FinExpert.e15.cz

Názor: Proč se podnikatelé mají lépe než zaměstnanci?

Konečně rozumný předvolební slib. ČSSD přišla s návrhem na zavedení výdajového paušálu pro zaměstnance, díky němuž by poklesly daně zaměstnancům. Účelem tohoto snížení daní je kompenzace jízdného a dalších výdajů spojených s dojížděním do zaměstnání.
Názor: Proč se podnikatelé mají lépe než zaměstnanci?
V záplavě předvolebních slibů lze tento plán označit za jeden z mála, který má své opodstatnění. Problémem dnešní ekonomiky a posléze i státního rozpočtu je rozmach tzv. zaměstnávání na živnostenský list. Zdanění práce zaměstnanců je natolik vysoké, že velké množství podnikatelů upouští od klasických zaměstnaneckých poměrů a přechází na tzv. švarcsystém, kdy pro podnikatele lidé nepracují jako zaměstnanci, ale jsou najímáni jako živnostníci.

Náklady na zaměstnance jsou vysoké

Pro podnikatele je takový způsob jednodušší, výhodnější i efektivnější. A úřady práce nejsou schopny tento nešvar efektivně postihovat. O švarcsystému jako o nešvaru se však dá hovořit pouze z pohledu státní pokladny. Náklady na práci zaměstnance jsou tak vysoké, že každý rozumně uvažující podnikatel hledá jakoukoliv jinou schůdnou možnost, aby se jim vyhnul. A není se čemu divit, stát si za to může sám.

Vezměme si příklad dvou zedníků, z nichž jeden pracuje na živnostenský list a druhý je v zaměstnaneckém pracovním poměru. Stavební společnost každý z nich měsíčně stojí 35 000 Kč. Živnostník tuto částku vyfakturuje a obdrží ji celou, zaměstnanec ji dostane ve formě mzdy. Ne však celou, protože za něj musí zaměstnavatel zaplatit velkou část sociálního a zdravotního pojištění. Jeho hrubá mzda tak činí pouze 25 926 Kč. Čistá mzda je pak ve výši 19 669 Kč. A z tohoto příjmu musí ještě uhradit výdaje spojené s dojížděním do zaměstnání.

Živnostník přijde levněji

Naproti tomu živnostník si odečte z 35 000 Kč 60% jako paušální výdaj, a teprve ze zbytku zaplatí pojištění ve výši 3 325 Kč a daň ve výši 726 Kč. Jeho čistý měsíční příjem je ve výši 30 949 Kč. Na rozdíl od zaměstnaného zedníka tak vydělal o 11 280 Kč za měsíc víc. A přitom mají náklady oba dva stejné, tedy víceméně žádné, neboť všechen materiál jim poskytuje zaměstnavatel. Kdo se za tohoto stavu ochotně nechá zaměstnat?

Vysoké paušály švarcsystému nahrávají

Zvýšení výdajových paušálů byl zcela jistě vstřícný krok státu k podnikatelům. Mnoho z nich jej uvítalo jako značné zjednodušení a tak dnes místo počítání stovek maličkých výdajů v řádu desetikorun a stokorun jednoduše pouze sečtou své příjmy. Na co ovšem zákonodárci zapomněli, byla ta skutečnost, že vysoký výdajový paušál ještě více zvýhodní švarcsystém. Výše uvedený ilustrativní příklad hovoří za vše. Co si člověk vybere? Větší jistoty vyplývající ze zaměstnání nebo měsíčně o více jak 11 000 korun vyšší příjem? Tady asi není o čem přemýšlet.

Podmínky zaměstnání a podnikání jsou nevyvážené

Celkové zatížení práce zaměstnance povinnými platbami je vyšší než zatížení práce podnikatele. Stát tímto způsobem reflektuje tu skutečnost, že zatímco zaměstnanec má své jisté a nemusí se bát o to, že příští měsíc nebude mít žádný příjem, podnikatel jde do rizika. To je pravda, ale na druhou stranu by stát měl být schopen důsledně postihovat ty osoby, které podnikání pouze předstírají.

Ale postih je až druhý krok. Prvním krokem by mělo být nastavení takových podmínek, kdy výhody a nevýhody zaměstnání a podnikání budou vyváženy. V té chvíli by se zcela radikálním způsobem snížil počet fiktivních podnikatelů a úřady práce by měly mnohem větší možnost odhalovat švarcsystém.
Návrh ČSSD na paušální výdaj pro zaměstnance lze považovat za první maličký krok v tomto směru. Vždyť proč si podnikatel cestovní náklady může dát do výdajů (ať již přímo nebo ve formě daňového paušálu) a zaměstnanec takovou možnost nemá? Pokud by jeho výše byla cca 10% ze mzdy a navíc by došlo k omezení nejvýše na částku 1 500 Kč, pak by nešlo o nic jiného než o krok, který lze přijmout s povděkem.

Vlastimil Tlustý z ODS i předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek tento návrh sepsuli s tím, že jednodušší je přímé snížení daní. To je pravda, ale pouze z pohledu zaměstnance. Pokud má být dosaženo vyrovnání výhod a nevýhod zaměstnaneckého poměru a samostatné výdělečné činnosti, pak plošné snížení daně z příjmů nepomůže.

Pozn. Všechny výpočty a postupy použité v textu jsou pouze demonstrativní a v praxi se výsledné částky budou lišit, pouze však v řádu korun.

Další článek


 

Související články


celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

prečo švarcsystém?
Gofry, Gofry
25. 4. 2006, 23:54
Re: Cely clanek spatne...
Vít Doležálek
24. 4. 2006, 23:36
Re: Tak nevím...
Vít Doležálek
24. 4. 2006, 23:19
Re: Tak nevím...
Miroslav Novosad
24. 4. 2006, 23:10
Re: Cely clanek spatne...
Jakub
24. 4. 2006, 18:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená