FinExpert.e15.cz

Názor: Pro LG.Philips Displays už ani korunu!

27. ledna požádal mateřský holding hranické společnosti LG.Philips Displays o ochranu před věřiteli. Tento krok označil skutečnost již delší dobu předvídanou – hranická továrna stejně jako mnoho dalších výrobců klasických televizních obrazovek nemá budoucnost.
Názor: Pro  LG.Philips Displays už ani korunu!

Vždyť pouhý pohled do obchodů s elektronikou mluví za vše. Plazmové a LCD televizory, které byly dříve nabízeny spíše pro doplnění nabídky fajnšmekrům, se postupem času stále více stávají hlavním tahounem prodeje televizorů. A klasické televizory s vakuovou obrazovkou, které následují videorekordéry a další přežitou techniku, se odsouvají do koutů prodejen a dřív či později zmizí z nabídky ve vyspělých zemích úplně. V některých částech světa mají i nadále významný podíl na prodeji, a budou ho mít i dál, protože jejich hlavní devizou je nižší cena. Nižší cena v obchodech má však svůj odraz i v co nejnižších výrobních nákladech. A synonymem pro nejnižší možné náklady je dnes Čína. Čína, a nikoliv Hranice na Moravě, Rožnov pod Radhoštěm, Cáchy či jiné evropské město, kde se dnes ještě vyrábí klasické obrazovky. Koneckonců i sama společnost LG mlčky uznala, že vakuové obrazovky nemají budoucnost, když na podzim minulého roku přestala takové přijímače nabízet. Všem je to jasné. I vládě České republiky. Ale navenek se to nesmí dát najevo. Nemůžeme přece dopustit, aby zemi opustil investor, jehož přilákání do země bylo pýchou kabinetu Miloše Zemana, jenž se téměř nadnášel hrdostí z „fenomenálního úspěch své vlády“ a jehož euforistické rozpoložení doprovázel hrdinný výrok „více Philipsů a méně Regecových“. Tato jeho parafráze Klausova výroku z počátku devadesátých let „Více takových Kožených“ mu dnes hořkne v ústech. Ale jeho strana jej nedá.

Naštěstí pro něj máme u vládního kormidla schopné lidi, kteří před volbami nedopustí, aby taková investiční pobídka zkrachovala. Takovou nahrávku na smeč ODS si přece nemůže vládnoucí garnitura dovolit. A tak je třeba prostřednictvím státních společností a institucí udržet do začátku června výrobu v Hranicích. Za jakoukoliv cenu. Po volbách už to bude jedno, pak se uvidí, co dál. LG.Philips odejde a zase někoho uplatíme, aby v jejich hale začal vyrábět.

Když se podíváme na druhou stranu republiky, do Plzně, tak i zde můžeme nalézt výrobce televizorů. Koncern Matsushita na Borských polích vyrábí televizory mnohem déle než LG.Philips. A co vyrábí? Je tomu již téměř dva roky od doby, kdy tovární halu opustil první televizor s plochou obrazovkou. A minulý měsíc definitivně skončila výroba klasických obrazovek. Nelze si nepoložit otázku, jak je to možné? Proč jedna společnost dokáže bez jakýchkoliv problémů a státních podpor změnit výrobní sortiment a druhá ne? Odpověď může znít jakkoliv, nikdy však nebude ospravedlnitelná. A takové společnosti chce náš stát pomoci. Zřejmě máme takový přebytek ve státním rozpočtu, že si můžeme dovolit nasypat peníze do projektu, který nemá budoucnost.

Jakkoli je systém investičních pobídek ve svém základu špatný, nelze s ním v dohledné době přestat. A to, že LG.Philips by při svém případném odchodu musel vrátit prostředky, které mu byly touto formou poskytnuty, je spíše zbožným přáním z říše snů než reálnou situací. Z čeho by je vrátil, když je v konkursu a celý majetek nizozemské mateřské společnosti včetně její hranické továrny je zastaven ve prospěch JP Morgan Chase Bank? Česká vláda přijde se svým nárokem na vrácení investičních pobídek až mezi posledními. V tom okamžiku už nebude z čeho pobídky vrátit.

Když opustil brněnskou zónu Černovická terasa Flextronics, podařilo se do jeho haly dostat mnohem lepšího investora – společnost Honeywell. Její produkce vytváří mnohem vyšší přidanou hodnotu a navíc má v Brně i vývojové centrum. Podobně jako Flextronics byl i LG.Philips špatným krokem, nicméně je možné jej ještě částečně napravit. A to zejména nekompromisním přístupem, a ne podbízením. Vždyť pomoc směřující do Hranic je bezprecedentní krok, který může mít nedozírné následky. Další investoři, a nejen zahraniční, mohou chtít peníze také. Vždyť přece nelze takto zvýhodňovat jeden subjekt. Rožnovský výrobce vakuových obrazovek TCT se již ozval… 

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: a jak to vychazi ....
tuhuk
12. 2. 2006, 20:46
Re: a jak to vychazi z prepoctem ....
t
9. 2. 2006, 10:26
resenii
Ich
6. 2. 2006, 07:48
a jak to vychazi z prepoctem na pracovnika
tuhuk
5. 2. 2006, 18:04
Povedené
Petr
5. 2. 2006, 10:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená