FinExpert.e15.cz

Názor: Kdo víc slíbí, zvítězí

V tomto týdnu nás ČSSD a ODS seznámily s dalšími předvolebními taháky. Na rozdíl od předchozích voleb tentokrát už nejde o miliardy korun, ale desítky miliard. Na otázku, kde na to vezmou, znají jedinou odpověď: výkonnější ekonomika.
Názor: Kdo víc slíbí, zvítězí

Je to tady zase. Za necelé 3 měsíce půjdeme opět k nejdůležitějším volbám, a tak je nejvyšší čas na to, aby se vedle běžných politických programů objevily jasné předvolební taháky, které přitáhnou pořádnou masu voličů k urnám. Obvyklé fráze o snížení daňového zatížení, vyšší zaměstnanosti, úbytku úředníků a ráji na zemi neúčinkují na tu část voličstva, která očekává jasná čísla. A proto je třeba jim vyhovět.

ČSSD se po nedávném zvýšení rodičovského příspěvku a porodného odhodlala k dalšímu kroku v tomto směru. A protože nejsou troškaři, byl to rovnou krok mílový. Podle jejich představ by porodné za první dítě mělo činit 60 000 Kč, za druhé 90 000 Kč a za třetí dokonce 120 000 Kč. Oproti současným 17 500 korunám to je obrovský skok. Proklamované zdůvodnění snahou o podporu porodnosti zde ale neobstojí. Politici nějak zapomněli na to, že narozením se z dítěte nestává výdělečný člověk, a než jim doroste další volič, bude to trvat ještě téměř 2 desetiletí. Ale porodné v řádu desítek tisíc korun podle představ ČSSD tyto skutečnosti zřejmě v myslích potencionálních rodičů zastíní, a tak můžeme čekat novorozenecký boom. A těm, kteří zůstanou na vážkách, je třeba slíbit i další podporu: přídavek na dítě bude vyplácen všem rodinám, které nemají příjem vyšší než 5tinásobek životního minima, a nebude už diferencován podle příjmů, ale pouze podle věku dítěte. A zatímco dnes jeho maximální výše stěží atakuje tisícikorunovou hranici, příště se bude pohybovat mezi 1 000 a 1 500 Kč. A jako třešničku na dortu po vzoru tisícikorunového pastelkovného nám slibují 7 000 Kč na počítač pro každého šesťáka.

Doprovodné výroky příslušných pohlavárů nás mohou uklidnit. Podle ministra Sobotky by vyšší porodné přišlo státní pokladnu tak na 2 miliardy, jednoduché znásobení ročního počtu novorozenců pouze nejnižším porodným však dává sumu 6 miliard. Takže zatímco před 4 lety ministr Schling lákal na 90 000 Kč pro ty, kdo nechají sešrotovat staré auto a pořídí si místo něj nové, teď namísto majitelů autovraků to budou právě potencionální rodiče, kteří si po volbách postesknou: „Zase nic“.

Ministr Sobotka ale nezapomněl ani na další významnou část voličů: na důchodce. Ti se mohou těšit na to, že část zisků, které plynou ČEZu z vysokých plateb za elektřinu se jim vrátí v podobě zvýšení důchodů hrazeného právě z dividend vyplácených za státní podíl ve společnosti ČEZ.

Co vedlo ČSSD k tomuto kroku? ODS přece krátce předtím vytáhla jiný trumf pro své voliče: nereálnou nulovou sazbu DPH na potraviny jako kompenzaci za jednotnou sazbu DPH ve výši 15%. A jelikož bylo nutné nějak navnadit voliče – živnostníky, tak jim bylo ze strany ODS slíbeno, že si budou moci vybrat jeden ze 4 roků příštího volebního období, kdy budou mít daňové prázdniny. Krásná představa. Ale nebylo by pro všechny zúčastněné jednodušší, kdyby adekvátně tomuto zvýhodnění klesly platby povinného pojistného a daňové sazby, a potencionálně možná úspora v jednom roce by se tak jednoduše rozdělila do několika let? A živnostníci by tak nebyli postaveni před ruletu, na který rok vsadit.

Jako při každých jiných volbách ještě vyslechneme od všech stran tuny nesmyslných a nereálných slibů, které nás mají přesvědčit o tom, že jen oni to s námi myslí dobře. A po volbách se sliby rychle odvolají, a život půjde dál. Kdy se konečně objeví strana, která bude mít ve svém volebním programu jasné, konkrétní a hlavně reálné cíle, jichž bude možné dosáhnout? A která tyto sliby skutečně splní, protože s jejich plněním nebude mít finanční problémy?

Avšak mít skromné cíle, to se u našich politiků nenosí. Jejich program musí být monstrózní, i když je ve skutečnosti fiktivní. A tak myslím, že za 4 roky nám budou slibovat 1 000 korun na kondomy pro žáky osmých tříd, neboť se jim podaří snížit hranici pro legální sexuální život na 14 let, 20 000 Kč na notebook pro každého čerstvého vysokoškoláka nebo 100% úlevu na dani pro každého občana, který se rozhodne po dosažení důchodového věku vzdát se důchodu a pracovat až do konce života.

Další článek


 

Související články


celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: kdo zvysil rodicovsky ....
Tomáš Marný
3. 4. 2006, 21:30
Re: Jestli
Tomáš Marný
3. 4. 2006, 21:27
Re: kdo zvysil rodicovsky ....
Vít Doležálek
3. 4. 2006, 20:31
Re: kdo zvysil rodicovsky ....
rek
3. 4. 2006, 20:12
Re: Jestli
Ich
3. 4. 2006, 19:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená