FinExpert.e15.cz

Naučte své děti hospodařit

Pokračování článku o financích spojených s dětmi a další finanční produkty pro děti. kdy začít děti seznamovat s bankovními produkty?
Naučte své děti hospodařit

Dětský účet a vkladní knížka

Tyto produkty nabízejí téměř všechny velké tuzemské banky. Ve své podstatě se jedná o modifikaci běžného účtu nebo termínovaného vkladu s mírně vylepšenou úrokovou sazbou, ale pozor, jen do určité výšky vkladu. Pokud převýší vklad určitou hodnotu, úroková sazba razantně klesá. Co kdyby náhodou bylo dítě milionářem. Takové konto může založit pouze zákonný zástupce dítěte, tedy rodič nebo jeho opatrovník či poručník. K založení budete potřebovat pouze platný občanský průkaz a originál nebo úředně ověřenou kopii rodného listu. Pokud máte dítě v opatrovnictví, musíte s sebou vzít originál nebo úředně ověřenou kopii rozhodnutí soudu o určení opatrovníka či poručníka dítěte. Žádné z dětských kont ani vkladních knížek nelze založit telefonicky nebo pomocí internetu.


Pokud se vám narodí dítě, měli byste začít uvažovat i o rizikovém pojištění pro sebe a partnera, především pak pro případ smrti. Pokud by se vám něco stalo, nezůstane tak partner na tyto náklady jen se svým příjmem, ale bude mu vyplacena pojistná částka z vaší pojistky. I za pár korun se dá pojistit na stovky tisíc.

Děti a hospodaření s penězi

Kdy a jakou formou máme začít učit své děti finanční zodpovědnosti a hospodaření s penězi, je otázka ryze filozofická. Nikdo z vás asi neměl ve svých deseti letech kreditní kartu a vlastní konto, a přesto jste žádnou újmu neutrpěli. Argument bankovního zástupce apelujícího na dětskou zodpovědnost poněkud stírá fakt, že konta a pojistky jsou přístupné již dětem po narození. Asi těžko budete učit své dítě finanční zodpovědnosti, když ještě nemá jiné, pro něj více důležité návyky. Ano, je to sice nadsázka, ale ukazuje to, jaké asi mohou být záměry bank a pojišťoven, když nabízejí takovéto produkty.

Finanční odpovědnosti a samostatnému hospodaření s penězi by se měly učit až děti, které již mají ponětí o tom, co to vůbec peníze jsou a jak se s nimi v domácnosti nakládá. Přesto byste měli o penězích mluvit s dětmi již od mala. Přestože koloběh peněz je pro malé děti tajemstvím a většinou na zvídavou otázku, odkud se berou, odpoví něco jako „v peněžence“ nebo „v kapse“ nebo je prostě nosí táta, je třeba o nich s dětmi mluvit a vysvětlovat jim, jak peníze fungují, kolik co stojí, a odkud že ty korunky táta a máma nosí. Jakmile se dítě naučí počítat nebo už tuší, jak finance v rodině fungují, pořiďte potomkovi nějakou pokladničku, do které si začne spořit. Jednou za čas vyberte část peněz a jděte si společně něco koupit, třeba zmrzlinu nebo nějakou hračku. Dítě by mělo vědět, že peníze nepadají z nebe a že je náročné je vydělat. Naspořené peníze jsou pak odměnou za spořicí úsilí či odvedenou práci a je možné si za ně koupit nějakou odměnu.

Dosáhne-li váš potomek školního věku, můžete dítěti dávat pravidelné kapesné ve výši 20 až 50 korun týdně, se kterým si bude samo hospodařit. Kapesné by dítě mělo dostávat pravidelně, v tomto věku nejlépe jednou týdně, a naučit se s penězi vydržet do dalšího termínu "výplaty“. Když s kapesným nevyjde, nechte ho v tom trochu vykoupat. Jestli sáhnete do peněženky vždy, kdykoliv si řekne o další hračku, odpovědnému hospodaření s penězi ho to nenaučí. A pokud jste s ním pracovali správně a důsledně, zpravidla většinu peněz ušetří. Naučte ho také, že hračky mají různou hodnotu a na ty „hezčí“ je třeba šetřit delší dobu. Veďte ho k tomu, že o vánocích nebo k narozeninám se dávají dárky, na které je třeba našetřit. Učte ho, že odměnou za spoření je zisk v podobě úroku. Můžete to udělat například tak, že ke každé koruně, kterou ke konci roku uspoří, mu další přidáte.

Teprve, když si dítě osvojí principy fungování peněz, umí s nimi částečně hospodařit a ví, že nejsou zadarmo, je možno přistoupit k dalšímu kroku a zřídit dítěti vlastní konto. Kdy však tato doba nastala, by si měl každý rodič rozhodnout sám. A co se týče peněz a vztahu dětí k nim, pamatujte na jednu starou ale pravdivou myšlenku: Příklady táhnou!

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Finanční vzdělávání nejen v rodinách
Hráč
23. 8. 2008, 09:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená