FinExpert.e15.cz

Názor: Bezplatné zdravotnictví je utopie

Ministr Rath se s arogancí sobě vlastní pustil do boje proti všem. Po letech strávených kritizováním všech jeho předchůdců se ukázala holá pravda: není o nic lepší nebo horší než oni, je výjimečný pouze svou velkohubostí.
Názor: Bezplatné zdravotnictví je utopie

MUDr. David Rath konečně dosáhl vytoužené mety: stal se ministrem zdravotnictví a prakticky tak má v rukou desítky miliard korun, které každý rok protečou českým zdravotnictvím. Pro tuto funkci je jistě řádně vyškolen. Dodnes nedokázal vysvětlit oprávněnost udělení licencí k výkonu samostatné lékařské praxe i práci na pozici primáře. Revizní komise České lékařské komory v roce 2003  zjistila, že měl v roce 1993 za sebou namísto požadovaných šesti let maximálně dvacet čtyři měsíců a v roce 2000 namísto deseti necelých devět let praxe. A že mu předpisy a morálka v jeho činnosti překážet nebudou, to ukázal případ s pochybnými inzeráty v lékařských časopisech. Dokázal však téměř nemožné: odpor proti jeho počínání v čele ministerstva zdravotnictví stmelil ODS s krajskými hejtmany, nemocnicemi, distributory léků a většinou zdravotnického personálu. Pouze „jeho“ Lékařský odborový klub za ním neohroženě stojí. Jakpak by taky ne, tatíčka zakladatele jim přece nikdo hanět nebude!

V čele resortu však zatím nedokázal nic jiného než urazit mnoho vážených lidí. Popravdě však toho ani moc dokázat nejde. Zdravotnictví je dlouhodobě silně podfinancováno, vláda čas od času nasype do systému pár miliard, aby zchladila největší vášně a život plyne dál. Komunistický režim v nás zakořenil představu o tom, že veškeré veřejné statky jsou zdarma a jinak to ani nejde. Bohužel realita je dnes úplně jiná. V situaci, kdy stát platí za každé dítě či důchodce částku, která měsíčně stěží překročí 500 Kč, chceme aby tato pětistovka uhradila nejmodernější léčebné postupy a léky.

Mnoho lidí si stěžuje na nárůst cen energií, vodného, pohonných hmot atd. Všechny tyto faktory negativně ovlivňují i zdravotnictví. Ale přitom se zapomíná na to, že by se adekvátně růstu nákladů měly zvýši i příjmy zdravotních pojišťoven a následně i jejich úhrady. Samozřejmě má zdravotnictví ještě určité mezery, kde by bylo možno šetřit. Ale nelze jen šetřit, taková snaha má silně demotivující účinky a je stále více diskutabilní. Výdajový strop na léky určený každému lékaři mluví za vše. Co bude následovat? Že budou lékaři moci každý den ošetřit pouze 30 svých pacientů, protože na víc nejsou peníze?

Nedávno jsem na ulici zaslechl rozhodný výkřik bodrého padesátníka: „Doktorovi bych nedal ani korunu, placení u doktora, to je velezrada!“ A poté tento člověk vytáhl krabičku cigaret a zapálil si. Tato každodenní reálie v sobě ukazuje bezvýchodnost situace: mnoho lidí si nedovede představit ani symbolickou platbu 50 Kč za návštěvu lékaře, ale na druhou stranu jim není líto stejných 50 Kč utratit naprosto zbytečným, zdraví zhoršujícím způsobem. Ačkoliv to zní tvrdě, naše zdravotnictví se nachází v krizi. Řešení této krize je v nedohlednu. A řešení to nebude jednoduché a populární. Příjmy do zdravotnictví se musí zvýšit, ať se nám to líbí nebo ne. Jsou jen dvě možnosti: zavedení plateb za návštěvu lékaře a vydání receptu, nebo zvýšení pojistného. Pojistné je však již hodně vysoké, a navíc postihuje pouze osoby výdělečné. Není možné se solidárností zdravotnického systému jít až tak daleko, že pracující budou hradit ze svých mezd stále více za stále větší náklady na léčbu zvyšujícího se počtu důchodců.

Dnešní realitou je, že k lékaři se chodí s každým problémem. Může za to i nesystémovost řešení. Ordinace lékařů jsou často plné pacientů s lehkými chorobami, kteří by k lékaři ani nešli, kdyby nepotřebovali neschopenku. Ale protože jim není umožněno nachlazení vyléčit dvěma dny strávenými v posteli, je třeba navštívit lékaře, i když ví, že lékař jim dobu léčení nijak nezkrátí. A co cesty převozovými sanitkami? Neměl by pacient zaplatit alespoň 3 koruny za každý kilometr? Vždyť pokud by cestoval vlastním vozem nebo veřejnou dopravou, pak by taky musel zaplatit benzín či jízdné. Jeden kilometr jízdy sanitkou přijde pojišťovnu na stejné peníze jako kilometr taxíkem. V ročním souhrnu jsou to miliardy. Smyslem poplatků za návštěvu lékaře či za recept není primárně přísun dodatečných prostředků, ale je to způsob zamezení zneužívání dostupné lékařské péče. Určitě by se našlo hodně lidí, jejichž zdravotní stav v kombinaci s placením u lékaře by pro ně znamenal vysokou finanční zátěž, ale pro tyto případy máme sociální systém, který by v odůvodněných případech pomohl.

Onen bodrý padesátník by si měl uvědomit, že jeho dnes ušetřená padesátikoruna může znamenat, že ho za pár let nebude mít kdo ošetřit, až bude lékaře opravdu potřebovat - a to i kdyby nabízel za své ošetření tisíce.

Další článek


 

Související články


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Můj názor
Honza
28. 2. 2006, 23:10
Re: Co tak víc dělat a platit pouze dobře odvedenou ...
Honza
28. 2. 2006, 22:59
Re: Brečí
Vít Doležálek
25. 2. 2006, 20:16
Re: Brečí
p
25. 2. 2006, 18:26
Můj názor
Karel
21. 2. 2006, 13:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená