FinExpert.e15.cz

Nasdaq zpátky nad 1 400 body

Minulý týden na akciových trzích se nesl v optimistickém duchu.

Příjemné zprávy přišly z finančního sektoru, kde potěšily hospodářskými výsledky Citigroup, Banc of America či Fannie Mae. V pondělí rostl nejen tradiční Dow Jones index (+147,7 bodu), ale též převážně technologický index Nasdaq Composite (+26,1 bodu). Výjimkou potvrzující pravidlo byl internetový sektor, který přes obecný optimismus oslabil. Nezájem investorů o internetové akcie částečně způsobil článek v časopise Barron`s, který zpochybňoval současnou cenu akcií internetových hvězd Amazon, eBay a Yahoo. Všechny tři tituly přitom za poslední měsíce zaznamenaly výrazné přírůstky a někteří hráči na trhu mluví o bublině číslo dvě.

 

Růst pokračoval i v dalších dnech, když tolik očekávané zveřejňování výsledků technologických gigantů nedopadlo vůbec špatně. Nejedna společnost přebila očekávání trhu. Konkrétně šlo o Microsoft, Intel, Nokii, Broadcom či IBM.

 

Dobré zprávy máme rádi 

Investoři si rádi vyslechli dobré zprávy a nebáli se nakupovat. Nasdaq Composite tak za zkrácený týden přidal téměř 5 % a vrátil se opět nad hranici 1 400 bodů. Ale s optimismem stále ještě opatrně. Dobré je vědět, že očekávání analytiků byla nastavena spíše nízko, a proto fakt, že společnost přebila odhady, je lepší brát s rezervou. Navíc se nezřídka stalo, že firma sice přebila odhady za minulý kvartál, ale výhledy na další období byly neutrální, v horším případě negativní.

 

Typickým příkladem byl softwarový obr Microsoft. Ten za 3. fiskální čtvrtletí (končící v březnu) potěšil lepším než očekávaným ziskem i obratem. Zisk na akcii dosáhl 26 centů a obrat 7,84 mld. USD, tj. meziroční nárůst o 8,1 %. Bohužel předpovědi na probíhající kvartál a dokonce i na fiskální rok 2004 jsou pod odhady analytiků. Microsoft předpokládá, že za fiskální rok 2004 dosáhne zisku 1,04–1,06 USD na akcii při obratu 33,1–33,8 mld. USD, vs. dosavadní odhady 1,08 USD, resp. 34,9 mld. USD. V bledě modrém reportoval i Intel, který také potěšil výsledky za minulý kvartál, ale pokud jde o budoucnost, odvolával se na nejistotu v globální ekonomice. Jinými slovy, vyhráno ještě není.

 

I tento týden se na investory pohrne řada informací z firemní sféry. O přízeň budou mimo jiné bojovat eBay či Amazon.

 

Doma: dividenda tuční

První tři dny minulého týdny byly ve znamení poklesu pro akcie Erste Bank, které se přiblížily k hranici 2100 Kč. Nedařilo se ani Komerční bance. Její akcie klesly pod 1 950 Kč. KB nepomohlo ani investiční doporučení od Morgan Stanley, která stanovila cílovou cenu na 2 486 Kč.

 

Také byla odsouhlasena dividenda u tabákové společnosti Philip Morris. Akcionáři se mohou těšit na tučnou odměnu ve výši 1 448 korun na akcii. Zároveň došlo ke snížení doporučení společnosti Patria, která nově radí akcie držet s cílovou cenou 11 800 Kč. Podle Patrie se jeví střednědobý scénář jako poměrně pesimistický, zejména s ohledem na protikuřáckou legislativu a možné zvýšení spotřebních daní.

 

Z telekomunikačních titulů se nedařilo Českým radiokomunikacím, jež během čtvrtečního obchodování poklesly o téměř 6 % při minimálním objemu obchodů.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená