FinExpert.e15.cz

Nákup na splátky

Mezi spotřebitelským úvěrem a splátkovým prodejem zdánlivě není velký rozdíl. Princip obou finančních produktů je skutečně velmi podobný – finanční instituce půjčuje zákazníkovi peníze, cenou za tuto půjčku jsou úroky z úvěru.

Úvěr přímo v obchodě

Zatímco klasický spotřebitelský úvěr poskytují banky, jejich vyřízení je poměrně složité a zdlouhavé a týká se většinou vyšších částek, při nákupech na splátky je vyřízení je mnohem jednodušší a často se týká pouze koupě jednoho předmětu, třeba i v ceně pár tisíc korun. Při nákupu na splátky se také neobracíte přímo na splátkovou společnost, která vám úvěr poskytuje, ale na obchod prodávající vámi vybrané zboží, jenž má se splátkovou společností smlouvu. Zaměstnanci obchodu s vámi vyřizují administrativní náležitosti spojené se splátkovým prodejem přímo při nákupu.

V obchodě si prostě vyberete zboží a pokud s sebou máte požadované doklady, sepíšete žádost o úvěr. Poté čekáte na schválení žádosti o úvěr splátkovou společností (většinou probíhá formou elektronické komunikace mezi obchodem a společností) a pak už je třeba jen podepsat smlouvu. Jestliže máte vše řádně připraveno, je možné celou záležitost vyřídit zhruba do půl hodiny.

 

Co potřebujete

Samotné vyřízení úvěru při nákupu je tedy časově velmi nenáročné, ale před samotným nákupem musíte vyřídit požadované doklady a pro udělení půjčky rovněž musíte splňovat určité předpoklady. Splátkových společností je hodně, ale jejich požadavky jsou velmi podobné. Musíte:

-         mít minimálně 18 let,

-         mít české občanství,

-         trvale bydlet na území ČR,

-         předložit alespoň 2 doklady totožnosti; jeden z nich musí být občanský průkaz,

-         doložit dokument, který potvrzuje vaši adresu (SIPO, výpis bankovního účtu, vyúčtování za telefon…),

-         prokázat trvalý příjem (doklad o průměrném příjmu za několik posledních měsíců potvrzený zaměstnavatelem, doložení podnikatelského příjmu nebo důchodový výměr),

Při nižších částkách některé společnosti nepožadují potvrzení o příjmu a některým stačí předložení platná bankovní karty (do určité výše úvěru).

 

Kolik dáte?

Spotřebitelský úvěr je možné získat zhruba v rozmezí 3 000–75 000Kč, přičemž je při převzetí zboží potřeba složit první splátku v minimální výši 10 % z ceny. Současně si můžete zvolit výši měsíčních splátek, respektive dobu, po kterou chcete úvěr splácet, přičemž logicky platí nepřímá úměra těchto dvou veličin (čím více splátek, tím nižší jednotlivé splátky jsou a naopak). Zde musíte pečlivě rozvážit, jak vysokou měsíční splátku váš finanční rozpočet unese, což koneckonců platí u každého nákupu na úvěr. Roční úroková sazba splátkových společností se pohybuje zhruba kolem 20 %, přičemž obecně platí, že čím déle budete úrok splácet, tím větší částku nad cenu nákupu splátkové společnosti odvedete.

Výše popsaný model je ovšem jen jednou ze dvou možností nákupů na splátky.

 

Úvěrová nákupní karta

Druhou možností je získání nákupní úvěrové karty, která funguje na principu revolvingového (opakovatelného a obnovitelného) úvěru. Držitel karty má k dispozici finanční prostředky ve výši dohodnutého úvěrového rámce a každým nákupem se snižuje disponibilní zůstatek, který ještě může z výše tohoto rámce použít. Každou splátkou se naopak prostředky na nákup dalšího zboží na úvěr zvyšují. Vedle nákupu zboží nebo služeb nabízejí některé splátkové karty také možnost výběru hotovosti z bankomatů (i v zahraničí).

Nákupní úvěrové karty jsou principiálně velmi podobné bankovním kreditním kartám, ale najde se mezi dost podstatných rozdílů. Jednak neumožňují karty splátkových společností možnost využít tzv. bezúročné období, po které je u karet kreditních poskytován úvěr zdarma, což znamená, že placení úroků se v žádném případě nevyhnete. Kreditní karty jsou také většinou napojeny na některý mezinárodní platební systém (např. Visa, MasterCard), zatímco splátkové karty většinou využívají pouze lokální systém. Také síť obchodů, které tyto karty přijímají, je podstatně menší než u bankovních karet. Pokud jde o náklady, neplatíte sice poplatek za vydání karty, ovšem úroky se vyšplhají na více než pětadvacet procent ročně. Naproti tomu žadatel o splátkovou kartu musí většinou předložit pouze doklad o výši příjmů a několik dalších náležitostí (viz výše) a splnit méně náročné požadavky než žadatel o kreditní kartu.

 

Kdo nabízí splátkové karty

Momentálně jsou na trhu čtyři hlavní společnosti, které umožňují splátkový prodej prostřednictvím úvěrové karty: Cetelem (Karta Aura), GE Multiservis (O.K. Karta), Home Credit (Karta Yes, ČP Úvěrová karta) a CCS (CCS Kredo). Nejvyšší roční úrok má momentálně Home Credit, ale s kartou jsou spojeny i jiné náklady – za vydání karty a vedení úvěrového účtu. Podobně jako u jednoduchého nákupu na splátky je úvěrový rámec splátkových karet nastaven na hodnoty 5 000–75 000 Kč. Za komfort v podobě pohotovostních finančních prostředků každopádně zaplatíte velmi vysokými úrokovými sazbami, které se pohybují v rozmezí cca 22–27 % p.a.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená