FinExpert.e15.cz

Názor: Připravovaná autorská vyhláška je paskvil

Jak už jsme vás informovali v bleskovce, ministerstvo chystá změny autorského zákona, které by měly snížit poplatky z některých médií. Společnost MicroMedia má ale k této vyhlášce výhrady, které zveřejnila v této tiskové zprávě:

"Považujeme za nutné vstoupit do diskusí kolem chystané vyhlášky k autorskému zákonu a rádi bychom tak upozornili na základní chyby v její koncepci. Naše společnost se cítí být kompetentní k vyjádření se minimálně k té části vyhlášky, která upravuje poplatky z prodeje mobilních telefonů.

Společnost MicoMedia působí jako výrobce a distributor obsahu určeného pro mobilní telefony a jedním ze základních předpokladů úspěšného podnikání v této oblasti je kvalitní monitoring chování uživatelů obzváště pak vyhodnocování co je stahováno a jakým způsobem do mobilních telefonů.

Na paměťových kartách nejsou jen melodie

Proto si dovolujeme upozornit na fakt, že na paměťových kartách a v paměti samotných mobilních telefonů nejsou uchovávány pouze vyzváněcí melodie. V mnohem větší míře dnes uživatelé stahují hry, videa, animace, hlášky a další obsah z kategorií mobilní zábavy a proto nám příjde nesprávné chystané zvýhodnění pouze jedné, minoritní skupiny participující na oblasti mobilní zábavy.

Vyzváněcí melodie je třeba navíc vnímat jako podpůrný produkt ke klasickým CD a proto jakékoliv jejich šíření byť i nelegální formou má vždy kladný vliv na propagaci hudebních interpretů a skupin samotných. Toto již nelze říci o prostředí mobilních her apod., a proto pokud mají být vybírané nějaké poplatky, je třeba se zaměřit úplně jiným směrem. Za společnost MicroMedia ale deklarujeme, že takové poplatky odmítáme i v případě, že bychom z nich mohli profitovat.

Autorské poplatky končí na soukromém účtu

Naše společnost prostestuje proti nenápadné kriminalizaci společnosti. Presumpce viny je něco co v demokratickém státě nemá mít místo. Tuto tendenci můžeme jinak rozvést i směrem k speciální dani za čtení novin, u kterých je pravděpodobné, že je nečtou pouze kupující apod. Stát by naopak neměl nikdy dopustit, aby se takové daně staly příjmovým modelem soukromých subjektů.

Kritérium poplatků je nejasné

Navíc předkladatelé vyhlášky doposud nepublikovali žádný klíč, pomocí kterého by se vybrané poplatky rozpočítávaly. Existuje snad nějaký žebříček hudebních melodií, které se pravděpodobně nejvíce nelegálně stahují? Je logické, že něco podobného ani existovat nemůže a vyhláška bez takového klíče nikdy nebude stát na reálných základech.
Nekompetentnost navrhujícího kolektivu podtrhuje fakt, že jsou zcela opomenuty technologie jako DRM (digital right management), které již nyní umožňují na řadě mobilních telefonů, ale i jiných elektornických zařízeních, omezit další šíření obsahu. Pomocí DRM lze zakázat přeposlání obsahu, omezit dobu po kterou bude možné obsah konzumovat (přehrávat melodii) a podobně.

Ministerstvo opět jednalo bez předchozí diskuze

Považujeme za nešťastné, že do diskuse nebyly přizváni představitelé z řad distributorů a nezávislých prodejců a vnímáme celou snahu o realizaci této vyhlášky jako zřetelné lobby, jehož výsledek nadělá více škody než užitku."
Další článek


 

celkem 45 komentářů

Nejnovější komentáře

Navrhuji založit "OSPT" Ochranný Svaz Přátel Ticha
Milan
3. 8. 2006, 23:25
Re:Paskvil
Dežon
3. 8. 2006, 21:45
valka
mondo
3. 8. 2006, 20:43
zaloba
sartori
3. 8. 2006, 19:46
Re:Paskvil
ca5per
3. 8. 2006, 15:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená