FinExpert.e15.cz

Nabídli mi správnou montáž okna?

(Inzerce) Vybrat si nové okno není vůbec jednoduché. Jak poznat, že si kupujete kvalitní okno, které bude také kvalitně namontované?
Nabídli mi správnou montáž okna?

Vybrat si nové okno není vůbec jednoduché. Denně se na nás valí tisíce reklamních sdělení, v kterých výrobci pějí stále stejnou písničku: trojskla za cenu dvojskla, neustále rostoucí počet komor v profilech, montáže zdarma. A do toho slevy, nad kterými rozumně uvažující člověk musí žasnout. Zatím se zastavily na úrovni 69 %. Ani nechci domyslet, co bude za rok. Jak se v tom ale má běžný spotřebitel vyznat? Jak pozná, že si kupuje kvalitní okno, které bude také kvalitně namontované, pokud si o kvalitní montáž vysloveně neřekne?

Okna si většinou každý rok nepořizujeme. Není tedy žádnou ostudou, že pro většinu spotřebitelů je nejčitelnější položkou v cenové nabídce rozměr okna a jeho cena. Ostatní se buď nečte, nebo čte jen velmi povrchně, protože celá řada informací není příliš srozumitelná. Typickým příkladem je informace o montáži okna.

Montáž okna jako položka v nabídce

Tušíte, co v cenové nabídce skrývá řádek „Montáž“? Přece montáž okna, řeknete si. Problémem je, že nevíte jaká. V takovém případě musíte zalistovat buď na první, nebo poslední stranu, abyste se dozvěděli, že vaše nové okno budou instalovat zkušení pracovníci, kteří kladou důraz na kvalitu provedené práce. Geniální, ale nic převratného jsem se nedozvěděl.

Klepněte pro větší obrázek 
 

O správné montáži okna se v cenových nabídkách dozvíte jen sporadicky.

Protože jsou nabídky výrobců oken různé, mohu se v některé další dozvědět, že montáž okna znamená instalaci výrobku do předem připraveného otvoru, ukotvení a zapěnění spáry montážní pěnou. Hurá! Konečně už něco vím. Vím, že dodavatel mi hodlá nové okno zabudovat špatně. Důvody jsou různé. Buď se nechce kvalitní montáží zabývat, protože zavání větší pracností, nebo by jí rád provedl, ale bojí se ji uvést v cenové nabídce, z důvodu navýšení koncové ceny o pár procent.

Montáž okna „pod čarou“

Teď se vám asi zdá, že jsem s tématem u konce. Není to ale pravda. O montáži okna, dokonce o té správné, se můžeme dočíst v nevýrazných odstavcích na konci nabídky. Často se tomu říká sdělení pod čarou či skryté informace pro budoucí alibi. Od sdílnějších dodavatelů oken se nejčastěji dozvídáme, že „nabízejí utěsnění připojovací spáry mezi oknem a ostěním pomocí parotěsnicí, paropropustné případně kompri pásky“. V méně upovídané nabídce se můžeme setkat jen se suchým konstatováním, že za příplatek nespecifikované výše lze připojovací spáru utěsnit parotěsným způsobem. V 80% všech nabídek se navíc vyskytuje klauzule, že pokud nesouhlasíte s parotěsným uzavřením spáry, potvrďte to laskavě svým podpisem. Troufám si tvrdit, že téměř nikdo z laické veřejnosti netuší, o co jde. Šance, že budu mít své okno dobře zabudované je opět nulová. Nabízející nic nevysvětlil a já tudíž nic nekoupil. V blahé nevědomosti si však myslím, že je vše v pořádku.

Dost oknařského slangu

Díky technickému žargonu, který velmi rádi používají dodavatelé oken, se o správné montáži okna v cenových nabídkách prakticky nic nedozvíte. Protože nevíte, co znamená připojovací spára ani parotěsné utěsnění. Vlastně ani netušíte, že nějaká kvalitní, normovaná instalace existuje. Přitom se jedná o nejdůležitější část celé zakázky. Špatně namontované kvalitní okno je nekvalitní okno a časem přináší jen starosti. Jestliže tedy zvažujete investici do nových plastových nebo dřevěných oken, začněte se, kromě výrobku samotného, zabývat také způsobem montáže. Pro lepší orientaci v cenových nabídkách uvedeme v příštím článku několik typů, kterým byste měli věnovat pozornost.

Pro přirozené spojení okna s domem.

Tremco-illbruck s.r.o.
Slezská 2526/113,
130 00 Praha 3
www.tremco-illbruck.cz
www.montazokna.cz

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená