FinExpert.e15.cz

Nasdaq nad 1 900 body

Americké indexy pokračovaly v růstovém tažení.

Z pěti obchodních seancí byly minulý týden pouze dvě růstové (úterý a čtvrtek). Ty však stačily k tomu, aby americké akcie absolvovaly další úspěšný týden. Z trojice hlavních indexů si nejvíce polepšil Nasdaq Composite (+ 2,7 % na 1 905,7 bodu), následován Dow Jones indexem (+ 1,8 % na 9 644,82) a širším S&P 500 (+ 1,7 % na 1 036,3). U Nasdaqu bylo důležité prolomení psychologické hranice 1 900 bodů, nad kterou uzavíral ve čtvrtek a v pátek. Od začátku roku tak přidal téměř 43 %.

Fed: jedno procento zůstává
K nákupním pokynům přispělo tradičně sledované zasedání americké centrální banky. Trh čekal, že ke změně úrokových sazeb nedojde, a to se stalo. Sazby zůstaly na 1 %. Také doprovodný komentář si investoři vyložili kladně. Fed upozornil na to, že výdaje rostou, naopak stále slabý je trh práce. Pokud jde o následující kvartály, pak rizika případného růstu a poklesu ekonomiky zůstávají vyrovnaná.

Dobré zprávy přicházely i od brokerských firem či od jednotlivých společností. Polovodičovému sektoru pomohla investiční banka Merrill Lynch, když zvýšila doporučení na „overweight“. Finanční branže zase těžila z excelentních čtvrtletních výsledků brokera Bear Stearns.

Na druhé straně se objevily i zprávy, které vyprovokovaly obchodníky k prodeji. Tak např. Goldman Sachs odhaduje růst výdajů v IT sektoru pro letošní rok na nulu a pro příští rok očekává růst skromných 3,9 %.

Na tento týden je naplánováno reportování finančních výsledků brokerských domů: Goldman Sachs, Morgan Stanley a Lehman Brothers. Investoři by jistě rádi viděli, kdyby i tito brokeři následovali perfektní výsledky od již zmíněného Bearn Stearns, který ohlašoval minulý týden. Z ekonomických zpráv statistici v pátek zveřejní finální HDP za druhé čtvrtletí (odhad 3,1 %) či zářijovou spotřebitelskou důvěru.

Doma: růst se zastavil
Za minulý týden si index PX 50 připsal jen symbolický zisk 0,3 % na 635,2 bodu. Chuť nakupovat byla u Komerční banky, která z pondělního kurzu 2 467 Kč vystřelila na středečních 2 655 Kč. Nicméně v závěru týdne zájem o akcie banky opadl a v pátek Komerční banka uzavírala opět pod hranicí 2 500 Kč.

Akcie Českých radiokomunikací se stále držely okolo ceny 290 Kč za akcii a výrazněji tak nereagovaly na zamítavé stanovisko Komise pro cenné papíry ohledně nabídky odkupu akcií Bivideonem za cenu 245 Kč. Druhý telekomunikační titul, Český Telecom, se musel vypořádat se sníženým investičním doporučením. Patria nově radí akcie držet z předchozího akumulovat a mění cílovou cenu na 330 Kč z 337 Kč.   

 


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená