FinExpert.e15.cz

Názor: Klaus není monarcha

Nejvyšší správní soud se ve čtvrtek zastal justičních čekatelů mladších 30 let, které prezident Klaus odmítl jmenovat soudci právě s odkazem na jejich nedostatečný věk. Prezident Klaus ale nadále trvá na svém postoji.
Názor: Klaus není monarcha

Když v březnu 2005 prezident Klaus odmítl jmenovat soudcem 32 justičních čekatelů, kteří ještě nedosáhli věku 30 let, vyvolal tím nevoli nejen mezi nimi, ale i v řadách soudců a další odborné veřejnosti zaobírající se právem.

Klausův argument byl velmi jednoduchý: funkce soudce je natolik vážná, že není možné připustit, aby se soudcem stal duševně nevyzrálý člověk. A prezident se domnívá, že dříve jak ve 30 letech člověk není ještě vyzrálý. Odhlédneme-li od faktu, že každý jedinec je jiný a paušální stanovování věkové hranice je hodně diskutabilní, pak je třeba se podívat na věc i z jiného hlediska.

V době, kdy byli tito justiční čekatelé přijímáni, nebyla ještě povinná zákonná hranice stanovena. K jejímu stanovení došlo až v průběhu jejich justiční praxe. Rozhodnutí prezidenta nelze brát jinak než jako ránu pod pás těmto mladým právníkům. Vždyť kromě 8 let na základní škole drtivá většina z nich strávila další 4 roky na gymnáziu, poté 5 let na právnické fakultě, a v ideálním případě další 3 roky v justiční praxi. Po tuto dobu skládali mnoho obtížných zkoušek, prošli i velmi náročným psychologickým testem a nyní, po 20 letech strávených vzděláváním, kdy konečně mohou dosáhnout svého cíle, se jim do cesty postaví prezident, který mimo zákonné požadavky na soudce vytvoří další kvazipožadavek – vyspělost uchazeče zaručená dosažením věku 30 let.

Rozhořčení odmítnutých čekatelů muselo být obrovské. Po celé své vysokoškolské studium se setkávali s tím, že zatímco jejich spolužáci, kteří zamířili po základní škole do učení, již od 18 let pracují a berou celkem solidní peníze, oni strávili dalších 5 let na vysoké škole, která je stála nemálo peněz i nervů, a pak byli přijati na místa justičních čekatelů, kdy se jejich plat stěží rovná příjmům jejich již několik let vydělávajících spolužáků. To vše s vidinou, že jednou se jim tyto ztracené příležitosti vrátí v podobě prestižního místa a velmi solidního platu. Nyní je jim 27 let, stát i jejich okolí od nich očekává, že založí rodiny, a přichází rána od prezidenta – ještě nemáš tolik rozumu, abys mohl soudit, počkej si, až ti bude 30! Ale kdo tomuto čekateli zaručí, že ve 30 se požadavek prezidenta nezvedne na 35 let?

Někteří z nich zareagovali odchodem do advokacie a stát tak přišel o draze připravené lidi. Jiní sklopili oči, na sucho polkli a vyčkávali co bude dál. A ti nejvýbojnější z nich se obrátili na soudy. Někteří podali ústavní stížnosti, jiní se přes Městský soud v Praze dostali až na Nejvyšší správní soud, který je ve čtvrtek podpořil. Prezident Klaus však mezitím jmenoval řadu z dříve odmítnutých čekatelů. Není bez zajímavosti, že ani jeden ze vzpupných čekatelů mezi nimi není. Při jmenovacím ceremoniálu pak prezident konstatoval, že ten, kdo zvolil cestu konfrontace a podal ústavní stížnost, se v jeho očích degradoval a on ho za takové situace soudcem jmenovat nemůže. Těžce zneužil svého silnějšího postavení a prokázal svou ješitnost. Jeho averze vůči právníkům je v kuloárech pověstná a tímto svým činem ji jen dokázal.

Ústava ČR zcela jasně nehovoří o tom, jestli má prezident možnost odmítnout jmenovat soudní čekatele. Ostatně i Nejvyšší správní soud prohlásil, že na jmenování soudcem není právní nárok. Na druhou stranu však konstatoval, že Klausovo rozhodnutí bylo "v právním smyslu zcela bezprecedentní vybočení ze zvyklostí při jmenování soudců v našich novodobých podmínkách demokratického a právního státu."

Mladým soudcům chybí životní zkušenost, ale zase mají něco, co nemají staří soudci před důchodem: znalost evropského práva a taky „rozhled v současné době“. Kdo má lepší předpoklady rozhodovat např. případy počítačové kriminality nebo spory založené na moderních investičních nástrojích, jakou jsou swapy a futures? Zkušený harcovník, kterému při pohledu na monitor běhá mráz po zádech nebo mladý člověk? Navíc ani jeden z mladých soudců není zatížen svou komunistickou minulostí. Co je však menší zlo? Prezident se zřejmě domnívá, že zkušenosti nasbírané za minulého režimu díky správné stranické příslušnosti jsou přijatelnější než neposkvrněná minulost spojená s malou životní zkušeností.

Každopádně ale bylo vůči těmto mladým právníkům nefér, že jim v cíli jejich cesty za vzděláním prezident takto vrazil nůž do zad.

Další článek


 

Související články


celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

ne, není...
Radek
3. 5. 2006, 20:52
Re: 30 let = vyspělost?
Jarmila
2. 5. 2006, 08:43
Re: 30 let = vyspělost?
Tomáš Marný
2. 5. 2006, 08:02
Re: Klaus je stranický předák ....
Zdeněk
1. 5. 2006, 16:40
Re: 30 let = vyspělost?
milan poznik@seznam.cz
1. 5. 2006, 04:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená