FinExpert.e15.cz

Nákupem v cizině můžete ušetřit

Pořízením zboží v zahraničí lze ušetřit nemalé částky. Jak je to možné? Jednoduše si necháte vrátit daň z přidané hodnoty, která může činit až pětinu z ceny zboží. Proč tedy všichni nenakupujeme v cizině?

Kapitoly článku

Kolik si toho můžete dovézt, jak na vrácení DPH
Využití zprostředkovatele, tabulka s minimálními limity

Nákupem v cizině můžete ušetřit

K napsání článku na toto téma mě inspiroval dotaz v poradně www.osobni-finance.com, kde se čtenářka ptala na vrácení DPH v případě nákupu v Polsku. Většina občanů nakupujících v zahraničí netuší, že může požádat o vrácení daně z přidané hodnoty. Na první pohled lákavá možnost. Jaké podmínky musíte splnit, abyste si mohli od ceny zboží odečíst částku odpovídající sazbě DPH daného státu?

Pro vlastní potřebu
Uplatnit snížení ceny zboží o sazbu DPH můžete pouze v případě, že zboží nemá obchodní charakter. To znamená, že vzhledem k druhu a množství je určeno výlučně k osobní potřebě nebo spotřebě příjemce nebo má být předáno jako dar.

Od dovozního cla (a také od dalších poplatků) je osvobozeno zboží, jehož úhrnná vlastní hodnota nepřesahuje:

 • 6 000 Kč u každého cestujícího staršího 15 let
 • 3 000 Kč u každého cestujícího do 15 let

Toto osvobození může být přiznáno v průběhu jednoho kalendářního dne pouze jednou. Uvedené limity jsou platné jak pro zahraniční fyzické osoby přijíždějící do České republiky, tak i pro tuzemské osoby vracející se ze zahraničí.

Pozor
Limitní částky nelze slučovat pro více osob a nelze je odečítat, pokud je úhrnná vlastní hodnota dováženého zboží vyšší. Zboží v přepočtu za 20 000 Kč tak podléhá clu (částka je vyšší než limit 6 000 Kč) bez ohledu na to, že jako čtyřčlenná rodina máte dohromady „nárok“ například na 21 000 Kč (3× 6000 Kč, 1× 3000 Kč).

Důležité

V rámci výše uvedených limitů je každému cestujícímu osvobozeno od cla nejvýše toto množství následujícího zboží:

 • 200 kusů cigaret
 • 100 kusů cigarillos (doutníky o hmotnosti nejvýše tři gramy na kus)
 • 50 kusů doutníků
 • 250 gramů tabáku na kouření, nebo úměrná souprava těchto tabákových výrobků
 • 1 litr destilátů nebo lihovin mající skutečný obsah alkoholu převyšující 22 %, nebo 1 litr nedenaturovaného ethylalkoholu s objemovým obsahem alkoholu 80 % či více, nebo 1 litr aperitivu vyrobeného z vína nebo alkoholu nebo tafie, saké nebo podobných nápojů s objemovým obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 %, nebo 1 litr šumivého vína nebo likéru obsahujícího víno,
 • 2 litry vína
 • 50 g parfémů nebo 0,25 litru toaletní vody
 • léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících
 • pohonné hmoty (v běžných nádržích motorových vozidel, pohonné hmoty v přenosných nádržích v množství nejvýše 10 litrů)

Upozornění: Alkohol, alkoholické nápoje, tabák a tabákové výrobky je možné v rámci daného limitu osvobodit od cla pouze osobám starším 18 let.

Nechte si vrátit daň
Teoreticky je postup vrácení DPH jednoduchý. Celý proces si ukažme na příkladu pana Kříže. Ten se rozhodl koupit v Rakousku digitální fotoaparát za 150 EUR bez DPH (180 EUR s DPH). Splnil tak podmínku minimálního nákupu pro vrácení DPH v Rakousku, který je 75 EUR (viz tabulka v následující kapitole). Pan Kříž zaplatil částku za fotoaparát v plné výši (tedy i s DPH) a obchodník mu potvrdil oficiální formulář rakouského ministerstva financí, který obsahoval všechny potřebné údaje o nákupu. Jelikož je základní sazba DPH v Rakousku 20 %, činila částka k vrácení 30 EUR. Formulář si pan Kříž nechal na hraničním přechodu potvrdit od rakouských celníků a protože byla cena za foťák nižší než 6 000 Kč, neplatil na české straně hraničního přechodu clo. Za tři týdny se vydal opět na nákupy do Rakouska a s potvrzeným formulářem se zastavil u obchodníka, u kterého nakupoval foťák před třemi týdny. Ten mu vrátil 30 EUR.

Jak spočítat částku DPH
K částce bez daně se připočítává 20 % DPH (150 EUR + 20 % = 180 EUR). Pokud chcete dostat zpět částku bez DPH, musíte od 180 odečíst 16,666666 %. Částka, kterou dostane zákazník vrácenu, se počítá z částky s DPH (180 × 16,666666 = 30 EUR).

Nebo raději ne?
Zkusme si načrtnout jiný příklad. Pan Kříž je fanda do nových technologií, a tak si koupil digitální fotoaparát za 500 EUR bez DPH (600 EUR s DPH). Vyplnil všechny dokumenty a nechal si formulář opět potvrdit na hranicích. Sazba DPH v tomto případě činila 100 EUR, což je již pěkná částka. Ale... Jakmile rakouský celník zjistil, že cena zboží přesahuje 6 000 Kč, informoval o tom české kolegy. Pan Kříž pak u českých celníků dovoz zboží zapřel. Bohužel pro něj čeští celníci věděli o převáženém zboží, a tak se dostal do problémů se zákonem, nehledě na vyměřené clo a DPH (daň se vypočítává z částky za zboží zvýšené o vyměřené clo). V tomto světle se vrácení DPH jeví jako absolutně nevýhodné. Samozřejmě pokud se vám povede hranice projet bez přiznání se k dovozu zboží, můžete ušetřit. Ale nemusím snad připomínat, že porušujete zákon. Navíc ne každý má na takové jednání náturu. Existuje ještě jeden tip, který je ale opět protizákonný – nechat si potvrdit formulář o vrácení DPH a zvolit jiný český hraniční přechod, popřípadě využít letadla.

Pozor: Daň nevrací celní ani daňové úřady, ale pouze prodejce nebo zprostředkovatel, který se zabývá vrácením DPH (např. Global Refund).

Pohodlnější způsob
Pokud se přeci jenom rozhodnete pro vrácení DPH, nemusíte se vydávat cestou pana Kříže, který jel pro vrácenou daň zpět do Rakouska. Některé obchody prodávají zboží již bez daně (většinou se jedná o příhraniční obchůdky) a zákazník jim pak potvrzený formulář pošle zpět poštou. Spoléhají tak na slušnost zákazníka a podle majitele jednoho takového obchodu je nefér jednání zákazníků zanedbatelné.

Další kapitola
 

Související články


celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

nebud zvedavy budes brzo stary
ddd
12. 11. 2003, 09:16
Velká prozba o radu
Ráhib Nasiir
8. 11. 2003, 14:31
Re: Překročení limitu
t29
7. 11. 2003, 15:52
Re: Dan z dane?
t29
7. 11. 2003, 15:43
Re: mam mnohem lepsi fintumjak ....
SaTaN8210
7. 11. 2003, 11:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená