FinExpert.e15.cz

Nad stavebním spořením se stahují mračna

Stavební spořitelny uzavřely do října o 67 tis. smluv méně něž loni.
Nad stavebním spořením se stahují mračna

Za tři čtvrtletí roku 2011 bylo podle údajů Ministerstva financí uzavřeno cca 329 tisíc nových smluv o stavebním spoření o sumě cílových částek 110,5 mld. Kč, průměrná cílová částka u smluv, uzavřených fyzickými osobami, činila 328 tisíc Kč. V porovnání se stejným obdobím roku 2010 bylo letos uzavřeno o 67 tisíc smluv méně při současném nárůstu průměrné cílové částky o 13 tis. Kč.

Klesající tendenci počtu nových smluv potvrzují všechny stavební pojišťovny, pouze Českomoravská stavební spořitelna zaznamenala nárůst. Pokles zaznamenaly spořitelny i co se týče poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření, přičemž nejvíce se objem nových úvěrů snížil Wüstenrot stavební spořitelně a Raiffeisen stavební spořitelně.

Údaje za stavební spořitelnu Wuestenrot
počet nově uzavřených smluv
- leden až říjen 2011: 46 254
- leden až říjen 2010: 57 645
průměrná cílová částka nově uzavřených smluv (fyzických osob)
2011:  285 tisíc Kč
2010:  280 tisíc Kč
počet poskytnutých úvěrů
- leden až říjen 2011: 4 748
- leden až říjen 2010: 7 301
Zdroj: tiskové oddělení Wüstenrot stavební spořitelny

K 30. 9. 2011 celkový počet smluv o stavebním spoření ve fázi spoření činil cca 4,59 mil. smluv, což je o cca 300 tis. smluv méně než ke konci roku 2010.

Pokud jde o výši poskytnuté státní podpory, pak za tři čtvrtletí roku 2011 byla vyplacena státní podpora v celkové výši 10,537 mld. Kč. Pro porovnání, státní podpora poskytnutá za stejné období roku 2010 činila 11,208 mld. Kč, tedy o cca 671 mil. Kč více.

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v ČR

MF chce na stavebním spoření ušetřit

Aktuálně zaznamenané poklesy s velkou pravděpodobností souvisí také se změnami, které prosadila Sněmovna, když navzdory odporu opozice stvrdila omezení státní podpory stavebního spoření. První pokus o snížení tohoto státního příspěvku přitom přišel již v dubnu, kdy se Nečasova vláda pokusila prosadit jeho padesátiprocentní zdanění. Krácení na polovinu však vzápětí zrušil na popud ČSSD Ústavní soud.

Podpora nakonec přece jen klesne, a to na maximálně 2000 korun ročně, zdaňovat se navíc budou úroky z vkladu. Podle ministerstva financí ušetří rozpočet každoročně mezi pěti a šesti miliardami. Zákon již podepsal i prezident Václav Klaus.

Podle nejnovějších informací z Ministerstva financí ČR by navíc od roku 2013 měli státní podporu stavebního spoření získat pouze ti, kdo ji použijí na bydlení nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny. MF chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky. Ministr Kalousek se navíc stále nevzdává snahy zrušit státní příspěvek na stavební spoření úplně.

Jak to vidí stavební spořitelny

Raiffeisen stavební spořitelna je přesvědčená, že zavedení podmínky účelového využití podpory by nemělo na klienty stavebních spořitelen výrazný dopad. Jak vysvětluje na svém webu, využití na bytové účely se nebude prokazovat u celé naspořené částky, ale právě jen u státního příspěvku. Účel využití by tedy bylo nutné prokázat u maximálně 2 000 Kč ročně, což – přiznejme si – do údržby domova investujeme snad každý. Uvedené opatření tedy představuje spíše zvýšenou administrativní zátěž pro klienty.

Prokazování účelu by se vztahovalo na státní příspěvek, na který klientům vznikne nárok po 1. lednu 2013, již připsané státní podpory by jím tedy nebyly dotčeny. Přesto však Raiffeisen bank zároveň dodává, že s touto úpravou nesouhlasí a také se v tomto duchu hodlá vyjádřit v rámci připomínkového řízení.

Podle slov Kateřiny Bílé, tiskové mluvčí Wüstenrot stavební spořitelny, by bylo vhodnější rozšíření účelovosti použití stavebního spoření na další bytové potřeby (rozšíření definice bytových potřeb např. o vybavení domácnosti, použití prostředků na pořízení opravu, rekonstrukce rekreačního bydlení – chaty, chalupy), na vzdělávání (školné), zdravotní péči či zajištění na stáří (jako součást důchodového systému).

Se záměrem umožnit poskytování stavebního spoření i bankám stavební spořitelny pochopitelně nesouhlasí, Kateřina Bílá vysvětluje: „Stavební spořitelny by se dále musely řídit v plném rozsahu zákonem o bankách i zákonem o stavebním spoření, banky by se řídily pouze zákonem o bankách a vybranými paragrafy zákona o stavebním spoření. Banky by např. nebyly žádným způsobem limitovány ve způsobu použití vkladů stavebního spoření a mohly by s nimi nakládat stejně jako s jinými primárními vklady, např. poskytovat z nich spotřebitelské úvěry.

Banky by tak stavební spoření provozovaly v naprosto odlišném, a ve srovnání se stavebními spořitelnami, které fungují na bázi uzavřeného systému, neodůvodněně výhodnějším ekonomickém rámci, narušujícím hospodářskou soutěž.

Účastníci stavebního spoření by přišli o zásadní jistoty – garanci úrokových sazeb z úspor a úvěru, pevně stanovené úrokové sazby po celou dobu spoření, resp. splácení úvěru ze stavebního spoření atd. Navrhované opatření by nevedlo ke zlepšení podmínek stavebního spoření, nýbrž k jejich zhoršení. Systém stavebního spoření by byl stále více narušován a pro klienty by se stal rizikovějším.“

Jak peníze ze stavebního spoření využíváme dnes

Z červnového internetového průzkumu agentury Ipsos Tambor největší část populace (41 %), která měla v minulosti stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření, použila tyto peníze na rekonstrukci nemovitosti. Další část dotázaných využila úvěru pro vybavení domácnosti (22 %) a koupi nemovitosti (18 %).

Jako finanční rezervu při řešení obtížných životních situací stavební spoření použilo pouze 9 % dotázaných. Z toho na běžné provozní výdaje 6 % lidí, k financování své vlastní dovolené pak stavební spoření využila pouhá 3 % dotázaných.

Průzkum tak prokázal, že v minulosti většina klientů využila stavební spoření právě v souladu s podmínkou pro vyplacení státního příspěvku, kterou hodlá MF nově prosadit.

Zdroj: www.rsts.cz, www.euro.cz
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

"Pokud jde o výši poskytnuté státní podpory, pak za ...
J.
29. 11. 2011, 14:58
Jste všímavý, díky za postřeh, opraveno :-)
Pavla
28. 11. 2011, 19:07
Reiffeisen? :-D
Karel
28. 11. 2011, 07:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená