FinExpert.e15.cz

Naši tepelnou pohodu ovlivňují ventilátory

Teplota prostředí, v němž se často pohybujeme, má výrazný vliv nejen na naší fyzickou, ale především na psychickou pohodu. Je tedy zřejmé, že bychom zvláště v zimním období měli udržovat teplotu v místnostech, kde pobýváme, na optimální hodnotě. K tomu nám vedle regulátorů tepla na radiátorech poslouží ventilátory horkého a studeného vzduchu.
Naši tepelnou pohodu ovlivňují ventilátory

Teplotní normy

Dlouhodobé studie prokázaly, že už při krátkodobém pobytu v prostředí, kde teplota vzduchu neodpovídá doporučovaným hodnotám, pociťuje každý jedinec příznaky nepohody. Tepelná pohoda člověka má přitom vliv nejen na jeho fyzickou svěžest, ale ovlivňuje i produktivitu práce, a to dokonce více, než nežádoucí emise a hluk v místnosti. Pro názornost - při lehké práci má člověk stoprocentní výkonnost v prostředí, kde se teplota vzduchu drží na hodnotě 22 °C, zatímco už při teplotě o pět stupňů Celsia vyšší je schopnost podávat plný pracovní výkon snížena o pětadvacet procent.

Na vytvoření optimální teploty vzduchu v prostředí, kde se nejčastěji pohybujeme, má vliv nejen například tepelná izolace nebo frekvence větrání, ale především soustava topných těles, přičemž nejflexibilnější zařízení tohoto druhu představují právě ventilátory, které zajistí potřebný přísun horkého nebo studeného vzduchu, čímž regulují podle potřeby teplotu.

Oficiální normované požadavky na hodnoty tepla v jednotlivých částech bytu jsou jasné. V běžné obytné místnosti by se tato hodnota neměla vychýlit z rozmezí 18 - 22 °C, pro kuchyně a kuchyňské kouty je pak doporučovaná teplota 15 °C, stejně jako pro spižírny, v koupelnách si můžeme přitopit, a to až na hodnotu 24 stupňů Celsia.

Samotné koupi ventilátoru by měla v každém případě předcházet volba místnosti či prostoru, v němž jej budeme využívat. Zatímco malé ventilátory, které využijeme jako přídavné zdroje k topícímu systému v bytě, a to buď k temperování či ochlazování vzduchu místnosti, pořídíme již za několik set korun, větší přístroje tohoto druhu nám snadno poslouží jako hlavní zdroj tepla. I zde však rozlišujeme jednotlivé typy ventilátorů podle výkonu v závislosti na velikosti prostoru, který mají vytápět či ochlazovat.

Jaký přístroj je vhodný?

Za základní je v tomto případě považována hodnota výkonu 3 kW a napětí 230 V - za takový přístroj u většiny výrobců zaplatíme kolem deseti tisíc korun. Za středně výkonné ventilátory (9 kW), u nichž je hodnota napětí 400 V, pak vydáme kolem patnácti až dvaceti tisíc korun, přičemž nejvýkonnější typy (21 kW) se stejnou hodnotou napětí, jako v předchozím případě, tedy 400 V, nás již vyjdou i na více než třicet tisíc korun. Takové ventilátory jsou ale vhodné k vytápění velkých místností nebo dokonce výrobních hal.

Zůstaneme-li u méně výkonných přístrojů, které ale bohatě postačí k vytápění běžných místností, garáží či zkrátka přiměřeně velikých prostor, kde je potřeba udržet optimální teplotu a vlhkost vzduchu, měli bychom při jejich výběru a následné koupi dbát i na další parametry. Jako velice účinný se tak jeví například termostat, který by měl být dnes již součástí každého moderního výrobku. Ten nám zajišťuje zejména regulaci odběru elektrické energie, takže by nás neměly překvapit závratně vysoké účty za elektřinu.

Komfort užívání přístroje zvyšuje také tzv. timer, neboli časovač. Jde o jakousi programovací funkci, která nám umožní nastavit si intervaly vytápění. V praxi to znamená, že si spuštění vytápění nastavíme například na čtvrtou hodinu ranní, takže vstávat můžeme pohodlně do vyhřátého prostředí. Většina přístrojů pak obsahuje i vícestupňové ovládání regulace proudění vzduchu, které nám zajistí volbu výkonu přístroje podle aktuální potřeby a teplotních podmínek v dané místnosti či prostoru.

Alternativou k ventilátorům vzduchu jsou tzv. sálavé panely, které nám ovšem umožní vzduch pouze ohřívat. U sálavých panelů se světlo přenáší zářením, které dopadá na jednotlivé předměty v místnosti, přičemž dochází k přeměně energie záření na energii tepelnou. Zahřáté předměty tedy následně ohřívají také vzduch v místnosti.

Sálavé panely ale využití v běžné domácnosti nenajdou - snad jen v případě, že bychom bydleli ve velikých místnostech s vysokými stropy. Vhodné jsou pro zónové vytápění větších výrobních hal nebo k temperování vzduchu v náročnějších prostorách. Topné panely umisťujeme na stropní konstrukce, přičemž jako doporučená minimální vzdálenost od vertikálních konstrukcí je udávána hodnota minimálně 0,6 metru.
Úměrně s náročností podmínek, v nichž se tyto přístroje používají, pak roste i cena výrobku. Za sálavé panely zaplatíme řádově desítky tisíc korun.Zdroj: www.ceskestavby.cz


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená