FinExpert.e15.cz

Naštvala vás banka? Jednoduše přejděte k jiné

Změnili jste politiky, a teď změňte i svou banku. Pokud nejste spokojení, není důvod, proč u ní zůstávat.
Naštvala vás banka? Jednoduše přejděte k jiné

Nevěříte vlastním očím při pohledu na výpis z bankovního účtu nebo vás až teď nadzvedlo chystané zdražování některých poplatků u České spořitelny, mBanky či Komerční banky? Jděte jinam. Změna banky není nijak složitá. Dá se říct, že za pár hodin můžete být klientem jinde. Už ke konci loňského roku totiž vstoupil v platnost Kodex České bankovní asociace, který se vztahuje k mobilitě klientů. Kodex upravuje podmínky přechodu fyzických osob od jedné banky k druhé.

Jak přejít rychle a bezbolestně

Pro přechod za „lepším“ vám bude stačit, když s platným občanským průkazem navštívíte banku, u které jste se rozhodli otevřít nový účet. Jakmile v nové bance vyplníte žádost o změnu, nově vybraná bankovní instituce za vás vyřídí vše podstatné ve vaší původní bance. Banky si tak mezi sebou předají veškeré informace například o vašich platbách, které budou převedeny k nové bance.

Celý proces by měl trvat maximálně patnáct pracovních dnů. Datum, k němuž se příkazy a inkasa v jednom peněžním ústavu zruší a v druhém nově zavedou, si však určí sám klient. Na konci celé akce zruší původní banka účet, pokud si to samozřejmě klient přeje.

Ke zrušení běžného účtu v původní bance ale nemůže dojít za předpokladu, že tomu brání dohoda klienta a původní banky. Například smlouva, která zavazuje klienta zachovat běžný účet, třeba z důvodu nějakého zvýhodnění v případě úvěru.

Přemýšlejte, ale strach není na místě 

Nebojte se toho, opravdu můžete vydělat, a banku, která vám zdražila služby, nic nenaštve víc než odliv klientů. Ukažte bankám, že nejste jen poslušné ovce, které se se vším smíří. Jinak se služeb na úrovni s dobrými cenami nikdy nedočkáme.

I v tomto případě však platí: dvakrát měř, jednou řež. Poplatky by neměly být jediným kritériem. Propočítejte si, kolik budete opravdu platit v nové bance a kolik nyní. Abyste se třeba nenechali oklamat pouze zajímavou reklamou. Případně zvažte, jestli neplánujte do budoucna další důležité kroky jako třeba hypotéku. Banky svým stálým klientům mohou nabízet různá zvýhodnění. Zvažte všechny plusy a mínusy, které konkrétně vám nová banka nabízí. Abyste nakonec neprohloupili.

Co je třeba zvážit při změně banky?

  • Jaké služby hodláte využívat a zda všechny tyto služby nová banka nabízí.
  • Jaké jsou poplatky nové banky k běžnému účtu a co vše je případně zahrnuto v balíčku služeb.
  • Jaké další zvýhodněné služby nová banka nabízí (např. pro nové klienty nebo při zřízení nových služeb) a jak jsou pro vás důležité.
  • Jaké úrokové sazby ke zhodnocení peněz na běžném účtu nabízí nová a původní banka.
  • Jaká je dostupnost bankomatů nové banky.
  • Kolik poboček nové banky je poblíž vašeho bydliště či zaměstnání, jaké jsou otevírací hodiny a zda poskytují další služby, které běžně používáte.
  • Jaké možnosti vzdálené obsluhy běžného účtu nová banka nabízí prostřednictvím elektronických kanálů.
  • Zda změnou banky neporušíte smluvní podmínky v původní bance.
    (Zdroj: LBBW Bank)

Není proč otálet (komentář odborníka)

Aleš Rod, odborný analytik webu bankovnipoplatky.com

Když se podíváte na nominální efektivní úrokovou míru běžných depozitních produktů tuzemských bank, a to obzvlášť v současné době nízkých úrokových sazeb na finančních trzích, odečtete míru znehodnoceni peněz inflací a vezmete v úvahu výši svých prostředků na účtu, dojdete k závěru, že bankovní poplatky skutečně zásadně ovlivňují cash flow produktu plynoucí ze vztahu klient - banka. Pokud chcete optimalizovat své ekonomické jednání ve vztahu k bance, měli byste proto výši bankovních poplatku rozhodně brát v potaz.

A kdy je vhodná doba na změnu banky? Jednoduše řečeno: každým dnem, kdy platíme vyšší poplatky, přicházíme o vlastní peníze. Není tedy proč otálet.

Fakt, že české banky generuji poměrně vysokou část výnosu bankovními poplatky za jejich služby (v některých evropských zemích poplatky tvoří ještě vyšší část provozních výnosu bank), je způsoben kromě jiného tím, že průměrný český bankovní klient je velmi málo mobilní, co se změny banky týče. Banky jsou si toho vědomy, vědí, že změna sazebníku v neprospěch klienta se na odlivu depozit z banky téměř neprojeví. Proto dochází k zakonzervování aktivní poplatkové politiky v cenových politikách tuzemských bank. Pokud by existovala výraznější fluktuace klientu vzhledem k nastaveni poplatku, banky by na ni musely reagovat a konkurence mezi nimi by tyto ceny služeb výrazně snížila napříč celým sektorem.

Je žádoucí zmínit, že volání po regulaci cenových politik českých bank zásahem státu jsou nesmyslná. Pokud spotřebitel vědomě zůstává u banky, v níž platí vysoké poplatky, ačkoliv má možnost přejít jinam, kde jsou poplatky nižší, deklaruje tím, ze o žádnou "ochranu" nestojí.


Lidé bděte a nenechte si všechno líbit (osobní zkušenost)

Marek Lutonský, ředitel internetových médií vydavatelství CPress Media

Před několika týdny jsem změnil banku. Asi po dvanácti letech jsem se naštval a řekl si, že tohle už nemám zapotřebí. Nebylo to poprvé, před tím jsem si ale vždycky říkal, že změna bankovního účtu je hrozně složitá věc. Ve skutečnosti to přitom trvalo asi třikrát kratší dobu než včerejší přeinstalace notebooku. Za tři hodiny bylo hotovo.

Na pobočce nové banky jsem pobyl asi půl hodiny. Měl jsem přichystané otázky, na které jsem dostal uspokojivé odpovědi, takže nic nebránilo založení nového účtu.

Doma jsem potom prostřednictvím internetového bankovnictví původní banky ukončil všechny trvalé platební příkazy a na druhé záložce prohlížeče je založil v nové bance. To stejné jsem provedl s povolenými inkasy a SIPO. Do stavební spořitelny jsem poslal e-mail s novým číslem účtu. Další e-maily se stejnou informací směřovaly k personálnímu úseku mého zaměstnavatele.

A bylo hotovo. Kdybych ještě nezkoumal všechny možnosti internetového bankovnictví své nové banky, za hodinu bych neměl co dělat. Kvůli tomu jsem léta váhal se změnou? Marku, styď se!

Vše je samozřejmě individuální. Pokud máte příjmy z více stran, musíte každé oznámit změnu. Máte-li k bance jiné vazby, nemusí se pokaždé zpřetrhat tak jednoduše jako v mém případě. Všechno se také zkomplikuje, jestliže svůj účet neovládáte přes internet, ale pouze na přepážce. I přes to všechno ale změna banky není žádná složitá operace.

Klienti všech českých bank, nenechte s sebou orat! Když se realita v bance liší od původního lákání, běžte jinam. Pokud banka změní podmínky, u kterých se dušovala, že zůstanou platné na věky věků, řekněte jí sbohem. Pokud se vám cokoli nelíbí, tak přejděte tam, kde to pro vás bude lepší. Tohle je totiž jediná věc, která na banky platí.

Přečtěte si také

Další článek


 

celkem 55 komentářů

Nejnovější komentáře

Banka GE Money. Kdykoliv jdu kolem ní chce se mi zvr...
Pája
12. 2. 2013, 18:20
Přála bych Vám zkusit si peklo co mám s Ge Money... ...
Veronika
2. 12. 2011, 19:52
Re: Banka vám zvedla poplatky?
rovera
7. 6. 2010, 00:04
Re: ČS odcházím
Jaromír Adámek
6. 6. 2010, 08:53
Re: Banka vám zvedla poplatky?
Jaromír Adámek
6. 6. 2010, 08:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená