (ale opravdu jenom hrají), a národnímu týmu se nebývale daří. Musíme rychle postavit stadion, než to přejde. A nebude to jen na fotbal. Loni se v Praze neodehrál koncert Robbieho Williamse, neboť jsme neměli stadion schopný pojmout 50 000 diváků. Zřejmě k nám Robbie hodlá jezdit koncertovat každý měsíc. Buď jak buď, stadion potřebujeme jako sůl, Sparta a Slavia dostanou dobře míněný pokyn ze svazu k přesunu, protože je pro ně velmi dobré mít domácí hřiště na národním stadionu, lístky na zápasy reprezentace budou dostupné pro mnohem více lidí než dosud a jednou za rok tak nedojde k situaci, že se Letná naplní až k prasknutí. A mezi sportovními utkáními se na stadionu budou pořádat koncerty!

Neslyšeli jsme to už někde? Ale ano, oprášily se 5 let staré argumenty pro výstavbu Sazka Arény. Smělé plány však poněkud ztroskotaly na ekonomičnosti provozu. V posledním čtvrtletí roku 2005 se v Sazka Aréně mimo hokejových zápasů konalo mnoho kulturních akcí, není-liž pravda. 15 dnů z 90 se v Sazce odehrávalo něco jiného, než jen hokejový zápas nebo souboj dvou pavouků mezi prázdnými ochozy. Když budeme hodně odvážní, aréna pro 18 000 diváků byla časově využita tak z poloviny. Statistika využití sedačkové kapacity by byla zřejmě ještě mnohem tristnější. A když se nepodaří zcela využít hokejovou halu o třetinové kapacitě, podaří se to mnohem většímu fotbalovému stadionu?

Asi se vracíme do třicátých let, kdy na fotbal běžně chodily padesátitisícové davy. Pro tým Blšan bude zcela jistě doživotním zážitkem hrát se Slavií na národním stadionu pro 50 000 lidí, v němž se dvoutisícová návštěva ztratí jako pára nad hrncem. Průměrná návštěvnost podzimních zápasů pražských „S“ je mírně nad 5000 diváků. Nelze rozumně předpokládat, že by se alespoň zdvojnásobila, natož zdesetinásobila.

Vlastimil Košťál při každé příležitosti neopomene zdůraznit, že stadion by stavěl zahraniční investor za své peníze a předpokladem realizace je návratnost investice v horizontu 20 až 30 let. Doufejme, že v tomto přesvědčení setrvá. Během několika měsíců bude připraven plán, a pak už nic nebrání tomu, aby v létě ihned po příletu z Německa s celou reprezentací zamířil do Kramářovy vily pro podpis premiéra na smlouvu o výstavbě infrastruktury pro stadion.

Nic proti stadionu, bylo by to krásné, ale v současné době to je naprosto nerealizovatelné. Premiér Paroubek se zřejmě při svém sbližování s komunisty zhlédl v mamutích sochách vůdců revoluce, a chce mít taky svou. Sice pomyslnou, ale o to monstróznější. Koneckonců, skvělí fotbaloví manažeři mají určitě v kapse záložní plán. Pokud by byl stadion nevyužitý, udělají z něj rybník. Přece nám dokázali, jak jim to s kapříky skvěle jde!

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Paroubek je ...
jj
12. 2. 2006, 16:40
Paroubek je ...
Audipetr
12. 2. 2006, 00:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená