FinExpert.e15.cz

Nákupní chování Čechů se přibližuje západu

„Objem transakcí uskutečněných v zahraniční prostřednictvím platebních karet GE Money Bank se každoročně zvyšuje. Největší nárůst zaznamenáváme v letních měsících, v době dovolených a následně pak v předvánočním období, kdy lidé nakupují dárky svým blízkým,“ říká Václav Straka, manažer týmu Cash management GE Money Bank, odpovědného za účty a platební karty. „Počet uživatelů platebních karet od GE Money Bank se neustále zvyšuje. V současné době jejich výhod využívá již více než 550 tisíc klientů, což znamená meziroční nárůst o 11 %,“ dodává Václav Straka. 

Během čtvrtého čtvrtletí roku 2006 zaplatili klienti GE Money Bank kartami v zahraničí dvakrát více plateb, než v roce 2004. Češi obecně využívají karty pro placení stále častěji, ale v posledních letech zaznamenává banka výrazný nárůst zahraničních plateb právě na konci roku. V budoucnu lze očekávat další nárůst obliby používání platebních karet, a to nejen v cizině. Průměrná hodnota jednoho nákupu v zahraničí nyní dosahuje 1 660 korun. 

"Rostoucí životní úroveň v ČR s sebou přináší také to, že Češi více cestují a jejich kupní síla v zahraničí se zvyšuje. Do budoucna předpokládám pokračování trendu, tedy zvyšování počtu i výše úhrad prostřednictvím platebních karet v zahraničí. Stále častěji budou v cizině Češi nakupovat luxusní zboží, jako je elektronika nebo značkové oblečení," říká Marek Hatlapatka, analytik společnosti CYRRUS. 

Předvánoční nákupy v zahraničí přitahují čím dál více obyvatel České republiky. Lákají je  především lepší ceny spotřebního zboží, ale mnohdy i kvalitnější služby a příjemný personál. Mezi oblíbené destinace již tradičně patří Polsko a Slovensko, ale v poslední době Češi za nákupy míří také do Německa a Rakouska, kde lze levně pořídit oblečení, parfémy i elektroniku. Díky klesajícím cenám letenek roste také obliba předvánočních výjezdů do vzdálenějších evropských metropolí. Koupě luxusních dárků v Londýně, Paříži či Miláně, již není výjimkou.  

Placení kartou v zahraničí má oproti využívání hotovosti řadu výhod. Pro majitele karet je mnohem lepší platit svou útratu přímo u obchodníka, než vybírat peníze z bankomatu, nebo chodit do směnárny. Zákazník totiž za použití karty v obchodě neplatí žádný poplatek. Ušetří tak čas i peníze.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená