FinExpert.e15.cz

Názor: Nedovolme komunistům návrat

Volby rozhodnou, zda komunisté získají ještě větší vliv. A to 16 let po revoluci, která je měla odstranit ze společenského života.
Názor: Nedovolme komunistům návrat
Předvolební kampaň vrcholí, strany se snaží bojovat všemi možnými prostředky o nerozhodnuté voliče, předvolební klišé střídají osočování protivníků a obviňování ze snahy o likvidaci určitých sociálních skupin obyvatelstva. Ve smršti předvolebních hesel však zaniká jeden významný rys, který s sebou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nesou a který je odlišuje od všech voleb předchozích. Zatímco v roce 2002 šéf ČSSD Vladimír Špidla vždy vyzdvihoval tzv. bohumínské usnesení, které zakazuje ČSSD spolupráci s KSČM na vládní úrovni, poslední měsíce nám ukazují, že návrat komunistů k určité participaci na moci je hodně pravděpodobný, ne-li téměř jistý.

Vyjdeme-li z předvolebních průzkumů, pak lze říci, že do sněmovny se dostane 5 politických stran: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Zelení. Je jisté, že jedna ze dvou největších stran bude ve vládě. Otázkou však zůstává, která to bude, kdo se stane jejím koaličním partnerem či kdo její vládu alespoň tiše podpoří.

Různá stanoviska politiků všech zainteresovaných stran vykreslují jejich představu o povolební situaci následovně:
  • Velkou koalici ODS a ČSSD premiér Paroubek připouští, avšak mnoho vrcholných politiků ODS ji zcela striktně odmítá.
  • Zatímco dříve se dalo počítat s tím, že Zelení budou v případě volebního úspěchu podporovat ČSSD, nedávné mediální útoky předsedy ČSSD Paroubka na předsedu Zelených Bursíka postavily Zelené opět do otevřené pozice.
  • KDU-ČSL prohlašuje, že je ochotna se podílet na vládě, která ovšem nesmí být jakýmkoliv způsobem závislá na podpoře KSČM
  • Konečně KSČM se jako již tradičně nebrání spolupráci s jakoukoliv stranou, budou-li zachovávány její priority.
Jako dvě nejpravděpodobnější povolební varianty se mi jeví menšinová vláda ČSSD s tichou podporou komunistů (což je de facto dnešní stav) nebo koalice ODS - KDU-ČSL – Zelení (která by se s trochou nadsázky dala přirovnat k dnešní formálně stále ještě existující koalici ČSSD – KDU-ČSL – US). Poslední, ale málo pravděpodobná varianta je „koalice z nouze“ ve složení ČSSD – KDU-ČSL – Zelení, a to za předpokladu dostatečného počtu mandátů a toho, že se lidovci tímto způsobem budou snažit o vyloučení vlivu KSČM na stabilitu vlády. Tuto variantu ovšem premiér Paroubek odmítá a souhlasí s názorem velkého otce ČSSD Miloše Zemana, že nejlepší variantou je menšinová vláda ČSSD za podpory komunistů. Hlasování o novém zákoníku práce a další nám to jen dokazují.

Tady už nejde jen o to, zda-li nás po volbách čeká rovná daň nebo bezplatné zdravotnictví a školství. Tady jde o mnohem závažnější problém. Volič hlasující pro ČSSD si musí být vědom skutečnosti, že svým hlasem se kladně staví k návratu komunistů k moci. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlašuje, že výměnou za podporu menšinové vlády ČSSD by nežádali místa v exekutivě, ale křesla v mediálních radách. Tedy jednoduše řečeno, nechtějí se ušpinit a připustit možnost, že budou muset dělat nepopulární kroky, ale chtějí ovlivňovat média. Nepřipomíná to něco, co už tady 40 let bylo? Vykreslování západních zemí jako států plných kapitalistických vydřiduchů a bezdomovců, zatímco socialistické země pod taktovkou velkého bratra vzkvétají jako nikdy předtím. Takové časy se už nevrátí, ale snaha komunistů o vliv na média nahání hrůzu.

KSČM získává stále silnější politickou moc. Je to stejná KSČM jako ta, která dodnes nedokázala jasně odsoudit zločiny minulého režimu. Protože nechce. Stejná KSČM jako ta, která se na rozdíl od jejích některých zahraničních obdob nezřekla slova „komunismus“ ve svém názvu. Protože se jí to nehodí. A mohli bychom pokračovat.

Volit ČSSD znamená dát hlas ještě větší moci komunistů. Při vzpomínkách na druhou polovinu dvacátého století musí mít volič sociální demokracie velkou kuráž, aby byl schopen tento krok udělat. A zde nejde už jen o ekonomické či jiné plány politiků, zde jde o zcela zásadní krok v historii samostatné České republiky.

Přeji nám všem šťastnou ruku.
Další článek


 

celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

dekuji
ja
1. 6. 2006, 07:02
Re:Hm...
MarBen
31. 5. 2006, 09:22
Re:Hm...
Vít Doležálek
30. 5. 2006, 17:08
Re:Hm...
MarBen
30. 5. 2006, 16:39
Re:Hm...
Walker
30. 5. 2006, 15:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená