FinExpert.e15.cz

Nákup fyzického zlata je běh na dlouhou trať

23. května 2013

„Současný vývoj ceny zlata nahrává negativním prognózám. Naši klienti se však neznepokojují, a pokud je to možné, zlato naopak dokupují,“ říká Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.

Dubnový pokles ceny zlata způsobil, že se tato komodita poprvé od roku 2011 podívala pod hranici 1 400 USD za trojskou unci. Důvodem byly spekulace o prodeji kyperského zlata. Ty následně rozhýbaly trh a vyvolaly výprodej „papírového zlata“, tzn. zlata drženého například v podobě ETF. Výprodeje využilo velké množství investorů k nákupům. Především intenzivní poptávka po fyzickém zlatě způsobila, že se cena brzy vyšplhala nad 1 450 USD za unci.

V posledním týdnu je zlato na burze opět pod tlakem. Ceně se nicméně daří držet nad dubnovým minimem 1322 dolarů za trojskou unci. Červnový kontrakt na zlato v pátek 17. května zavíral na 1 365 dolarech za unci, když za den ztratil 22 a za týden 72 USD. Investoři včera bedlivě sledovali projev šéfa Fedu, Bena Bernankeho. Ten připustil možnost zpomalení nákupů aktiv americkou centrální bankou, ovšem zároveň potvrdil, že na ukončení kvantitativního uvolňování banka zatím nepomýšlí. Zlato zareagovalo poklesem z 1 412 USD, kam se od minulého pátku vyšplhalo, na 1 375 USD za trojskou unci, avšak již během dnešního dne část této ztráty vymazalo. Podle 28 odborníků, oslovených serverem Kitco News Survey, očekává 17 z nich další pokles, 9 expertů růst ceny a poslední 2 zastávají neutrální názor. Predikce analytiků mohou být někdy zajímavé, vzhledem k současné komplikovanosti a nepřehlednosti trhu bychom je ovšem měli brát s rezervou.

Fyzické zlato patří mezi investice dlouhodobé. „Dubnový i květnový pokles ceny zlata jsou v  horizontu pěti- až desetiletého horizontu zanedbatelné a pro prozíravého investora představují spíše než cokoliv jiného ideální příležitost k nákupu,“ říká Kresta. Vyprodané sklady investičních slitků a mincí napříč celou Evropou mu dávají za pravdu.

„Tuto zkušenost máme i v České mincovně, kdy nám rafinerie poté, co zlato dosáhlo dubnového minima, prodloužily dodací lhůty s tím, že nestíhají dodávat. Při pohledu na desetileté grafy vývoje ceny zlata a kupní síly papírových peněz si uvědomíte, že zlato si hodnotu uchovává, zatímco měny ji často ztrácejí. Investoři, kteří mají stejný pohled na věc jako my a vnímají zlato jako dlouhodobé zabezpečení proti inflaci a poklesu kupní síly papírových peněz, mohou spát klidně,“ uzavírá Kresta.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená