FinExpert.e15.cz

Najít práci bude stále těžší, zejména pro absolventy

Pro čerstvé absolventy bude hledání práce obtížnější. Počítat musí s větší konkurencí a nižšími platy.
Najít práci bude stále těžší, zejména pro absolventy

Hospodářská recese s sebou přináší jeden lidmi negativně vnímaný jev, a tím je nezaměstnanost. Zatímco v prvním a druhém čtvrtletí minulého roku hlásily firmy nedostatek zaměstnanců, dnes je situace zcela opačná. Na pracovních úřadech se každý měsíc hlásí stále více lidí, kteří právě ztratili zaměstnání. V dubnu ohlásil Český statistický úřad 457 tisíc nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti se posunula na hodnotu 7,9 %.

Z úst analytiků i politiků je stále více slyšet, že bude ještě hůř a míra nezaměstnanosti se v závěru letošního roku přiblíží k hranici 10 %. Je tedy jisté, že v následujících měsících budou obtížněji hledat vhodné zaměstnání nejen lidé s praxí, ale i čerství absolventi škol. Právě absolventi rozšiřují v průběhu léta řady nezaměstnaných. Jakou šanci na uplatnění budou mít letošní absolventi škol?

Poptávka po absolventech klesá

Počet nabídek zaměstnání pro absolventy středních a vysokých škol začal klesat již v závěru minulého roku. Na evropském trhu se začala naplno projevovat hospodářská recese a centrály společností začaly zavádět úsporná opatření. Oproti minulému roku zaznamenal pokles nabídek od zaměstnavatelů i Miroslav Ženíšek z portálu zaměřeného na uplatnění absolventů aprace.cz. „Dnes evidujeme přibližně o 15 % méně nabídek pro absolventy oproti stejnému období minulého roku,“ doplňuje Ženíšek. Přibližně 30% pokles nabídek potvrdila i Jana Skalová ze serveru Jobs.cz.

Makroekonomické ukazatele prozatím bohužel nenaznačují, že by docházelo k oživení českého hospodářství. Aby došlo k výraznému obratu na trhu práce, musí nejdříve dojít k oživení světové i domácí poptávky. Na rostoucí poptávku reagují firmy nejprve maximálním využitím stávajících výrobních kapacit a posléze jejich rozšířením. Teprve s rozšiřováním výrobních kapacit roste i poptávka po zaměstnancích, tedy i absolventech. Stále platí, že vysokoškoláci jsou v porovnání se středoškolsky vzdělanými absolventy méně ohroženi nezaměstnaností a snadněji najdou uplatnění. Absolventům středních škol konkurují nejen uchazeči s praxí, ale i absolventi vysokých škol, kteří jsou ochotni zahájit kariéru na méně kvalifikované pozici.

O absolventy medicíny je stále zájem

Podle analýzy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy byli v minulém roce nejúspěšnější při hledání prvního zaměstnání absolventi lékařských, právnických a technických fakult. Jejich nezaměstnanost nedosahovala ani dvou procent. Úspěšní byli v minulém roce i absolventi pedagogických a ekonomických fakult. Podle informací Marka Strieborného z personální agentury Axial přetrvává v dnešní situaci zájem o absolventy z oborů medicíny, ekonomie, IT technologií a elektrotechniky. Oproti minulému roku však výrazně poklesl zájem o absolventy z oborů strojírenství a stavebnictví, kde se silně projevila recese trhu.

Konkurence na trhu roste

S ubývajícími nabídkami zaměstnání roste konkurence mezi jednotlivými uchazeči. Zaměstnavatel si dnes může vybírat z více kandidátů a diktovat podmínky přijetí. Zaměstnanci s praxí mají oproti absolventům na trhu práce většinou výhodu. Potenciálnímu zaměstnavateli mohou nabídnout doposud získané zkušenosti, mají vytvořeny pracovní návyky a mají jasnější představu o svém zaměstnání. Podle informací Miroslava Ženíška se právě dnes u malých podniků vrátila do popředí požadavků praxe. Velké společnosti naopak kladou důraz na osobní předpoklady pro výkon dané profese. U absolventů vysokých škol je základním požadavkem jazyková vybavenost. Zejména u zahraničních firem není výjimkou, že zaměstnanci reportují vedoucím pracovníkům v cizím jazyce. Samozřejmostí je také ovládání výpočetní techniky. Mezi další podmínky patří dobrá orientace v daném oboru. Praktické zkušenosti jsou jistě výhodou, ne však podmínkou. Každý zaměstnavatel posuzuje u absolventa osobní předpoklady a potenciální přínos pro firmu.

Jak zvýšit šanci na přijetí?

O přijetí do zaměstnání může rozhodnout i krátkodobá praxe při studiu. Kladně jsou hodnoceny i jazykové a studijní pobyty v zahraničí. Podle Miroslava Ženíška jsou výbornou příležitostí trainee programy pro studenty posledních ročníků vysokých škol.

Nástupní platy klesají

V současné době, kdy poptávka po práci převyšuje nabídku, došlo i ke změně v oblasti platové politiky firem. Podle zkušeností Marka Strieborného z personální agentury Axial mnoho společností zmrazilo výši nástupních platů nebo dokonce nabízí platy nižší než v minulosti. Snížení nominálních mezd potvrzuje i Miroslav Ženíšek ze serveru aprace.cz. Výše platu se odvíjí od profese a kraje. Vysokoškolsky vzdělaným absolventům jsou nejčastěji nabízeny platy v rozmezí 15 000 až 30 000 korun, středoškolákům od 10 000 do 20 000 korun. Nejvyšší nástupní platy jsou nabízeny v oboru IT a elektrotechniky a naopak nejnižší v administrativě, školství či výrobě. Z průzkumu portálu Jobs (Měsíc absolventů on-line 2009) vyplývá, že 43 % ze 4 062 oslovených studentů či absolventů vysokých škol očekává plat od 18 000 do 22 000 korun. Více než polovina firem však nabízí plat od 21 000 do 25 000 korun.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ale no tak...
blekota
21. 5. 2009, 10:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená