FinExpert.e15.cz

Nálada v Evropě na vzestupu, vnitřní rozpory přetrvávají

Praha, 18. října 2013

Nálada obchodních a finančních kruhů v eurozóně, EU i v jižních státech Evropy se v posledních měsících zlepšuje. Ukázal to průzkum International Business Report, který ve
44 světových ekonomikách připravuje poradenská společnost Grant Thornton.

Nálada v eurozóně, kterou IBR měří otázkou Jak optimisticky se díváte na výhled ekonomiky vaší země v příštích 12 měsících, se poprvé po dvou letech (od 3. čtvrtletí 2011) dostala do kladných čísel – a to je bezesporu dobrá zpráva.

Jako u všech dobrých zpráv, které v posledních měsících z evropských ekonomik přicházejí, má i tato své ale. Zatímco celkově optimismus eurozóny (ale i  EU jako celku) v posledních měsících roste, při bližším pohledu je vidět, že za pozitivním trendem stojí především vývoj ve Velké Británii (která zaznamenala rekordních 76 % optimistických odpovědí ohledně ekonomického vývoje v příštích 12 měsících) a stabilně pozitivní nálada v Německu (51 %). Naopak rezervovaně se k budoucímu vývoji staví například v Nizozemí (-14%), Francii (-17 %), Itálii (-2 %) a Španělsku (-10 %). Rozdíly mezi ekonomickým výhledem EU, eurozóny a jižní Evropy zůstávají stále značné.

„Podíváme-li se na výsledky výzkumu v kontextu posledních tří let, vidíme zde dva trendy, které v posledních letech nabývají na síle. Zatímco před třemi léty byli byznysmeni v eurozóně i mimo ni v rámci EU přibližně stejně optimističtí, v poslední době jsou firmy ze zemí platících eurem pravidelně pesimističtější, než EU jako celek,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Kincl, partner Grant Thornton Advisory.

„Podobně můžeme mluvit o silné diferenciaci i v rámci samotné eurozóny. Propast v náladě v Německu a nyní také Velké Británii na straně jedné a státy především jižního křídla se nezmenšuje. To svědčí o tom, že stále trvající rozpory mezi eurozónou a zbytkem EU a mezi evropským Severem a Jihem vnímají představitelé firem velmi citlivě. A to není dobrá zpráva pro ekonomiku – pokud podniky a firmy pro nastartování růstu něco potřebují, pak je to pokud možno jasná a stabilní vize napříč celou Evropou.“
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená