FinExpert.e15.cz

Nakupujeme v zahraničí aneb Jiný kraj, jiný mrav

Dozvíte se, jak používat českou kreditku v Německu, jak zaplatíte v Americe a kde si můžete vybrat při nákupu i hotovost.
Nakupujeme v zahraničí aneb Jiný kraj, jiný mrav

Hlavní nákupní sezóna v roce vrcholí. Na předvánoční nákupy do zahraničí se vydává stále větší množství Čechů – Velká Británie, USA a Německo přitom stojí na žebříčku popularity nejvýše. Ve spolupráci s ČSOB jsme pro vás připravili několik tipů, jak v zahraničí předejít zbytečným problémům s financemi.

Dozvíte se, jak používat českou kreditku v Německu, jak zaplatíte v Americe a kde si můžete vybrat při nákupu i hotovost.

Hotovost nebo karta?

Mezi nejčastěji uváděné výhody platby kartou v zahraničí patří přepočítání lokální měny devizovým kurzem, který je výhodnější než valutový kurz při výměně hotovosti ve směnárnách. Kartu lze také v případě ztráty zablokovat, její zneužití kryje banka pojistkou, což u ztracené nebo ukradené hotovosti neplatí.

Pro nákupy v zimním období jsou nejpopulárnější vánoční trhy v sousedních zemích – zejména v Německu nebo Rakousku. Desetitisíce z nás vyráží za vánoční atmosférou nejčastěji do Vídně, Drážďan, Norimberku nebo Mnichova. Za předvánočními nákupy cestují Češi rádi také do Velké Británie i do USA.

Naopak do Čech přijede kolem Vánoc cca 115 tisíc turistů a 70 % z nich zůstává v Praze. Nejvíce jezdí do Prahy během vánočních svátků turisté z Německa, Ruska, Itálie a Velké Británie.

USA

Pro Američana platební karta rovná se kreditka. Debetní karty nejsou v porovnání s nimi zdaleka tak rozšířené. Obliba kreditních karet vede jak v absolutním počtu mezi lidmi, tak v objemech, které jsou kreditkou zaplaceny. Objemy plateb kreditní kartou jsou zhruba o 20 % vyšší než v případě debetních karet. V tomto se Spojené státy americké od většiny zemí výrazně liší. Dostupnost bankomatů pro výběr hotovosti je v USA více než čtyřikrát větší než třeba u nás (na 10 000 obyvatel tam připadá 17 bankomatů). Stejnou bilanci najdeme i v případě platebních terminálů u obchodníků. Američané tak daleko častěji platí bezhotovostně přímo v obchodě, než aby vybrali hotovost z bankomatu.

  • Ze strany obsluhy počítejte s důkladnou kontrolou bankovek vyšší hodnoty (např. 50 a 100 USD). Na některých místech tak velké bankovky ani nevezmou. Např. ve „fastfoodech“ v pozdních hodinách většinou neakceptují větší než dvacetidolarové bankovky. Obvykle je to zřetelně vyznačené na pokladně.
  • S českými platebními kartami nebudete mít na terminálech amerických obchodů potíže. S embosovanými kartami zaplatíte bez problémů, s elektronickými už problém mít můžete. Neembosované elektronické karty například neberou autopůjčovny nebo hotely.
  • Nejmarkantnějším rozdílem při placení jsou terminály – místo obvyklých klávesnic pro zadání PINu najdete malé obrazovky s dotykovým perem. Pokladní zboží namarkuje, zákazník vezme kartu a bokem terminálu ji protáhne. Většinou nejsou žádné PINy ani další podpisy vyžadovány. Pokud se na displeji objeví "schváleno", vezmete kartu, zboží a jdete. V některých případech se budete muset podepsat dotykovým perem na displej a podpis potvrdit.
  • Často vám při placení terminál nabídne možnost zúčtování platby v českých korunách. Pokud platbu potvrdíte, zaplatíte konverzní poplatek cca 3 %. Buďte při placení pozorní a raději stiskněte červené tlačítko NE. Platba proběhne standardně – s konverzním kurzem banky a bez poplatku.

Velká Británie

Anglie zavedla již v roce 2007 bezkontaktní platební karty a dnes v jejich užívání stojí v Evropě na špičce. Lze je využít na cca 73 000 bezkontaktních terminálech. Možnost platit přímo v obchodech je zde rozšířenější než v jiných evropských zemích. Místní tento způsob využívají velmi často – jen pro představu, Brit tímto způsobem zaplatí ročně 163krát, zatímco např. Němec jen 35krát. Dostupnost platebních terminálů se promítá i do objemů uskutečněných plateb, ty převyšují hotovostní výběry z bankomatů zhruba 2,5krát.

  • Naprosto běžný je ve Velké Británii cashback – tedy výběr hotovosti přímo při nákupu na pokladně. Pokud například nakoupíte za £15 a budete chtít dalších £20 v hotovosti, můžete si o ně zažádat a váš konečný účet bude £35. Tuto možnost nabízí především v supermarketech a v Británii to je nejčastější způsob výběru hotovosti. Pamatujte však, že cashback je limitován většinou do výše £ 50. Pokud si nejste jisti, zda na svou kartu můžete dostat hotovost, raději si to ověřte s obsluhou.
  • Všechny karty, které nesou logo Visa, MasterCard nebo American Express jsou přijímány na většině míst ve Velké Británii. Menší obchody však přijmou vaši platební kartu jen v případě určité minimální útraty (většinou £4 - £6) a k transakci si mohou účtovat poplatek. Některé obchody, služby, památky a hotely přijímají platbu v eurech, ale vracejí v librách.
  • Zjistěte si předem, jaké poplatky vám bude banka účtovat za výběr ve Velké Británii. Podle toho si rozhodněte, zda je pro vás výhodné měnit vyšší částku před cestou, nebo vybrat na místě z bankomatu. Mějte také na paměti, že směnný kurz je při výběru z bankomatu výhodnější než ve směnárně.

Německo

Němci mají rádi tradice a potvrzuje se to i v jejich transakčním chování – platba hotovostí zde stále převažuje nad bezhotovostním způsobem úhrad. Tím se odlišuje i od jiných západoevropských zemí. Bezhotovostní platby tvoří asi jen 1/3 celkového objemu plateb. I platební terminály jsou v přepočtu na obyvatele o něco méně rozšířené než například u nás. V celkovém součtu ale Němci platí vyšší částky jak při výběru hotovosti z bankomatu, tak v obchodě přes platební terminál – přibližně dvojnásobně vyšší než my.

  • Ukazuje se, že většina Čechů si před odjezdem do Německa nejraději vymění Eura na pobočce banky nebo ve směnárnách. Větší obnosy se však nosit u sebe nevyplácí, zvláště v tlačenici na trhu o ně můžete snadno přijít. Platba kartou je navíc levnější než hotovost, jelikož transakce se přepočítávají devizovým kurzem.
  • Platební kartu Visa či MasterCard v Německu nepřijmou všude. V mnoha obchodech akceptují jen platební karty EC německé asociace Central Credit Committee, a ty české banky běžně nevydávají. V Německu totiž stále převládá využívání staršího domácího platebního systému EC karte (EC = Electronic cash, nikoliv EuroCard). S běžnou kartou Visa či MasterCard, ať už je debetní nebo kreditní, embosovaná či jen elektronická, neuspějete třeba v IKEA, v elektrořetězci Media Markt a nebo v mnoha samoobsluhách. Naopak běžné platební karty často berou obchody s oblečením, parfumerie nebo obchodní domy.
  • V Německu je široká síť bankomatů. Většina bankomatů je však umístěna uvnitř samotné banky. Pro vstup mimo otevírací dobu banky je pak nutná vaše karta. Přímo na ulici moc bankomatů nenajdete. Výjimkou jsou ulice v Berlíně.

Zdroj: ČSOB

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená