FinExpert.e15.cz

Návrh nového živnostenského zákona zjednoduší podnikání

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman včera představil novou podobu živnostenského zákona. Novelou se dlouhodobě zabývala také Hospodářská komora ČR, na její přípravě spolupracovala s ministerstvem průmyslu na pracovní i politické úrovni. Nová právní úprava by měla přinést značné zjednodušení administrativy a snížení nákladů pro začínající podnikatele.

Sjednocení volných živností

Na návrh Hospodářské komory ČR dochází k zavedení pouze jedné živnosti volné, namísto současného obsáhlého seznamu volných živností: „Seznam volných živností byl naprosto zbytečný, zavedení jedné živnosti volné je zjednodušující a jediné logické opatření. Krok správným směrem je také navržené snížení počtu koncesovaných živností, kterých by mělo být opravdu minimum. Skutečně by se mělo jednat pouze o ty případy, kde musí mít stát kontrolu o počtu subjektů působících na trhu,“ říká prezident HK ČR Jaromír Drábek.

Zrušení povinné praxe je chyba

Hospodářská komora na druhou stranu rozhodně nesouhlasí s rušením povinné praxe u některých živností. „V připomínkovém řízení novely živnostenského zákona budeme požadovat zachování této povinnosti, ukončené formální vzdělání je jedna věc, pro dostatečnou kvalifikaci je ale praxe nutná,“ říká Jaromír Drábek.

Jeden živnostenský list pro všechno

Se souhlasem HK chválí také návrh, aby měl živnostník pouze jeden živnostenský list, nikoli pro každou živnost jiný. „Podobně jako u obchodního rejstříku se i živnostník musí prokazovat výpisem z živnostenského rejstříku, živnostenský list nenese informaci, zda je stále platný. Proto neexistuje důvod vydávávat jednotlivé živnostenské listy a inkasovat za ně poplatky,“ vysvětluje prezident HK ČR.

Pokud bude novela připjata, od příštího roku již budou úřady vydávat pouze jediný průkaz pro všechny obory v podobě výpisu z živnostenského rejstříku. Nyní musejí živnostníci za každý živnostenský list zaplatit 1000 korun, v budoucnu za výpis se všemi živnostmi zaplatí stejnou částku, ale pouze jednou. Například loni se zaregistrovalo 25.000 nových podnikatelů, kterým úřady vydaly oprávnění na 45.000 živností. Pokud by nová úprava platila již loni, ušetřili by podnikatelé 20 milionů korun.

Novela živnostenského zákona také předpokládá možnost spravovat administrativu spojenou s podnikáním i na jiných než místně příslušných živnostenských úřadech. HK ČR tento krok jednoznačně podporuje, stejně tak i celkové snížení byrokratických nároků na vyplnění potřebných formulářů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená