FinExpert.e15.cz

Národní letecký dopravce slaví 70 let

Historicky první let do Bratislavy, obojživelý letoun s přistáváním na vodě i ruská "túčka" coby vlajková letadla tehdejších aerolinií. Malé ohlédnutí zpět.

České aerolinie (ČSA) slaví 70. výročí letového provozu na ruzyňském letišti. Od svého vzniku, roku 1923, do otevření nového letiště Ruzyně v roce 1937, bylo přitom pro tehdejší Československé státní aerolinie domovským přístavem Státní letiště Praha – Kbely. Nové ruzyňské letiště bylo ve své době jedním z nejmodernějších, bylo vybaveno nejen veškerým zařízením a osvětlením pro noční provoz, ale i radiovybavením. ČSA z nového letiště zahájily provoz hned v den slavnostního otevření, tedy 5. dubna 1937 na lince Praha – Brno.

Kromě linky Praha - Brno ČSA zajišťovaly také spojení z Prahy do Bruselu nebo provozovaly linky Brno – Bratislava – Piešťany – Košice – Užhorod  či spojení  Piešťany – Zlín – Brno. V letní sezóně ČSA zajišťovaly provoz také na lince Praha – Karlovy Vary – Mariánské Lázně a Praha – Bratislava - Záhřeb – Sušak (dnešní Rijeka) či Praha – Užhorod – Kluž – Bukurešť.  Přes léto se létalo také na lince Praha – Bratislava – Klagenfurt – Terst – Benátky nebo na trase z Prahy do Moskvy.

Letušky přišly o patnáct let později

V roce otevření nového pražského letiště ČSA nasadily do provozu nový letoun Savoia Marchetti SM 73 určený pro dopravu 17 cestujících rychlostí dosahující téměř 300 km/h. Dalšími letouny v barvách ČSA v té době byly Fokker F-VIIb-3m, F-IXD, Airspeed Envoy, Saunders Roe A.19 Cloud.
 
ČSA ale letos slaví i další výročí. Před 70 lety v roce 1937 se na palubách ČSA objevily první letušky. Tou úplně první byla Mája Stará z Nového Bydžova. V letošním roce, tedy 70 let od zavedení funkce palubních průvodčí, ČSA po devíti letech opět oblékly své zaměstnance z letového a pozemního úseku do nových elegantních stejnokrojů.

Slavnostní první let do Bratislavy

Svou činnost tehdejší Československé státní aerolinie zahájily mnohem dříve než ruzyňské letiště a to 28. října 1923 na Státním letišti Praha – Kbely. Na vůbec první let se vydal letoun Československých aerolinií Aero A-14 Brandenburg s pilotem Karlem Brabencem na bratislavské letiště Vajnory. V prvních letech společnost provozovala svou činnost se zimní přestávkou. V prvním roce své činnosti tedy od 28. října v podstatě do 30. listopadu 1923 Československé státní aerolinie přepravily celkem 13 cestujících na lince Praha – Bratislava a sedm pasažérů při příležitosti předváděcího letu v Českých Budějovicích.

Užhorod i Jugoslávie je dávnou historií

Od 1. července 1930 začaly ČSA létat poprvé do zahraničí na lince Praha – Záhřeb. Na první zahraniční spoj nasadily letoun Ford 5 AT-C Trimotor pro 14 cestujících a dvoučlennou posádku. Později byla linka prodloužena do Sušaku. Kromě toho provozovaly tehdejší aerolinie tzv. transverzálu Praha – Brno – Bratislava – Košice – Užhorod a linku Praha - Mariánské Lázně. Od roku 1935 ČSA provozovaly mimo jiné obojživelný letoun Sunders Roe A.19 Cloud se zatahovacím podvozkem pro osm cestujících, který létal poslední úsek jugoslávské transverzály ze Záhřebu do Sušaku. Pokud to počasí umožňovalo a nebyly příliš velké vlny, přistával letoun na moři jako tzv. létající člun.

V roce 1936 se na uniformách létajícího personálu, pilotů a radiotelegrafistů objevil odznak ČSA. V té době ČSA nabízely možnost objednat si občerstvení na palubu, které cestující obdrželi před letem.

Válka způsobila útlum

Rozvoj letecké dopravy v ČR přerušila válka. Dne 17. srpna 1939 tehdy již České státní aerolinie skončily dočasnou likvidací. Letadla převzala Lufthansa nebo byla demontována. Po válce zahájily ČSA pravidelný provoz v březnu 1946. Využívaly letouny DC-3, které stát zakoupil z válečných přebytků americké armády. Po únoru 1948 ale došlo vzhledem ke vzniku „železné opony“ k omezování letů do zahraničí.

Ani v této složité době ale ČSA nerezignovaly. Patřily například k jedné z prvních leteckých společností světa, které využívaly proudové letouny. Stroje sovětské výroby TU 104 otevřely Československým aeroliniím bránu k proudovému věku letectví. První letoun tohoto typu začal v barvách ČSA létat koncem roku 1957 a ČSA se tak staly vůbec prvním zahraničním odběratelem tohoto prvního proudového stroje ze sovětské produkce. Postupně jich ČSA do roku 1963 získaly šest. Koncem 50. let byly přitom TU 104 jedinými osobními proudovými letouny v pravidelném provozu na světě.

Ruské letouny šly do šrotu

Na západní typ letounů začaly ČSA svou flotilu „přezbrojovat“ v devadesátých letech. První letoun západní produkce Airbus A310 získaly v roce 1991. Naopak poslední letoun sovětské výroby TU 154 opustil flotilu ČSA v roce 1999. V současnosti ČSA provozují flotilu 50 letounů a nabízejí spojení do 100 destinací v 40 zemích světa. Na dálkové tratě nasazují stroje Airbus A310, na střední tratě Airbusy A320 a Boeingy 737, na krátké tratě pak letouny ATR42/72.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená