FinExpert.e15.cz

Nákup osobního automobilu

Nákup automobilu není jednoduchou záležitostí a zvláště pokud se jedná o automobil rodinný, jedná se o rozhodnutí dlouhodobé. Zaměříme se na nejdůležitější faktory,které je potřeba dobře zvážit při výběru osobního automobilu.

Nové nebo ojeté?
Správný čas pro výměnu starého automobilu za nový je těžké odhadnout. Pokud bude rozhodující technický stav automobilu,tak se při pravidelném servisu dá hranice výměny posunout na relativně velký počet ujetých kilometrů. Pokud však do rozhodovacího procesu zařadíme i technický vývoj, osobní pocity a také přiměřeně mělkou kapsu, dostaneme jako optimální čtyř až pětiletý interval. Za tuto dobu bude mít běžný rodinný automobil najeto přibližně osmdesát tisíc kilometrů, proto také, pokud nesplňujeme podmínku o dostatečně mělké kapse, máme před sebou ještě dalších čtyři až pět let pohodové jízdy.

Čím starší …
Pokud naše finanční ožnosti nedovolují koupit nový automobil,máme možnost vybrat si z široké nabídky automobilů jetých.Po dobu několika posledních let se v České republice prodává několikanásobně více ojetých než nových automobilů. Pro naše účely budeme ojeté automobily dělit do několika pomyslných skupin a za hlavní kritérium nám poslouží zejména stáří automobilu a jeho původ.

Výjimečná příležitost
Kromě nových automobilů jsou nejlepším nákupem právě automobily z první skupiny na pomyslném žebříčku výhodnosti ojetých automobilů. Mají za sebou životní dráhu maximálně v délce ednoho roku, většinou však jen několika měsíců. Do této skupiny patří zejména automobily předváděcí,tedy takové, které používají prodejci nebo dovozci k prezentaci ákazníkům. rodejci obvykle nabízí slevu do výše 20 %,nejčastější je však sleva kolem 10 %; ta je obvykle poskytována na automobil starý čtyři měsíce s cca 5 000 ujetých kilometrů. echnický stav těchto automobilů musí být naprosto bezvadný a samozřejmě auto nesmí být bourané. Nákup takového automobilu je bezrizikový a je téměř jisté, že nám poslouží stejně dobře jako automobil úplně nový.

Dobrá koupě
Ve druhé skupině nalezneme automobily ve stáří do tří let. Tyto automobily sloužily většinou jako firemní automobily u větších společností. Patří sem také referentské automobily zaměstnanců dovozců automobilů nebo automobily sloužící k novinářským testům. Sleva automobilů obvykle dosahuje 30 %z původní ceny, větší slevy bývají u automobilů z novinářských testů. U automobilů druhé skupiny najdeme na tachometru obvykle 30 000 kilometrů, opět mohou být výjimkou automobily z novinářských testů,které mívají najeto většinou více kilometrů a mohou býti bourané, protože někteří kolegové „testují “skutečně důkladně. Automobily v této skupině jsou obvykle v dokonalém technickém stavu a jako nejvýhodnější se jeví automobily, které sloužily zaměstnancům dovozních společností. I tato skupina se dá nazvat bezrizikovou koupí.

Ošetřené ojetiny
Sem se řadí automobily ve stáří nad tři roky, které jsou zakoupeny u autorizovaných prodejců značky. Nezbytnou podmínkou je existence tzv.servisní knížky, tedy dokumentu, do kterého se zapisují pravidelné garanční prohlídky. Ve velkém procentu případů je stávající majitel schopen doložit pomocí faktur všechny práce,které byly na automobilu vykonány, a pokud jsou faktury ze stále stejného servisu, můžeme hovořit o „optimální “kombinaci. Pravděpodobnost, že takový automobil bude mít skryté (zamaskované) závady, se blíží nule a často se nám také podaří usmlouvat velmi zajímavou cenu, která, pokud má automobil najeto kolem 80 000 kilometrů, bude cca 60 % původní ceny, s rostoucím počtem kilometrů samozřejmě cena klesá.

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená