FinExpert.e15.cz

Názor: Projídáme bohatství země

Premiér se vyslovil proti omezení státních výdajů s tím, že je třeba sdílet nárůst bohatství s co největšími skupinami lidí. Dá se ale vůbec hovořit o bohatství?
Názor: Projídáme bohatství země
Jiří Paroubek ze sebe v předvolebním rozhovoru pro agenturu Bloomberg opět udělal téměř božského vládce. Podle jeho slov totiž dokázala Česká republika pod sociálnědemokratickým vedením udržet pozitivní obchodní bilanci i přes růst cen surovin a posilování koruny. Úspěch české ekonomiky je tak zřejmě dítětem premiéra. Pokud by zůstalo pouze u tohoto tvrzení, pak by nešlo o nic neobvyklého. Je zcela běžné, že každý i nezasloužený úspěch se v předvolební době musí pořádně vychválit. Jeho úvahy o budoucnosti ovšem nahánějí hrůzu.

Výdaje neomezíme, naše děti to zaplatí

V prvé řadě premiér prohlásil, že vláda nebude muset omezovat své výdaje, neboť se jí podaří udržet hospodářský růst nad 5 % ročně. Snaha o vyrovnaný rozpočet by dle jeho názoru znamenala omezení investic do infrastruktury a tím by došlo k její ještě větší devastaci. Naopak povinné výdaje v sociální oblasti se podle něj nemohou snižovat, neb je třeba sdílet nárůst bohatství s co největšími skupinami lidí.

Přeloženo do češtiny to znamená, že se nemusíme obávat snížení sociálních dávek a současně zbude něco i na silnice, protože se stát zadluží. Přesněji řečeno, zadlužíme se a naše děti to jednou budou se skřípěním zubů splácet. Ovšem proč by to mělo tížit našeho současného premiéra, vždyť to už nebude jeho problém. On má sociální cítění a chce rozdělit bohatství státu mezi své poddané.

Peníze jsou, ale jak na co

Co se dá považovat za bohatství, respektive jak si představíme bohatý stát? Nemusí to být zrovna sultanát Brunej, ale snad by se za něj dal považovat takový stát, kde nikdo neumírá hladem a zároveň je v něm možné dosáhnout slušné životní úrovně, a to ve všech ohledech. Je to však případ naší země? Stačí si přečíst novinové titulky z poslední doby: „Avie srazila autobus při kličkování mezi dírami“, „Bývalý ředitel aerolinií chce vydělat na zadlužených nemocnicích“ nebo „Kamiony způsobí škody na silnicích za půl miliardy ročně“.

Vize sociálního státu je sice hezká, ale v našich podmínkách nerealizovatelná. Vždyť co čeká normální člověk od svého státu? V prvé řadě chce, aby neumřel hlady, a hned v druhé chce slušně žít. Ale slušně žít neznamená jen pobírat celkem solidní dávky sociální podpory, ale třeba i používat dobře fungující autobusovou dopravu jezdící po nerozbitých silnicích. A na to už nemáme peníze. Stát vybírá každoročně významnou sumu finančních prostředků na daních, a to je právě to bohatství v pojetí premiéra. Veřejné prostředky by v prvé řadě měly zabezpečit solidní životní úroveň celé společnosti, a ne pouze jednotlivců. Sociální demokracie si ovšem rozpočet představuje jako dojnou krávu, kterou je třeba podojit ve prospěch jednotlivců, a pokud náhodou něco zbude, tak se to použije ve prospěch společnosti.

Pro vyhrání voleb slíbím cokoliv

Bohatý člověk je ten, kterému po uhrazení životních nákladů zbude nějaká suma peněz. Podobně bohatý stát je ten, kterému po uhrazení veřejných potřeb zůstane rozpočtový přebytek. O bohatství České republiky v dnešních podmínkách nemůže být ani řeč. Stát si předsevzal, že svým obyvatelům zajistí slušnou osobní životní úroveň, a oni tak nemají motivaci k tomu, aby se o svůj život postarali sami. Pokud chce premiér rozdávat bohatství, tak bude nejprve muset místo slušné životní úrovně začít zajišťovat svým poddaným jen přežití. Rázem by řádově klesly výdaje na sociální služby, a stát by se mohl o toto nabyté bohatství podělit se svými obyvateli třeba jednoduchým snížením povinných odvodů.

Mysl našeho premiéra je ale zřejmě poněkud omezená, neboť podle něj by vyrovnaný rozpočet znamenal zastavení investic do infrastruktury. To, že by šlo ušetřit na přemrštěných sociálních výdajích, ho ani nenapadne. Nebo možná napadne, ale zásah do sociální oblasti je v sociální demokracii Pandořinou skříňkou, která se nesmí otevřít. Její otevření by znamenalo neúspěch ČSSD ve volbách. A to nejde, musí se vyhrát, ať to stojí, co to stojí. Sociálnědemokratickou elitu to nestojí nic, ale naše děti nás za to jednou proklejí. Oprávněně.
Další článek


 

celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Re:tento článek je výsměch
Re:
22. 5. 2006, 00:39
Re:tento článek je výsměch
18. 5. 2006, 12:40
Re:Re:Re:Re:Re:Trefný!
Vlk
17. 5. 2006, 21:38
Re:tento článek je výsměch
Vít Doležálek
16. 5. 2006, 12:56
tento článek je výsměch
Markéta
16. 5. 2006, 10:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená