FinExpert.e15.cz

Nákup přes internet: jak zaplatit

Podle davu lidí tlačících se v nákupním centru a chybějících míst k zaparkování poznáte, že se blíží Vánoce. Koho nákupní horečka otravuje, může si uvařit kávu, zapnout počítač a dárky vybrat na internetu. Jak ale za zboží zaplatit a kdy můžete dárky čekat doma?
Nákup přes internet: jak zaplatit

Na internetu již nakupuje více než 1,5 milionu lidí a počet zákazníků každým rokem roste. Nejžádanějším artiklem jsou již delší dobu knihy, hudební cédéčka a časopisy. Hodně uživatelů také rezervuje ubytování a nakupuje lístky do kina, na muzikál či na koncert. Na českém internetu funguje řada online obchodů, od malých, až po velká „nákupní centra“. Řada uživatelů internetu se ale stále bojí přes síť cokoli nakoupit. Hlavními bloky jsou strach z toho, že zboží nedojde v pořádku a obava z možných problému při reklamaci. Pokud se chystáte na internetu nakupovat poprvé, mějte na paměti, že dobrý obchod :

  • má několikrát týdně aktualizované stránky,
  • má u každého zboží popis, popřípadě obrázek,
  • nabízí více možností zaslání zboží,
  • nabízí více možností plateb,
  • uvádí na stránkách provozovatele obchodu,
  • zveřejňuje nákupní a reklamační řád,
  • má systém koupě zboží udělán tak, že objednat zvládne i počítačový laik,
  • má moderní grafický design.

Tip: Pokud se nákupu zboží přes internet bojíte, zkuste si na začátek objednat jen knihu nebo cédéčko na některém z renomovaných obchodů. Uvidíte, že celý proces je velmi jednoduchý a pohodlný. Třeba si pak příští Vánoce koupíte přes internet i ledničku.

Tip: Recenze nejrůznějších internetových obchodů naleznete v každém tištěném čísle Osobních financí v rubrice Líbí × Nelíbí. Pokud máte náměty k recenzování dalších obchodů, napište nám na jakub.lohnisky@cpress.cz.

Platba dobírkou, bankovním převodem
Nejkonzervativnější nakupující, kteří o pořízení zboží přes internet nechtěli ještě donedávna ani slyšet, platí bankovním převodem nebo dobírkou. Pokud ale nemáte internetové bankovnictví, tak bezhotovostní styk ochuzuje online nakupování o základní výhody – rychlost a pohodlnost. Musíte totiž na pobočku banky, vyplnit formulář, často vystát frontu a čekat, až se platba připíše obchodníkovi na účet. Teprve poté je zboží odesláno na vaši adresu. Některé firmy ale při platbě převodem odpustí zákazníkovi poštovné a balné.

Dobírka je stále nejčastěji využívaný prostředek platby. Zboží se ale může kvůli tomuto způsobu prodražit (musíte počítat s vyšším poštovným), a tak není dobírka zrovna nejvýhodnější způsob. Abych byl úplný, musím dodat, že některé obchody nabízejí platbu šekem nebo složenkou.

Tip: Služby přímého bankovnictví (internetové, GSM, telefonní) mohou platbu převodem značně ulehčit respektive urychlit. V úterý večer zaplatíte, k zúčtování v bance dojde následující den a v pátek má obchodník peníze na svém účtu. Pokud stihne odeslat zboží ještě týž den, můžete ho mít doma už v pondělí (většinou se zboží posílá obchodním balíkem), nebo o víkendu v případě služby EMS, kterou nabízí Česká pošta).

eBanka platí za vás
Více než 670 obchodníků nabízí platbu prostřednictvím platební brány eBanky. Takový obchod poznáte většinou podle umístěné ikony „eBanka platí za vás“. Online platbu tímto způsobem může provést každý, kdo má účet u eBanky. Po objednání zboží jste obchodem přesměrování na server banky, kde jsou již vyplněny všechny potřebné údaje (variabilní symbol, číslo protiúčtu atp.). Poté stačí pomocí elektronického klíče vygenerovat certifikační kód a kliknout na tlačítko „Zaplatit“. Jelikož obchodník musí mít logicky účet také u eBanky, je platba připsána v jeho prospěch během několika minut (eBanka uvádí limit dvou minut). Platební brána eBanky je navíc bezpečná a nemusíte se bát zneužití svých prostředků.

Nic samozřejmě nabrání klientovi eBanky připojit se do systému a platbu zadat ručně – způsob platební brány je ale pohodlnější. Sečteno, podtrženo je tento způsob nejlepším, jak platit za zboží a služby na českém internetu.

Poznámka: Podobný systém platební brány nabízí i Živnostenská banka (systém NetBanka), se kterou ale spolupracuje pouze dvacet obchodů.

Platební karty
Platit přes internet lze pouze embosovanou platební kartou (kreditní i debetní); elektronické karty tuto službu neumožňují. Placení kartou za zboží nebo služby ale u nás není příliš rozšířené. Nemůžou za to obavy o bezpečnost, ani výše poplatků, které musí obchodník odvádět bance za každou provedenou transakci (i když výše poplatků také hraje svoji roli). Hlavním důvodem je, že banky vůbec nechtějí s obchodníky uzavírat smlouvy o zúčtování online plateb.

Kartu tak vytáhnete spíše jen při objednání zboží ze zahraničních obchodů. Pokud nemáte žádné nápady, čím potěšit letos na Vánoce své blízké, zkuste jeden z nejznámějších a největších internetových obchodů www.amazon.com. Jestliže umíte alespoň trochu anglicky, zvládnete zboží objednat bez problémů. Zaplatíte kartou a zboží vám přijde domů poštou do 14 dnů. Momentálně funguje na Amazon.com zajímavá funkce, která hned na začátku sdělí, jestli zboží obdržíte do Vánoc.

Pozor: Údaje o kartě odesílejte vždy pouze jedním z bezpečnostních protokolů (adresa začíná https:// místo obvyklého http://).

Při platbě klient zadává do formuláře zobrazeného na stránkách internetového obchodu číslo, datum expirace (konec platnosti), typ karty a informace o držiteli. Celkem šest tuzemských bank chrání své karty před platbami na internetu jejich blokací pro tento typ úhrady. O odemknutí karty musí klient požádat, u některých bank je tato služba zpoplatněna.

Internetová platební karta
Komerční banka, GeCapital Bank a eBanka vydávají tzv. internetové platební karty, které jsou primárně určeny pro online úhrady za zboží nebo služby. Jedná se o typ EC/MC nebo VISA a klient dostane pouze číslo karty (nejedná se tedy o kartu v pravém slova smyslu). Internetová karta je vázána na běžný účet jako klasická debetní karta. Vydání a roční vedení je nižší, než u klasických platebek a samozřejmě můžete nastavit libovolný limit karty. Pokud se bojíte zneužití při placení, můžete si před každou platbou změnit limit jen pro výši zamýšleného nákupu. V tom má výhodu eBanka, která tuto možnost poskytuje prostřednictvím svého internetového bankovnictví a změna limitu se projeví vždy následující den po 16. hodině.

Poznámka: Některé banky odemknutí klasické platební karty pro internetové transakce neumožňují (například GeCapital Bank) a nabízí pouze zmíněnou speciální internetovou kartu.

T-Mobile m-platba
Služba T-Mobile m-platba nabízí platit za zboží a služby do výše 350 Kč. Podmínkou pro použití služby je, aby klient byl zákazníkem T-Mobile a měl m-platbu aktivovanou (telefonicky či přes internet). Obchodník samozřejmě musí tuto službu nabízet. Celý proces je podobný placení přes bránu eBanky. Po objednání zboží jste přesměrování na platební bránu T-Mobile, kde se přihlásíte pomocí uživatelského jména a hesla. Zobrazí se rekapitulace prováděné platby, kterou následně potvrdíte. Poté jste SMS zprávou informování o výsledku platby. Tarifním zákazníkům je částka za zboží či službu zúčtována v pravidelném vyúčtování, u předplacených karet je stržena z kreditu.

Dovoz až domů
Některé dobré obchody nabízejí dovoz objednaného zboží na adresu udanou zákazníkem zdarma. Téměř vždy je ale taková služba omezena městem, ve kterém firma působí. Logicky nejčastější je doprava zdarma po Praze. Například firma Mobilhouse.cz, která prodává mobilní telefony a digitální techniku, rozváží po Praze již čtvrtý rok. Podle Filipa Soukupa, majitele firmy Mobilhouse.cz, je tato služba velmi oblíbená a ve velké míře ji využívají nejenom domácnosti, ale i firmy. Zákazník zaplatí pomocí eBanky nebo až na místě a většinou má nový telefon do dvou hodin od objednání, dodává Soukup.

Osobní odběr
Vyberete, zaplatíte a zboží si zajedete vyzvednout na pobočku nebo do obchodu firmy. Jestliže potřebujte zboží nutně, může to být dobrý způsob jak celý proces urychlit. Opět jste ale značně omezeni – pokud bydlíte v Praze, rozhodně se nevyplatí pro zboží jet do Brna. I když osobní odběr není tak častý, lze ho v některých případech využít - například při objednání lístků na nějakou kulturní akci. Pokud víte, že je o koncert nebo muzikál zájem, objednáte si lístky týden dopředu (např. www.ticketpro.cz, www.ticket-art.cz) a zvolíte osobní odběr. V den konání akce navštívíte některou z poboček a lístky si vyzvednete (a samozřejmě zaplatíte).

Pozor: Chcete-li koupit přes internet dárky na Vánoce, měli byste si pospíšit. Expedice některého méně dostupného zboží může trvat až 14 dnů. Navíc obchody před Vánocemi zažívají nápor virtuálních zákazníků, a tak může být doručení opožděno až o dva dny oproti standardní době.

Tipy na dobrý nákup:

Další článek


 

Související články


celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

:(
Marrak
9. 12. 2003, 20:42
Klasické platební karty
Honza
29. 11. 2003, 10:18
Re: Internetové kavárny
Petr
29. 11. 2003, 03:36
Re: TO JE PLACENA REKLAMA?
Jakub Lohnisky
28. 11. 2003, 15:39
TO JE PLACENA REKLAMA?
sss
28. 11. 2003, 15:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená