FinExpert.e15.cz

Nákupní IQ: Umíte nakupovat, nebo se necháte strhnout?

Umíme nakupovat, anebo se orientujeme jen podle výše ceny? Unikátní průzkum ukázal, že nepatříme mezi nevzdělané spotřebitele.

Čeští spotřebitelé prokázali neobyčejné nákupní IQ a umístili se na třetím místě z devíti zemí v IQ testu nakupování, který pro britskou pobočku společnosti Visa provedla agentura The Future Foundation. Test proběhl ve Francii, Německu, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Švédsku, Maďarsku, České republice a Polsku.

Studie měřila IQ v pěti hlavních oblastech:

  • šetrnost
  • sebeovládání
  • ochota zkoušet nové produkty
  • porovnávání cen (na internetu a v obchodech)
  • získávání informací o věcech před nákupem.

Češi, které v celkovém hodnocení předstihli pouze Poláci a Francouzi, obecně dosahovali ve většině měřeních výsledků, které se blížily průměru všech dotazovaných. Jen v ochotě porovnávat výrobky od různých výrobců zaostávají za spotřebiteli z většiny jiných evropských zemí.

Studie ukázala, že při nákupu věcí každodenní spotřeby si Češi vedli velmi dobře v následujících oblastech průzkumu, šetrnosti/úspory peněz a sebeovládání.

U nakupování přemýšlejí nejlépe Poláci

Vítězní Poláci vykázali nejvyšší IQ. V obchodech se jen málokdy nechali ovládnout okamžitou potřebou utrácet a prokázali neobyčejnou otevřenost vůči alternativním značkám. Francouzi se zase mohou pochlubit celkově dobrými návyky při nakupování a Němci jsou dobří v tom, že si o produktech před jejich nákupem obstarají potřebné množství informací. Španělští a italští spotřebitelé patří k nejlepším v Evropě, co se týče sebekontroly a úspornosti při nákupu věcí každodenní spotřeby.

Je zajímavé, že nákupní IQ je v průměru mezi muži a ženami stejné. Muži lépe odolávají nutkání utrácet, ženy si jsou zase silněji vědomy ceny nákladů. Muži si obvykle častěji získávají informace o produktech, ať už před nákupem nebo přímo v obchodě.

Chytří si informace o zboží opatří předem

Průzkum ukazuje, že „nejinteligentnějšími“ zákazníky jsou ti, kteří si pečlivě obstarají všechny informace, ať už na internetu nebo porovnáním produktů v obchodě. Na druhém konci spektra se nacházejí zákazníci s nízkým nákupním IQ, kteří si nedokáží stanovit přesný rozpočet, běžně se nechávají svést k impulsivním nákupům a jen zřídkakdy si vyhledají nějaké informace, aby si ověřili, že za své peníze skutečně dostanou odpovídající hodnotu.

Nejvyšší míru nákupního IQ vykazovali ve všech zemích ti spotřebitelé, kteří nakupovali elektroniku a mobilní telefony. Vzhledem k ceně těchto výrobků jsou totiž zákazníci ochotní si najít potřebné informace a porovnat různé ceny. Naopak nejnižší inteligenci vykazovali zákazníci obecně při nákupu potravin a oděvů – zde nakupovali často impulsivně a měli problémy dodržet stanovený rozpočet.

Průzkum byl proveden pro společnost Visa UK ve Francii, Německu, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Švédsku, Maďarsku, České republice a Polsku. Celkem bylo osloveno 8 500 lidí.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

IQ?
oozy
12. 10. 2006, 09:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená