FinExpert.e15.cz

Nasdaq nad 1 800 body

Americké akciové trhy mají za sebou další vítězný týden. Z třech hlavních indexů si nejvíce polepšil Nasdaq Composite, který přidal 2,6 % a končil na 1 810,58 bodech.

Podařilo se tak uzavřít nad hranicí 1 800 bodů, nad kterou se sice Nasdaq pohyboval již předminulý týden, nicméně se jednalo pouze o hodnotu dosaženou v průběhu obchodování a ne o závěrečnou hodnotu. Přitom nad 1 800 body se Nasdaq naposledy pohyboval v dubnu roku 2002. Navíc Nasdaq zakončil srpen jako další růstový měsíc (i když začátek srpna začal velmi pesimisticky), čímž prodloužil sérii ziskových měsíců v řadě za sebou na celkem sedm.

 

Důležitá hranici padla i u dalšího indexu: S&P 500, který posílil o 1,5 % na 1 008,03 bodu. Nejmenší zisky si pak za minulých pět seancí připsal tradiční Dow Jones index: 0,7 % na 9 415,82 bodu.

 

Ekonomika jede, polovodiče taky

Investoři minulý týden oceňovali zejména aktuální data přicházející z ekonomické fronty. Americká ekonomika se nadále zlepšuje. Tak např. došlo k revizi GDP za druhé čtvrtletí z předchozího růstu 2,4 % na 3,1 % (odhady revize 2,9 %), tedy nejsilnější růst od třetího čtvrtletí roku 2002. A na probíhající kvartál se čeká nárůst ještě svižnější, některé extrémnější odhady mluví dokonce o 7% růstu.

 

Další optimismus zažilo polovodičové odvětví. Měřeno Filadelfským polovodičovým indexem šlo o přírůstek o 3,7 %. Od začátku roku jde dokonce o téměř 60% růst a tato rallye se dosti podobá nákupnímu šílenství v době internetové horečky. Tentokrát nákupním objednávkám pomohlo zvýšené doporučení brokerských domů na řadu společností z branže (např. Lehman Brothers upgradoval National Semiconductor).

 

Labor Day

Obchodování tento týden bude netradičně o den kratší. Důvodem je pondělní svátek Labor Day. Nálada investorů se dá pro následující dny těžko odhadovat. Na jedné straně působí fakt, že září historicky patří ke ztrátovým měsícům, což by mohlo řadu investorů vyprovokovat k realizaci současných zisků.

 

Na druhé straně trh pod vlivem zlepšujících se údajů z ekonomiky je velmi silný a navíc týden, který následuje po prodlouženém víkendu díky Labor Day, skončil za posledních sedm let vždy v černých číslech. Investoři se také budou zajímat o zveřejněná čísla z ekonomiky, čeká se např. ISM index či informace z trhu práce.

 

Doma: PX 50 stále nad 600 body

Ačkoliv začátkem minulého týdne byla tendence vybírat zisky, přesto se index PX 50 neponořil pod hranici 600 bodů a od středy opět rostl. Celková bilance za týden byla nakonec pozitivní, když index PX 50 posílil o 1 % na 618,5 bodu. Z jednotlivých titulů se dařilo Unipetrolu (v pátek končil na 64,55 Kč) a Komerční bance, která se blíží k 2 400 Kč.

 

 

 

 

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená