Sociální fobií se nazývá soubor příznaků a obtíží, které se projevují především při styku s druhými lidmi. Může se objevit u kohokoliv bez ohledu na vzdělání, sociální vrstvu nebo psychologický profil. Sociální fobie je častou příčinou komplikací nebo i selhání v zaměstnání či podnikání. Objeví se mnohdy nečekaně a bez systematické léčby a odborné pomoci bývá jen obtížně řešitelná.
Tento typ onemocnění charakterizuje strach ze sociálních situací - schůzí, přednášek, veřejných vystoupení či společenských událostí, nebo sociálního kontaktu - rozhovory, telefonáty. Dotyčný se obává (často na pohled nelogicky či nesmyslně) zesměšnění nebo ponížení a tento strach je natolik silný, že mu výrazně ztěžuje běžnou pracovní činnost nebo mu znemožňuje pracovat úplně. A jaké potíže se tedy u lidí s touto nemocí projevují? Je možné jim v rámci dobrých vztahů a kolegiality nějak pomoci?
Jak si ověřit, jste-li vhodným typem pro podnikání?
Vyhýbání se pracovním setkáním
Na člověku se sociální fobií bývá často patrné, že je nesvůj ze schůzek, porad a pracovních setkání a snaží se jim za každou cenu vyhnout. Mailem komunikuje výrazně srdečněji a raději než tváří v tvář. Může působit, jako by měl strach z lidí i když k tomu není objektivní důvod. Vidíte-li tyto obtíže na někom ze svého okolí, zkuste nezávazně nabídnout doprovod na danou akci nebo zajímavé téma k rozhovoru, které může pomoci odvést myšlenky od neustálých obav.
Fyzické projevy
Sociální fobie je mimo jiné obtěžující svými tělesnými příznaky - dotyčný, byť by byl sebevětší odborník, se ve společnosti nadměrně potí, rudne, zakoktává, třesou se mu ruce.
Lidem s lehčí formou těchto potíží velmi pomáhá psychická podpora okolí - když vědí, že jsou uznáváni a bráni vážně i přes své obtíže, cítí se mnohem lépe.
Psychické projevy
Nejčastěji se objevují nadměrné obavy ze selhání, pocity vlastní neschopnosti, trapnosti a zesměšnění. Tyto obavy vedou k tomu, že se tento člověk začne vyhýbat situacím, ve kterých se cítí zle. Pokud na nich přímo závisí pracovní výkon (např. u pracovníka call centra) je touto situací ihned výrazně poznamenán. Jindy se až po čase přijde na to, že dotyčný tají např. nedostatky v zakázce, o kterých měl komunikovat s vedením a nedokáže vysvětlit, proč tak neučinil.
Nedostatek informací
Člověku, který se vyhýbá komunikaci, dříve či později hrozí izolace jak po stránce pracovní, tak i v informační oblasti. Sám hovor obvykle nezačíná, straní se kolektivu a když ho někdo osloví, zabručí cosi nesrozumitelného nebo jen přitaká a hledá, jak by co nejrychleji odešel. Takovíto lidé často ztrácí nejen oblibu mezi kolegy, ale i informace potřebné ke kvalitnímu vykonávání své práce. Je-li tohle případ vašeho podřízeného či kolegy a nechcete-li jej pracovně ztratit, posílejte mu všechny potřebné pokyny mailem či v jiné písemné podobě. Mailem či na chatu s ním můžete snáze komunikovat i o neoficiálních věcech či sociálním kontextu situací ve firmě.
Léčba
Sociální fobie není tréma ani maličkost, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Je třeba mít na paměti, že její vážné podoby mohou znamenat dlouhodobou léčbu, neschopnost vycházet z domova nebo třeba i invalidní důchod. Pokud něco takového potká někoho z těch, s nimiž jste pracovně spjati, může být nutno přizpůsobovat dočasně či trvale pracovní náplň nebo styl práce - přidělovat např. úkoly, u kterých není nutný kontakt s klienty, přesunout pracovní místo z open-space do klidnějšího prostředí nebo vytvořit home office, je-li to v daných podmínkách možné.