FinExpert.e15.cz

Názor: Hyundai – vítězství či prohra státu?

Tento týden byla definitivně potvrzena investice Hyundai a původní sliby o spasiteli Ostravska se začínají rozplývat.
Názor: Hyundai – vítězství či prohra státu?

Vytoužená investice sociálně-demokratické vlády se konečně zdá být na dohled. Korejská automobilka Hyundai zmítaná korupčním skandálem ujistila českou vládu o tom, že jejich momentální domácí peripetie se zákony v žádném případě neohrozí plánovanou investici v Nošovicích. Premiérovi Paroubkovi beze sporu spadl kámen ze srdce, a tak neváhal operativně zrušit zasedání vlády a vyrazit Pendolinem směr Ostrava, aby obyvatele Nošovic osobně zpravil o této skvělé zprávě. Nebo o blížící se apokalypse? Možná taky, záleží na úhlu pohledu, ale rozhodně nebude obyvatelům Nošovic a dalších obcí v okolí automobilky co závidět. Provoz pivovaru Radegast je jen slabým odvarem toho, co je čeká, relativně klidná obec se změní k nepoznání.

Nezbytné investiční pobídky byly ihned odůvodňovány pozitivním přínosem automobilky pro ekonomiku: více jak 3 000 nových pracovních míst, drtivá většina z roční třísettisícové produkce automobilů půjde na export, další pracovní místa u subdodavatelů. Konečná verze smlouvy je ale poněkud odlišná: závazek tvorby pracovních míst se smrskl na třetinu, plánovaná produkce na 200 000 vozů ročně, většina dílů se bude odebírat ze Slovenska. Neměla česká vláda rovněž snížit velikost investičních pobídek? Vždyť podobný projekt konsorcia TPCA tak vysoké investiční pobídky neobdržel.

Není třeba mít obavy z korupčního skandálu. Lhali bychom sami sobě, kdybychom nepřipustili, že podobné vztahy nejsou nijak výjimečné, a koneckonců v posledních letech se korupční problémy nevyhnuly např. ani Volkswagenu. Je ale na místě se zeptat, proč smlouva o investici neobsahuje avizované parametry a je ze strany Hyundaie mnohem méně odvážná. Vždyť hodnota daňových prázdnin automobilky se odhaduje na 1,3 miliardy Kč, dále mají Korejci nárok na dvousettisícovou dotaci na každé pracovní místo, kraj se zavázal nahradit ztráty automobilky vzniklé např. z důvodu archeologického nálezu na staveništi až do výše 300 000 000 Kč a mohli bychom pokračovat.

Je možné, že se Hyundai poučil z chyb společnosti LG.Phillips Displays, která se ve smlouvě o investici do závodu na výrobu televizních obrazovek zavázala k vysokým cílům, jenž nebyla později schopna dodržet. A nyní má kromě bankrotu problém i s českým státem. Hyundai se snad drží raději při zemi, a i když počítá s rozjezdem výroby až na původně avizovaných 300 000 vozů ročně, raději to neslibuje. Nikdo neví, co bude za 5 let, jestli se automobilce podaří naplnit ambiciózní cíl stát se jedním z 5 největších světových producentů osobních aut. A tak je lepší ve smlouvách zůstat opatrný, vždyť nic nebrání tomu, aby to pro český stát dopadlo lépe. Je-li tomu tak, pak nás může takový postup Hyundaie uklidnit, neboť jeho manažeři uvažují střízlivě a můžeme tak očekávat životaschopnost nové továrny.  Nabubřelých řečí a monstrózních plánů jsme už zažili dost. A kde je jim dnes konec? Kde je Chemapol, Aero Vodochody, Flextronics a další? Raději nevzpomínat.

Přesto však investiční pobídky pro Hyundai překonaly už tak štědrou nabídku pro kolínskou TPCA. Jako důvod se uvádí vysoká nezaměstnanost v regionu. Je otázkou, zda-li poskytnuté investiční pobídky jsou adekvátní zamýšlenému přínosu investice pro českou ekonomiku. Zahraničním investorům je jedno, jestli auto montuje Slezan, Polák či Slovák. Ostravsko překypuje nezaměstnanými, a přesto se už dnes mluví o tom, že významnou část zaměstnanců Hyundaie budou tvořit cizinci. Hyundai s nezaměstnaností ve Slezsku příliš nepohne, pokud sami nezaměstnaní nebudou pořádně motivováni k práci.

Netvrdím, že všichni nezaměstnaní jsou rádi bez práce, ale takových případů není málo. V příštích letech bude Hyundai pravidelně nabírat významné počty dělníků. Stát a potažmo nová vláda tak bude mít jedinečnou příležitost najít a vyzkoušet nové metody, kterými přiměje nezaměstnané k práci. Musí to být komplexní změny počínaje systémem státní sociální podpory, přes metody práce s nezaměstnanými, až po zajištění odpovídající dopravní obslužnosti a dostupnosti bytů. O tom, jak velký užitek přinesou poskytnuté investiční pobídky paradoxně nerozhodne ani tak nový investor, ale nová vláda, která vzejde z červnových voleb.

Pokud se nestane nic neočekávaného, půjdeme za další 4 roky opět k volbám do Poslanecké sněmovny. Úspěch či neúspěch příští vlády v této oblasti budeme moci zhodnotit velmi rychle a jednoduše – bude stačit se podívat, kolik procent zaměstnanců Hyundaie tvoří čeští státní příslušníci.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Re:A kam se ztratila původní diskuze?
MirNov
16. 5. 2006, 09:07
Re:Re:A kam se ztratila původní diskuze?
MirNov
14. 5. 2006, 18:42
Re:A kam se ztratila původní diskuze?
Petr Broža
13. 5. 2006, 00:06
A kam se ztratila původní diskuze?
MirNov
12. 5. 2006, 08:11
Re:ČSSD si honí triko
dalíšek
8. 5. 2006, 18:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená