FinExpert.e15.cz

Názor: Nájmy bytů jsou trojským koněm politiků

Středeční nález Ústavního soudu, v němž zamítl návrh na zrušení části Občanského zákoníku týkající se nájmů bytů, je jen dalším prázdným gestem v dlouhodobě neudržitelné situaci.
Názor: Nájmy bytů jsou trojským koněm politiků

40 let, po které byla vedoucí silou ve státě KSČ a během nichž systematicky docházelo k pošlapávání a deformování právního řádu, se nestalo minulostí, ale s pozůstatky tohoto perverzního systému se postkomunistické země potýkají dodnes. Jednou z relikvií je i regulace nájemních vztahů. Je zcela přirozené, že nájem bytů musí být chráněn, neboť náhlá ztráta bydlení má pro život člověka velmi závažné následky. Komunistický režim ovšem přiřkl vlastnické právo téměř výhradně státu, a uvedl do života naprosto nesprávný systém, kdy dekret na byt znamená předurčení užívacích vztahů na několik generací dopředu. Tuto perlu pak doplnil ještě regulací výše nájemného, které je v dnešní době spíše symbolické a které neumožňuje majitelům bytů a bytových domů ani uhrazení potřebných oprav.

Ústavní soud tuto situaci kritizoval již v roce 2000, v nedávné době se v podobném případu takto vyjádřil i Evropský soud pro lidská práva, a nyní Ústavní soud opět ve svém nálezu potvrdil, že současná situace je neudržitelná a je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Tím ale jeho odvaha skončila. Zvláštní úpravu nájmu bytu nezrušil, protože by to pro něj mělo velmi závažné důsledky. Takové rozhodnutí by nebylo vnímáno jako rozhodnutí soudu, ale jako úder proti politikům. Tedy jako úder proti skupině lidí, z které řada současných ústavních soudců pochází. A na to se Ústavní soud nevzmohl. Zůstalo u okřídlené fráze, že by s tím zákonodárci měli něco dělat.

Zákonodárci s tím ale nic dělat nechtějí, protože se bojí. Bojí se toho, že za cca 750 000 dekrety na byt je schováno několik milionů voličů. Voličů, které by tímto svým krokem proti sobě pochopitelně poštvali. Je přirozené, že každý člověk chce za to, co chce mít či užívat, platit co nejméně, aby si mohl za své omezené prostředky pořídit co nejvíce věcí. A tak každá stokoruna, o kterou se zvýší nájemné, pro něj znamená nutnost si odepřít něco jiného. A tomu, kdo mu těch několik stokorun sebere, tomu to volič řádně spočítá. A tak s sebou všechny vlády od roku 1990 táhnou neřešené břemeno regulovaného nájemného a každá vláda se bojí udělat ten radikální řez. Takový počin by totiž automaticky znamenal, že se může rozloučit s volebním úspěchem v dalších volbách.

Ústavní soud svým středečním nálezem jasně ukázal, že si nehodlá špinit ruce. Prohlásil, že sice jde o protiprávní situaci, ale nech si ji vyřeší zákonodárci. A než se tak stane, nechť obecné soudy rozhodují podle práva, a v jednotlivých žalobách o zvýšení nájemného nechť rozhodují ve prospěch pronajímatelů. Tímto svým stanoviskem navíc potvrdil mnohaletou rivalitu s Nejvyšším soudem, který zaujal přesně opačný názor, totiž že obecné soudy v těchto případech nemohou rozhodovat, neboť pro to není právní úprava.

A co bude dál? Zákonodárci připravují částečné a postupné zvýšení nájmů. A současně se bojí dne, kdy Evropský soud pro lidská práva začne rozhodovat ve prospěch majitelů domů a začne Českou republiku trestat za její laxní přístup. Tehdy bude český stát nucen zaplatit majitelům domů miliardy, možná desítky miliard korun. Politické strany s sebou vedou trojského koně. Je jedno, která strana bude právě u moci, některá to bude a na ni spadne břemeno náhrad majitelům domů. A v té chvíli se pro onu stranu změní volební triumf v Pyrrhovo vítězství. Ať bude její program jakýkoliv, nebude jej moci realizovat, neboť veškeré volné finanční prostředky poplynou majitelům domů. A těch peněz nebude dost.

Najde se v té době někdo, kdo zažaluje všechny politiky, kteří byli u moci od roku 1990, o náhradu škody, kterou svou nečinností způsobili českému státu? Asi těžko, protože takový spor by se dostal až k Ústavnímu soudu, a ten by se bál postavit politikům. A tak jediný, kdo na této situaci bude škodný, je běžný občan. Každý politik mu sliboval hory doly, ale dělal všechno proto, aby se u moci udržel co nejdéle. Za tento egoismus politiků ještě draze zaplatíme.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

reg. najemne - brzda ekenomiky
Petr
13. 3. 2006, 10:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená