FinExpert.e15.cz

Nastal čas investovat do zlata?

Způsobů, jak investovat do zlata, je mnoho a některé z nich jsou dostupné i drobným investorům.
Nastal čas investovat do zlata?

Zlato je historicky velmi oblíbenou investiční destinací. Způsobů, jak do něj investovat, je mnoho a některé z nich jsou dostupné i drobným investorům. V posledních 3 letech se ale atraktivita zlata, alespoň soudě podle jeho tržní ceny, výrazně snížila. Cena klesla z maxim kolem 1900 USD za unci až na současných 1300 USD a ani tato cena se nezdá natolik atraktivní, aby přilákala houfy zájemců. Objevují se ale i takové názory, že cena pod 1300 USD už bude atraktivní zejména pro zájemce z Indie a Číny, dvou největších spotřebitelů tohoto drahého kovu na světě. Je tedy nejvyšší čas k nákupu zlata jako dlouhodobé investice?

Před zodpovězením této otázky je třeba popsat, co vedlo k tak výraznému poklesu ceny zlata v uplynulých 2 letech. „Viník“ není jednoznačný, ale jedním z významných faktorů je růst akciových trhů. Ty jsou vnímány jako rizikové investice a naopak odvádí pozornost investorů od investic, které jsou populární v období nejistoty. A tím bezesporu zlato je. Investoři již 3 roky ženou akciové trhy vzhůru a o investice do bezpečí nemají zájem.

Zadruhé: Je třeba se podívat do Číny a Indie

Tyto dvě ekonomiky zpomalily za několik posledních let tempo svého ekonomického růstu bezmála o polovinu, což se nutně muselo projevit na poptávce po drahých kovech, zlato nevyjímaje. Zatřetí v tom má prsty USA. Americká centrální banka postupně omezuje přísun likvidity na trh, což je historicky negativní signál pro cenu drahých kovů. Ty naopak obvykle benefitují z nadměrné likvidity, která vzbuzuje v investorech obavy z budoucí vysoké inflace. Argumentů by se jistě dalo najít i více, ale tyto patří mezi ty nejdůležitější. A pro zodpovězení otázky z nadpisu je nutné podívat se, jak se dříve negativní vlivy vyvíjí v aktuálním období a jaký je jejich výhled.

Investujeme: Zdravotnictví, farmacie či nové technologie

Investujeme: Zdravotnictví, farmacie či nové technologie

Do kterých odvětví se vyplatí investovat?

Evropské akciové trhy v roce 2014 zastavily svůj růst a pohybují se spíše po sinusoidě. Americké trhy oscilují kolem maxim a hledají další směr. To je neutrální prostředí pro zlato, které také neutrálně reaguje – tedy pohybem do strany. Pokud by se vyostřila situace na Ukrajině a rozběhl by se nějaký větší válečný konflikt, zlato by s největší pravděpodobností zareagovalo silným růstem. Na tuto variantu ale investoři zatím nevsází. To by se totiž negativně promítlo i na akciových trzích, které jsou ale blízko maxim. A vzhledem k tomu, že ceny akcií mají v sobě započítané očekávání, tak právě očekávání je velmi optimistické.

Tempo růstu ekonomik Číny a Indie s sebou navíc nese velký otazník. Čína se snad odráží od 7% úrovně, nicméně v příštích letech nějaké velké zrychlení nelze očekávat. Ostatně přesně tak mluví i politické vedení země. Zaměřují se totiž na ozdravení ekonomiky na úkor růstu. Indie má větší prostor pro růst, ale tamní ekonomika je výrazně slabší než čínská, navíc loňská importní cla a taxy zavedené na zlato poptávku značně utlumily. Na Indii tedy spoléhat moc nelze.

Vliv USA

No a konečně k měnové politice USA. Tam se na uvolněnější časy bude čekat s největší pravděpodobností mnoho let. Po ukončení kvantitativního uvolnění v letošním roce bude následovat politika utahování likvidity, která bude několik let trvat.

Z výše uvedených argumentů tedy vyplývá, že na investice do zlata je ještě brzy. Jistě se mnoho věcí ještě může změnit, ale pokud bych měl použít nejlepší odhad při aktuálních podmínkách a znalostech, zlato by měli investoři v nejbližších letech pustit ze zřetele.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: @Jenda: V masmédiích probíhá značná dezinformačn...
R
5. 7. 2014, 09:33
@Jenda: V masmédiích probíhá značná dezinformační pr...
xmart
25. 5. 2014, 02:11
Xmarte běž ty svoje kovy prodávat na farmářské trhy....
Jenda
10. 5. 2014, 11:53
V situaci, jakou máte na mysli, by to bylo jedno. Ti...
Geronimo
7. 5. 2014, 21:32
nevím proč, ale vybavila se mi pohádka sůl nad zlato...
František Scherbaum
7. 5. 2014, 15:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená