Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na svých webových stránkách (www.oecd.org) zvěřejnila studii porovnávající zdanění příjmů a platby povinného pojistného v třiceti členských zemích.
Ze studie vyplývá, že daňové zatížení příjmů se za poslední rok zvýšilo ve více než polovině zemí. V České republice jsou náklady na pracovní místo jedny z nejvyšších v Evropě. Daně z příjmu a pojištění zde spolknou téměř 44 procent celkových nákladů na zaměstnance, což je výrazně nad průměrem Evropské unie.
Ještě vyšší je zdanění práce v Belgii nebo v Německu. Tamním pracovníkům s průměrnou mzdou nepřijde na účty ani polovina toho, co na ně musí jejich zaměstnavatel vynaložit. Slovensko a Polsko mají téměř stejně vysokou zátěž jako Česká republika, Maďarsko dokonce ještě o něco vyšší. Průměr zemí OECD dosahuje 36,5 procenta celkových nákladů práce, výrazně pod průměrem se nacházejí například Irsko nebo Velká Británie.
Mnohem nižší bývají podle OECD vedlejší náklady práce u rodin se dvěma dětmi, kde pracuje pouze jeden z manželů. V Irsku nebo Lucembursku dokonce takové rodiny dostávají od státu více peněz, než zaplatí na daních a pojištění. V České republice zaplatí taková rodina na daních a pojištění o pět procent více, než od státu dostane, na Slovensku činí rozdíl pouhé procento.
Většina států daňově zvýhodňuje také chudší obyvatele s dětmi. Nízké vedlejší náklady na práci mají chudí zejména v Irsku, Velké Británii, USA nebo Kanadě. Naopak bohatší lidé platí v řadě států výrazně více. To však podle OECD odrazuje lidi od toho, aby se snažili zlepšit a najít si lépe placenou práci.
Zatímco většina zemí snižuje daně firmám a kapitálu, zdanění práce zůstává vysoké a tlumí ochotu lidí pracovat a zájem firem zaměstnávat nové pracovníky, uvedla OECD.
Zdroj: OECD, ČTK, Patria Online
Komentář ke zprávě na stránkách OECD