FinExpert.e15.cz

Názor: Po nás potopa

Množství důležitých rozhodnutí učiněných v povolebním období zavání problémy.
Názor: Po nás potopa
Během prvního pracovního týdne po volebním víkendu vzniklo několik důležitých politicko-ekonomických rozhodnutí, která nevzbuzují důvěru. Dalo by se očekávat, že ve chvíli, kdy dosavadní vláda ztrácí mandát, budou veškeré činnosti vlády a potažmo jednotlivých ministrů směřovány k zakonzervování stavu a že nebudou na pořadu dne důležitá rozhodnutí, která zásadním způsobem ovlivní situaci v takto dotčených oblastech na mnoho let dopředu.

Z českých luhů a hájů (a lesů)

Opak je však pravdou. Hned v pondělí jmenoval ministr zemědělství Jan Mládek svého spolustraníka a kamaráda Františka Koníčka generálním ředitelem Lesů ČR. Ten přišel vzápětí s plánem z majetku společnosti vyvést lukrativní části na nově založené dceřinné společnosti, které nebudou spadat pod režim vyhlašování státních zakázek. Vzhledem k okolnostem tato výměna na nejvyšším postu společnosti, která je největším vlastníkem lesních porostů v zemi, nenaznačuje nic dobrého. Přece jen jmenování nového ředitele první pracovní den po volbách, které naznačily hrozící ztrátu vládních pozic strany současného ministra zemědělství, vzbuzuje podezření o účelovosti tohoto kroku.

Léková vyhláška

Dalším ministrem, který se narychlo snaží udělat zásadní krok ve svém resortu, je ministr zdravotnictví David Rath. Z hlediska příjmů farmaceutických společností je nejdůležitějším předpisem tzv. léková vyhláška, která určuje výši doplatků pacientů za léky. Ročně se v České republice spotřebují léky za několik desítek miliard Kč, a je proto jasné, že každý producent léků má eminentní zájem na tom, aby právě jeho výrobky na tom byly v porovnání s konkurencí co nejlépe. Lze si velmi lehce domyslet důvod, kvůli němuž současný ministr tak spěchá s přijetím vyhlášky. Obecně deklarovaná snaha o to, aby v resortu nenastal díky nepřijetí vyhlášky chaos, zde příliš nezabírá.

Potřebujeme obrněné transportéry i stíhačky

V pátek pak končící ministr obrany Karel Kühnl podepsal smlouvu o kontroverzní státní zakázce na nákup 199 obrněných transportérů v hodnotě 24 miliard Kč. V jeho případě je vzhledem k politické příslušnosti víc než jisté, že se v dohledné době určitě ministrem obrany opět nestane a tak břímě nákladů této zakázky ponesou výhradně jeho následovníci. Ať bude příští ministr reprezentovat jakoukoliv stranu, jeho resort bude zatížen vysokými platbami za obrněné transportéry a stíhačky Gripen, což mu z hlediska rozpočtu dává jen velmi úzký prostor k rozhodování o dalších investicích.

Biolíh a Kubiceho zpráva

A to není zdaleka vše. V poslední době hojně zmiňovaná kauza biolihu (mající vztah mj. i ke Kubiceho zprávě) nadále pokračuje, a současná končící vláda by se jí měla zabývat. Doufejme, že nedojde k rozhodnutí o tom, která společnost bude moci figurovat v tomto vysoce lukrativním byznysu. Je nasnadě, že takové rozhodnutí by bylo velmi rychle novou vládou (pakliže bude v zásadně jiném složení než současná) zrušeno, což by rozpoutalo vlnu soudních sporů.

Hlavně to podepsat

Všechny tyto případy za sebou skrývají mnohamiliardové částky. Za každým takovým obchodem však stojí řada protichůdných zájmů různých subjektů, které se snaží o získání pro ně co nejlepšího postavení. Tak tomu je vždy, ať je před volbami nebo po volbách. Končící ministři mají i nadále možnost vydávat důležitá rozhodnutí, podepisovat mnohamiliardové kontrakty a další. Něco jiného je ale legitimnost takových kroků. Asi nikdo je nebude zpochybňovat z titulu neplatnosti, ovšem vzhledem k výsledku voleb jsou takové kroky velmi diskutabilní a nezodpovědné. Jsou-li kroky našich končících ministrů v souladu se zájmy republiky, pak není důvod pro ukvapená jednání. Jestliže ale realita svědčí o něčem jiném, pak se můžeme zcela oprávněně domnívat, že za rychlými kroky ministrů jsou i jejich partikulární zájmy.

Po nástupu nové vlády se pak můžeme dočkat rušení těchto rozhodnutí v případech, kdy je lze zrušit, a nebude-li takové rozhodnutí možné zrušit, pak se rozhodnutí končícího ministra zcela jistě stane fackovacím panákem, na něhož se budou svádět důvody neúspěchů nastoupivšího nového ministra v jeho resortu. Obě dvě možnosti ale nejsou ničím vítaným.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Transportery - proč se podepisuje před 1.7
VlK
15. 6. 2006, 20:54
Během 1. povolebního víkendu?
Tomáš Marný
11. 6. 2006, 22:20
Co má společného česká a americká armáda
Patrik Chrz
11. 6. 2006, 17:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená