FinExpert.e15.cz

Nákup bez peněz

Půjčku si můžete vyřídit přímo v prodejně během několika minut. Pokud dluh splatíte včas, často nezaplatíte za zboží navíc ani korunu.
Nákup bez peněz

V každé větší prodejně dnes najdete obchodní místo některé ze splátkových společností. S jednou z nich má zkušenosti i Karel Povolný z Pardubic. „Čím dál častěji stávkující lednice mě donutila navštívit prodejnu elektrospotřebičů. Zůstatek na bankovním účtu se týden před výplatou blížil k nule, a proto jsem se rozhodl pouze vytipovat vhodný typ lednice,“ popisuje svůj původní plán pan Povolný. Ještě tentýž den však odjížděl domů i s novou lednicí. Jak přišel k lednici „bez“ peněz?

Pochybným společnostem se raději vyhněte

Kdo si udržuje dostatečnou finanční rezervu pro neočekávaná vydání, nebude mít problém s financováním nákupu výrobků, jejichž pořízení nelze dlouho odkládat. Stále však najdeme řadu lidí, kteří jsou v podobné situaci jako pan Povolný z Pardubic – nutně potřebují například domácí spotřebič, ale nemají ihned k dispozici několik tisíc korun. Existuje hned několik způsobů financování nákupu. I Karel Povolný porovnával několik nabídek. Z reklamního letáku si opsal telefonní číslo společnosti, která nabízí rychlé doručení potřebné hotovosti až do domu. Oslovený obchodní zástupce mu sdělil, že k poskytnutí požadovaných deseti tisíc korun stačí předložit pouze občanský průkaz. Žádné zbytečné papírování, žádné prověřování v registrech dlužníků, žádné dokládání příjmů. Nabídka to byla lákavá, bohužel pouze do okamžiku zjištění ceny půjčky. Požadovaných deset tisíc by měl splácet v pravidelných týdenních splátkách po dobu 40 týdnů. Výše RPSN dosáhla neuvěřitelných 300 %. Tuto nevýhodnou nabídku okamžitě odmítnul.

Další možnosti financování

Pan Povolný mohl v rámci běžného účtu využít kontokorentní úvěr (tzv. vybrat do mínusu). Roční úrok se v jeho případě blížil hranici 17 %. Úvěr by musel splatit do půl roku v libovolně vysokých splátkách či jednorázově. Vzhledem k současné finanční situaci je schopen splatit úvěr nejdříve během následujících deseti měsíců. Z tohoto důvodu blíže prostudoval další možnost financování - spotřebitelský úvěr. Tento úvěr poskytuje banka na financování nákupu spotřebního zboží i nejrůznějších služeb. Roční úrok se pohybuje od 8 do 17 %. Protože je třeba podrobněji porovnat jednotlivé nabídky a navíc navštívit vybranou banku, tuto možnost pan Povolný nevyužil. Ze stejného důvodu vyloučil i kreditní karty, i když nabízí bezúročné období a po jejím překročení roční úrok začínající na hranici 20 %. Dále už s nabídkami úvěrů neztrácel čas a vyrazil do obchodního centra. Přímo v prodejně se dozvěděl o možnosti nákupu na splátky.

Úvěr sjednaný v prodejně

„Nikdy nekoupím dražší výrobek v první prodejně, rád si vybírám, srovnávám technické parametry a ceny. Proto jsem navštívil hned několik prodejců domácích spotřebičů,“ vypráví pan Povolný při rozbalování nové lednice. Navštívil několik prodejců a poznal všechny splátkové společnosti, které poskytují své služby na českém trhu, a to Cetelem, Essox , GE Money Multiservis a Home Credit. Nabídky i podmínky poskytnutí půjčky byly u všech společností podobné.

Bez dokladů půjčku nezískáte

Každá splátková společnost vyžaduje předložení alespoň dvou osobních dokladů – občanského průkazu a dále například řidičského průkazu, pasu, zbrojního průkazu nebo průkazky zdravotní pojišťovny. Dalšími podmínkami k poskytnutí půjčky je věk od 18 let, pravidelný zdroj příjmů a trvalé bydliště na území ČR. V některých případech můžete být požádáni o doložení dodatečného dokladu, například vyúčtování za telefon nebo potvrzení o příjmu. Společnost Cetelem požaduje u půjčky vyšší než 80 tisíc korun doklad pro ověření adresy a doklad pro ověření příjmu. Home Credit vyžaduje písemné potvrzení příjmu u půjček vyšších než 20 tisíc korun. Počítejte s tím, že si splátková společnost prověří doklady i poskytnuté informace. Nevynechá ani registry dlužníků. Podle slov Karla Povolného však netrvalo vyřízení půjčky déle než 30 minut.

Od zubní protézy až po zájezd

Na splátky lze pořídit téměř vše – od vybavení domácnosti až po hudební nástroje či dovolenou. Cena pořizovaného zboží ovšem musí být minimálně tři tisíce korun. Maximální výše půjčky se u jednotlivých společností liší – Essox vám půjčí až půl milionu korun, Cetelem může poskytnout až 400 tisíc korun, GE Money Multiservis až 200 tisíc korun a Home Credit maximální výši úvěru neomezuje. Půjčky jsou nejčastěji poskytovány na nákup tzv. černé techniky, výpočetní techniky (např. televizory, DVD rekordéry, audio soustavy), počítačových sestav, notebooků a bílého zboží (lednice, pračky, myčky nádobí apod.).

Příklad:

Muž, 31 let, 5 let u jednoho zaměstnavatele, hrubý měsíční příjem 24 000 Kč, měsíční splátka hypotéky 6 000 Kč.

Předmět: Lednice, cena 10 000 Kč

Cena lednice10 00010 00010 000
Typ produktu1 + 10 splátek0,5 % měsíčněNízká splátka
Akontace10 %, tj. 1 000 Kč0 %, tj. 0 Kč0 %, tj. 0 Kč
Výše úvěru9 00010 00010 000
Počet splátek103072
Měsíční splátka1 100 Kč383 Kč240 Kč
Platba celkem11 000 Kč11 490 Kč17 280 Kč
Úroková sazba23,6 % p. a.11,0 % p. a.19,4 % p. a.
RPSN26,30 %11,60 %21,20 %
Zdroj: Home Credit
Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Úvěry
UrbiCZ
23. 12. 2008, 21:23
Něco lepšího
Vladik
19. 12. 2008, 08:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená