FinExpert.e15.cz

Nadřízený, podřízený či kolega s depresí

V akutní fázi nebo ve stavu nedostatečného zaléčení může ovlivňovat jak pracovní výkon, tak i naše rozhodovací a hodnotící schopnosti.
Nadřízený, podřízený či kolega s depresí

Deprese je jedno z nejzávažnějších duševních onemocnění a mezi příčinami absence psychického původu patří k nejčastějším. Alespoň jednou za život se depresivní epizoda objeví u pětiny lidí. V akutní fázi nebo ve stavu nedostatečného zaléčení může ovlivňovat jak pracovní výkon, tak i naše rozhodovací a hodnotící schopnosti. I s depresí se však dá pracovat, podnikat a žít plnohodnotným životem. Několik tipů, jak usnadnit nelehkou situaci těm, kteří depresí trpí. 

Zpětná vazba

Velice důležitá je kvalitní komunikace. Deprese ovlivňuje náš pohled na svět, a o to víc je potřeba mít neustálou zpětnou vazbu a potřebné informace. Klíčové je mít kolem sebe lidi, kteří se nebojí, neostýchají dotyčného upozornit, když se jim jeho názor nebo rozhodnutí nezdá, popřípadě šéfa, který dokáže bez konfliktu komunikovat o tom, že se vyskytl problém.

Jak předcházet šikaně na pracovišti

Jak předcházet šikaně na pracovišti

Šikana poznamená nejen šikanovaného, ale i celé pracoviště.

Člověka v akutní fázi deprese by neměl činit závažná rozhodnutí

Většina pracovních činností se dá rozdělit na tu více či méně automaticky vykonávanou část a na tu, která vyžaduje činit důležitější rozhodnutí a větší zodpovědnost. Člověk v akutní depresivní fázi - než dojde k přeléčení nebo než se dostane pod kontrolu odborníka, by závažná rozhodnutí činit spíše neměl, protože jeho přístup k realitě a posuzovací schopnosti mohou být depresivním vnímáním situace značně ovlivněny. 

Démonizace

Jednou z nejhorších věcí na jakémkoliv duševním onemocnění je odsuzování ze strany okolí. Deprese je sice závažné a někdy i pracovně zneschopňující onemocnění, nicméně přesto je léčitelná a převážná část osob s tímto onemocněním pracuje, tvoří rodiny a žijí běžným životem. Jakékoliv vyčleňování nebo přehnané obavy jim situaci velmi znesnadňují.

Neočekávejte plný výkon

Pokud i s depresivním onemocněním je váš kolega či nadřízený schopen práce, počítejte s tím, že může být brzy unavený a mít sníženou výkonnost. I přesto značná část lidí s touto diagnozou svou kariéru nevzdává. Někdy je však potřeba přizpůsobit množství práce, úvazek, nároky na dotyčného nebo umožnit mu fungovat flexibilněji - podle jeho potřeb. Měnit se také může jeho schopnost komunikovat s druhými lidmi nebo míra schopnosti fungovat ve větší společnosti. Lidem s depresí je doporučováno zaměstnání spíše takového charakteru, kde mohou mít své stálé místo, organizují si práci podle svých možností a bez nutnosti častého cestování. 

Nebagatelizujte

Deprese je velmi vážné onemocnění, které je příčinou i značného počtu sebevražd. Ačkoliv člověk s léčenou depresí často vypadá i mluví jako před nemocí, není dobrý nápad podporovat jej v tom, aby bez konzultace s odborníkem vysadil léky, doporučovat mu homeopatika či jinou alternativní léčbu nebo mu vnucovat názor, že si s tím určitě poradí sám. Stejně tak je třeba si uvědomovat, že jeho únava nebo neschopnost zmobilizovat své síly a pracovat může souviset s nemocí nebo užíváním léků.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená