FinExpert.e15.cz

Názor: Oddanost státu má své meze

Berdych, Krejčíř, Pitr, Mrázek, Berka, Větrovec, Šíša, Gross, Kadlec, Šrejbr, Pepa z Hong-Kongu, Lájos Bács. Ve výčtu jmen by se dalo pokračovat. Všechno to jsou osoby, které nějak figurují v nejhorším možném druhu zločinu, ve zločinu těsně spojeném se státem, politikou či se státní správou.
Názor: Oddanost státu má své meze

Bývalý policista Berdych se stal hlavou gangu, který pomocí únosů a vydírání nelegálně získával obrovské finanční prostředky. Podnikatel Radovan Krejčíř se měl pomocí podvodů a jiných trestných činů obohatit o několik miliard korun. Za dosud řádně nevysvětlených okolností se mu podařilo opustit republiku. Ještě předtím měl ale ČSSD půjčit desítky milionů a šéfovi Národního bezpečnostního úřadu poskytnout 16 milionů Kč na nákup nemovitostí. Tomáš Pitr leží dlouhou dobu v žaludku premiérovi Paroubkovi, a ten neváhal pomocí BIS apelovat na soud, striktně nezávislý orgán oddělený od moci zákonodárné i výkonné, aby zasáhl tak, jak si premiér přeje. Soudce Berka se stal hlavní postavou v gangu, jemuž se podařilo zmanipulovanými konkursy připravit věřitele o stovky milionů korun. Měl tak velkou odvahu, že se nebál prohlásit konkurs na Union banku jen den poté, co bylo její sídlo přemístěno z Ostravy do severních Čech, do obvodu jeho působnosti, a kdy o konkursu rozhodl několik hodin poté, co návrh přišel na podatelnu, přestože mu na stole ležely desítky jiných případů, které přišly před Union bankou. ODS se nebála finance od podnikatele Milana Šrejbra zamaskovat za naprosto nesmyslné jména jako je Pepa z Hong-Kongu nebo mrtvý Maďar Lájos Bács.

Nepříjemná statistika. Prakticky dnes a denně se můžeme setkat s tím, že zatímco stránky novin plní spory ministra Ratha se zdravotníky, ve skutečnosti jsou tím největším problémem  představitelé státu a státních orgánů, kteří si nechávají více či méně maskovanými úkony přibývat miliony k již shromážděnému majetku. A přitom se navenek tváří, že se nic takového neděje a neustále nás přesvědčují, že jsou to jen pomlouvačné řeči a výmysly paranoidních novinářů. A i když jsou určité skutečnosti nad slunce jasné, politik bude zatloukat. A přitom před vstupem do politiky se bil v prsa a tvrdil, že on je nejčestnější ze všech čestných. Stačilo pár měsíců, zorientovat se, a už to jede. Milionky, pojďte k tatínkovi…

Politici po nás chtějí, abychom platili daně tak, jak je stanoví. Vždyť oni je také platí. Ale z čeho je platí? Z toho, co jim přijde na účty jako veřejně známá suma funkčních požitků za výkon jejich funkce. Ale to jsou jen malé procenta jejich skutečného příjmu. To hlavní, to je někde úplně jinde. Tam, kde běžný občan nemá přístup. Tam, kde není problém poslat nájemného vraha. Tam, kde se jinak než v milionech nepočítá, a pro pár set tisíc nikdo ani nezvedne obočí. Tam, kde slouží instituce vytvořené za účelem ochrany státu k prosazování vůle mocných. Proč kancléř rozvědky ovlivňuje soudce podle přání premiéra? Proč zástupce policejního ředitele letí vrtulníkem do Hranic, aby vzpupnou kadeřnici přesvědčil o tom, že má prodat pozemek pro LG.Phillips? Proč se o tuto kadeřnici zajímá BIS?

Mráz mi běhá po zádech, když si uvědomím, kolik lidí, partikulárních zájmů a miliard musí být za těmito případy, které jsou navíc určitě jen špičkou ledovce, která se nechtěně vynořila. Na druhou stranu příběh matky, která jedno ze svých dvojčat musí dát pryč, protože by je neuživila, tak ostře kontrastuje s miliardami každodenně protečenými podsvětím, že se to nedá pochopit. Je to vůbec možné? Copak už dneska není žádná moc ani vůle, která by s takovými praktikami skoncovala? To musí mít každý z papalášů obrovské miliony? K čemu? A může mít takový člověk vůbec potěšení ze svého majetku, když ví, že za jeho původem stojí tak špinavé praktiky? A kde se z těchto lidí ztratil prachobyčejný stud? Dokáží se vůbec podívat do očí lidem, s nimiž chodili do školy, a kteří nyní musí těžce pracovat, aby si zachovali alespoň nějakou životní úroveň?

A proč nás vůbec volají k volbám? Vždyť jen chtějí, aby se udrželi další 4 roky u koryta…

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

A
Míla
1. 3. 2006, 08:19
Re: Bohužel
MarBen
27. 2. 2006, 23:28
Re: Bohužel
Michal Kára
27. 2. 2006, 13:02
Co dodat
Martin
27. 2. 2006, 09:58
Bohužel
MarBen
27. 2. 2006, 08:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená