FinExpert.e15.cz

Najděte 5 rozdílů: LED versus klasická žárovka

Už jsou to skoro tři roky, co odzvonila hrana obyčejným žárovkám.
Najděte 5 rozdílů: LED versus klasická žárovka

Čas kvapí. Už jsou to skoro tři roky, co s definitivní platností odzvonila obyčejným žárovkám hrana. Někteří lidé nedají na úsporné osvětlení dopustit a počítají, kolik jim výměna žárovek ušetřila. Jiní se klasických edisonek nehodlají vzdát. Jaké jsou zásadní rozdíly mezi běžnými a LED žárovkami? 

Úsporné osvětlení stále vzbuzuje emoce. Někomu vadí, že výměna žárovek nebyla ponechána na svobodném rozhodnutí každé domácnosti, ale příkaz přišel „shora“. Jiný se nedokáže smířit s rozdílným druhem světla nebo vyšší cenou úsporného osvětlení. A proto někde raději sáhnou do zásob klasických žárovek nebo si třeba objednají tepelné koule, což je vlastně šalamounské pojmenování pro edisonku. Dnes se na problematiku LED a klasických žárovek podíváme z trochu jiného úhlu. Našli jsme pro vás 5 hlavních rozdílů, které vám možná pomohou odpovědět na to, proč jsou LED žárovky jiné. 

Žárovka hřeje, LEDka svítí

Prodejci edisonek přejmenovali klasické žárovky na tepelné koule. Mimoděk tak vlastně poukazují na jednu skutečnost – žárovka hřeje. Z celkového objemu spotřebované energie přemění edisonka asi 92 procent na teplo, jen 8 procent je využito na svícení. LED žárovka naopak téměř žádné teplo nevyzařuje.

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Nic není zadarmo a takové osvětlení nás může přijít pěkně draho.

„Světelná účinnost obyčejné žárovky je přibližně 10 lm/W, u nejlepších LED žárovek může být až desetinásobná, tedy až 100 lm/W. Při stejném příkonu tedy u obyčejné žárovky vyrobíme desetkrát méně světla a zbytek se promění v teplo,“ uvedl Michal Staša ze Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s. SEVEn. 

Cena versus životnost

Asi si všichni pamatujeme, že pořízení klasické žárovky bylo záležitostí za pár korun. Tepelné koule se dnes na internetu dají sehnat za nějakých 15 až 20 korun. Když si půjdeme koupit LED žárovku, musíme sáhnout hlouběji do kapsy. Situace se ale postupně mění. „Už jsou pryč doby, kdy LED žárovka byla v kategorii luxusního zboží. Dnes LED žárovku koupíme za cca 100 až 250 Kč a cenově se vyrovnají nebo často i předčí kompaktní zářivky (úsporky),“ sdělil Michal Staša s tím, že čím častěji v místnosti svítíme, tím rychleji se nám vynaložené peníz vrátí – obvykle do několika měsíců. Výrobci LED žárovek slibují delší životnost, a to až 25 000 hodin, na rozdíl od běžných žárovek, která v průměru svítí kolem 1 000 hodin. 

Tvar žárovky a vyzařování

Obyčejné žárovky známe obvykle pouze svíčkového a klasického tvaru. LED žárovky jsou ale nabízeny v mnoha rozličných tvarech s různými způsoby vyzařování. Vhodné je proto náhradu volit s ohledem na konkrétní účel a svítidlo. „Pro méně důležité prostory můžeme vybírat podle nejnižší ceny, pro lustry s viditelnými žárovkami můžeme zvolit dekorativní designové LED žárovky, které vzhledem připomínají obyčejné žárovky,“ podotkl Michal Staša. LED žárovky svítící především jedním směrem se hodí zejména do stolních pracovních lamp a do zavěšených svítidel, která svítí pouze dolů.

Barva světla

Vybrat klasické žárovky bylo jednoduché – vystačili jsme si s údajem o výkonu. Úsporné osvětlení přineslo více možností. Jednou z nich je právě barva světla, která ovlivňuje, jak moc je osvětlení příjemné. Na rozdíl od obyčejných žárovek je proto třeba při nákupu LED věnovat pozornost volbě barvy světla. „Nic nezkazíme stejnou barvou jako u žárovek: teple bílou (označení 2700 K), ale pro pracovní stůl můžeme zvolit i chladnější odstíny bílé (4000 K),“ doporučil Michal Staša.

Složení a recyklace

Kolikrát rozbitá obyčejná žárovka skončila v odpadkovém koši? Ačkoli ani LED žárovka neobsahuje žádné vysoce toxické látky, je vhodné vyhodit ji do speciálního odpadu pro elektroniku a světelné zdroje. Tak mohou být materiály znovu využity. Obyčejnou žárovku můžeme vyhodit i do směsného odpadu.

Kde hledat úsporné osvětlení?

Srovnání úsporného osvětlení najdete na webu Uspornespotrebice.cz nebo si do mobilu můžete stáhnout aplikaci na EcoGator.cz.

Další článek


 

celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Mám doma několik LEd žárovek. Mají přes 1000 lm, pou...
Radek
26. 4. 2015, 12:24
My jsme loni vyměnili na WC a v koupelně žárovky za ...
Petr Novák
25. 4. 2015, 23:34
Většina lidí si svítí u stropu, a teplo vysálané u s...
Hunter
25. 4. 2015, 20:34
A co takhle napsat, že světlo z úsporných zdrojů nep...
lordr
25. 4. 2015, 17:51
Pořád nikomu nedochází jedno. Žijeme v oblasti, kde ...
Howking
25. 4. 2015, 13:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená