FinExpert.e15.cz

Nakupujte akcie téměř bez koruny

Obchodovat s akciemi lze i bez peněz, na úvěr. Ukážeme vám, jak takový obchod probíhá, proč je pro jistou skupinu investorů tak lákavý, jaká jsou rizika a kteří obchodníci s cennými papíry tuto možnost nabízí.
Nakupujte akcie téměř bez koruny

Obchodníci s cennými papíry nabízejí nákup vybraného titulu na úvěr. Tyto obchody bývají označovány jako maržové. Pokud se rozhodnete investovat tímto způsobem, stačí složit stanovenou zálohu a obchodník vám zbytek investice doplatí. Můžete se tedy dohodnout, že složíte např. 50 % finančních prostředků potřebných k nákupu a 50 % vám půjčí obchodník. Pokud tedy očekáváte krátkodobý růst ceny akcie, můžete několikanásobně zhodnotit vlastní finanční prostředky. Obchodování s využitím úvěru je však vysoce rizikové a je vhodné pouze pro investory s kladným přístupem k riziku.

Proč je obchodování na úvěr tak lákavé

Pokud se rozhodnete nakoupit akcie na pražské burze, budete potřebovat značný objem finančních prostředků. Nákup akcií je možný pouze přes obchodníka s cennými papíry (musí být členem burzy) a v přesně stanovených objemech. Nemůžete tedy nakoupit např. deset akcií ČEZu, ale burzou stanovené minimální množství (tzv. lot). K zakoupení nejlevnějšího titulu budete potřebovat minimálně částku kolem jednoho milionu korun. V případě, že rozložíte investici mezi akcie více společností, celková částka dále vzroste. Při obchodování prostřednictvím úvěru  nepotřebujete celou hotovost, ale jen část. Pokud budete část investice financovat pomocí úvěru, projeví se tzv. pákový efekt. Čím více finančních prostředků si půjčíte, tím více zhodnotíte vlastní vklad. Nevýhodou je, že pákový efekt působí v obou směrech a při negativním vývoji kurzu akcií můžete o vložené peníze stejně rychle přijít.

Velikost jednoho lotu na pražské burze

Titul Velikost lotu Min. částka k nákupu 1 lotu
CETV 1 000 1 300 000
Český Telecom 5 000 2 336 500
ČEZ 10 000 7 026 000
Erste Bank 2 000 2 676 000
Komerční banka 1 000 3 690 000
ORCO 500 859 000
Philip Morris ČR 100 1 913 100
Unipetrol 10 000 2 451 000
Zentiva 3 000 3 183 000

Kouzlo pákového efektu

Působení pákového efektu můžete sledovat na příkladu investice do akcií Českého Telecomu. Cena akcie v okamžiku uzavření obchodu byla 467,30 Kč. Před nákupem investor očekával během následujících dní růst kurzu do 5 % (spekulace na růst kurzu).

Investice do akcií Českého Telecomu

Nákup akcií Českého Telecomu
  Nákup bez úvěru Záloha 50 % Záloha 15 %
Celková hodnota investice 2 336 500 2 336 500 2 336 500
Výše úvěru 0 1 168 250 1 986 025
Vlastní prostředky 2 336 500 1 168 250 350 475
       
Zisk z investice po 5% růstu 116 825 116 825 116 825
Celkové zhodnocení investice 5% 5% 5%
Zhodnocení vlastních finančních prostředků 5% 10% 33%
Finanční páka 1 2 6,6

Pokud financujete nákup pouze z vlastních zdrojů, pákový efekt se neprojeví. Při 5% růstu kurzu se vámi vložené finanční prostředky zhodnotí o 5 %. Z investice tedy získáte 116 825 Kč. Složíte-li však pouze 15 % ceny a zbývajících 85 % zajistí obchodník, tak dosáhnete při 5% růstu kurzu 33% zhodnocení vlastních finančních prostředků. Váš zisk z realizované investice bude také 116 825 Kč, ale při nižším osobním vkladu (350 475 Kč). S menším objemem vlastních finančních prostředků tedy dosáhnete stejného celkového výnosu, jako když složíte plnou částku. Jednoduše řečeno zhodnotíte i finanční prostředky, které ve skutečnosti nemáte.

Poplatky spojené s obchodem

Provedete-li obchod v průběhu jednoho burzovního dne, zaplatíte pouze poplatek za nákup a prodej vybraného titulu (z objemu obchodu). Při jednodenní operaci nedochází k vypůjčení peněz ani převodu akcií. Obchodník si může stanovit poplatek za obchod např. ve výši  0,35 % z hodnoty investice a burza 0,07 %. Pokud nakoupíte dnes a prodáte až za několik dní, musíte zaplatit za otevření a uzavření REPO operace a úrok z poskytnutého úvěru.¨


REPO operace: poskytnutí úvěru na základě převodu cenných papírů na účet obchodníka s cennými papíry.

Maržové obchody: nákup cenných papírů na úvěr při spekulaci na růst kurzu. Patří sem i prodej cenných papírů, které si půjčíte od obchodníka a po poklesu kurzu mu je vrátíte zpět (spekulace na pokles kurzu).Vydělat můžete i na poklesu kurzu

Možnost spekulace se otevírá i při poklesu kurzu akcií – pokud předpokládáte, že cena vybraného titulu bude v následujících dnech klesat, můžete spekulovat na pokles kurzu.  Jak obchod probíhá? Obchodník s cennými papíry vám zapůjčí vybrané akcie, které ihned za vysokou cenu prodáte. I v tomto případě musíte složit zálohu ve stanovené výši (např. 15 %) a za zapůjčení finančních prostředků ručíte vlastním vkladem a nakoupenými akciemi. Po poklesu kurzu akcie koupíte zpět a vrátíte obchodníkovi. Z rozdílu mezi prodejní a kupní cenou realizujete zisk.

Rizikovost obchodu

Investování do akcií je obecně považováno za vysoce rizikové. Můžete dosáhnout vysokých zisků, ale i ztrát. Finanční páka způsobí nejen vyšší zhodnocení vlastních finančních prostředků, ale i zvýšení rizika spojeného s investicí. Pokud složíte zálohu ve výši 50%, získáte na jedné straně dvojnásobné zhodnocení vlastních finančních prostředků, na straně druhé však podstupujete dvakrát větší riziko ztráty.

Obchodník s cennými papíry je proti riziku zajištěn mnohem lépe. Při spekulaci na růst kurzu požaduje od investora složení zálohy, na svém účtu má finanční prostředky klienta a nakoupené cenné papíry. V případě negativního vývoje kurzu dochází k poklesu hodnoty držených akcií. Pokud je pokles výrazný a dojde ke snížení klientem složené zálohy pod přípustnou mez, požádá vás obchodník o doplnění zálohy. V případě, že zálohu nedoplníte, budou cenné papíry prodány i bez vašeho souhlasu. Obchodník tedy nemůže na obchodu ztratit.

Výhody obchodování

Při příznivém vývoji kurzu je tento způsob obchodování výhodný pro obě zúčastněné strany. Obchodník získá část platby z provedeného objemu obchodu a v případě vícedenní spekulace i úrok z poskytnutého úvěru. Investor získá po odečtení poplatků a úroku z úvěru kapitálový výnos. Při krátkodobé spekulaci zřejmě nebudete držet akcie déle než půl roku, proto budete muset výnos z obchodu zdanit. V případě negativního vývoje kurzu dosáhne zisku pouze obchodník s cennými papíry.

Před prvním nákupem

Dříve, než začnete nakupovat akcie na pražské burze, zvažte, zda jste schopni podstoupit relativně vysoké riziko spojené s investicí. V případě správné volby můžete dosáhnout vysokého zhodnocení vložených finančních prostředků, při neúspěchu se však musíte smířit s vysokou ztrátou. Zvažte také výši aktuálních poplatků za nákup a prodej vybraného titulu, poplatky za otevření a uzavření REPO operace a úrokovou sazbu za poskytnutí úvěru. Výhodnost nákupu nebo prodeje je vhodné předem konzultovat s osobním makléřem.

Jak začít:

  • Vyhledejte obchodníka s cennými papíry, který poskytuje úvěr na nákup akcií
  • S obchodníkem uzavřete příslušnou smlouvu a založte si účet
  • Na účet složte potřebnou hotovost (zálohu)
  • Konzultujte s makléřem výhodnost investice do vybraného titulu

Maržové obchody poskytuje:

  • Cyrrus
  • Fio 
  • A&CE Global Finance
  • Brokerjet České spořitelny
  • Atlantik finanční trhy

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Není pravda, že na nákup na burze potřebujete značné...
Jan Franek
12. 12. 2005, 10:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená