FinExpert.e15.cz

Na zlatě nemusíte vydělat vždy

Při fyzickém nákupu zlata podstupuje korunový investor měnové riziko. Sílící koruna snižuje celkový zisk.
Na zlatě nemusíte vydělat vždy

V září letošního roku se cena zlata dokázala několik dní v řadě držet nad hranicí 1 000 dolarů za unci. V médiích i odhadech analytiků se spekulovalo, kam až se může cena tohoto drahého kovu v následujících letech vyšplhat. Například podle posledních odhadů analytiků Deutsche Bank by se mohlo zlato v příštím roce obchodovat na úrovni 1 100 USD za unci.

Zlato je již po staletí považováno za „pojistku“ na horší časy. Vždy když se lidé obávali výrazného poklesu či ztráty kupní síly peněz, oslabení dolaru, občanských nepokojů či válečných konfliktů, začali rozšiřovat zlaté rezervy. Zlato lze v každé době směnit za hotovost, jiné produkty či služby. Zlato však nemusí být drženo jen z důvodu zajištění hodnoty majetku, ale i jako nástroj ke zhodnocení dočasně volných finančních prostředků. Za tímto účelem jsou využívány především investiční produkty navázané na vývoj ceny zlata (podílové fondy, ETC, investiční certifikáty, kontrakty finančního vyrovnání apod.). Pro českého investora, který převádí zisky do koruny, je rozhodující nejen vývoj ceny zlata na burze, ale i pohyb koruny vůči dolaru.

Možnosti investování do zlata

Drobný investor má hned několik možností, jak participovat na rostoucí ceně zlata. Nejstarším způsobem pořízení zlata je přímý nákup zlatých cihel, investičních slitků či mincí. Kromě fyzického nákupu zlata lze investovat i do otevřených podílových fondů zaměřených na zlato, pasivně řízených komoditních fondů (ETC) a dalších investičních nástrojů navázaných na zlato. Každá z uvedených možností má své výhody i nevýhody.

Dosavadní vývoj ceny zlata

Při pohledu na dlouhodobý vývoj ceny zlata je zřejmé, že jeho dolarová hodnota v čase roste. Zatímco na začátku roku 1991 se obchodovala unce zlata přibližně za 390 dolarů, dnes se cena pohybuje na hranici jednoho tisíce dolarů. Český investor podstupuje při investici do zlata měnové riziko. Od roku 1991 koruna vůči dolaru značně posílila. Zatímco v roce 1991 zaplatil český investor za jeden dolar necelých 28 korun, dnes získá zpět necelých osmnáct korun. Na tisíci dolarech tedy ztrácí přibližně deset tisíc korun. Ještě více ztratil ten, kdo se rozhodl investovat v letech 2000 a 2001, kdy stál jeden dolar více než 35 korun.

Konečné rozhodnutí, zda byl nákup zlata v roce 1991 dobrou volbou, lze učinit teprve po zohlednění inflace. Pro investici do zlata hovoří zejména vysoká inflace v letech 1991 až 1998 (roční míra inflace: 8,5 % až 56,6 %). Od roku 1999 se daří držet inflaci pod hranicí 7 % (míra inflace 0,1 % až 6,3 %). Předpokládáme, že investor očekával po roce 1990 vysokou inflaci a rozhodl se směnit peníze za zlato. Na začátku roku 1991 zaplatil za unci zlata přibližně 10 800 korun. V současné době je hodnota jedné unce drženého zlata přibližně 17 500 korun. I přes výrazné posílení koruny vůči dolaru investor vydělal 6 700 korun. Pokud by se však investor rozhodl pro peníze, klesla by na konci roku 1991 kupní síla držené hotovosti o více než 56 % (4 690 korun). Dnešní hodnota 10 800 korun držených v hotovosti od roku 1991 je po zohlednění inflace v jednotlivých letech přibližně 1 500 korun. Z tohoto pohledu byla investice do zlata výhodnější než držba hotovosti. Je však třeba dodat, že investice do zlata nedokázala 100% udržet kupní sílu peněz.

Nákup zlatých slitků

Mnoho drobných investorů láká přímá investice do zlata. Na rozdíl od cenných papírů neplynou z fyzické držby investičního zlata žádné úrokové platby a dividendové příjmy. Investor dosáhne zisku pouze tehdy, je-li příjem z prodeje zlata vyšší než výdaje spojené s jeho nákupem. Investor, který se rozhodl pro nákup investičního zlata, nezíská tento drahý kov za cenu uváděnou na burze. Je třeba počítat s přirážkou výrobců zlatých slitků i prodejců. Zejména nákup malého množství zlata je z hlediska transakčních nákladů nevýhodný. Například za nákup slitku o hmotnosti 1 gram zaplatí investor 1 096 korun. Za odkoupení stejného slitku (při stejném kurzu zlata a směnném kurzu USD/CZK) dostane zpět pouze 542 korun. Rozdíly mezi nákupem a prodejem se zužují s rostoucí hmotností slitků. Za slitek o hmotnosti 31,1 g (unce) zaplatí investor 19 836 korun. Při prodeji získá 18 397 korun. Aktuální ceny investičního zlata se odvíjí od aktuálního kurzu zlata na burze, kurzu české koruny vůči dolaru a celkové výše prodejní přirážky. Na českém trhu působí několik společností, které obchodují s investičním zlatem.

Investiční nástroje navázané na zlato

Pro většinu drobných investorů, kteří chtějí zahrnout do spravovaného portfolia zlato, je výhodnější zvolit podílový fond zaměřený na drahé kovy, pasivně řízené ETC či investiční certifikáty. Rizikově založení investoři mohou investovat do zlata prostřednictvím CFD (finanční vyrovnání rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou zlata). V nabídce podílových fondů registrovaných u ČNB jsou k dispozici především komoditní fondy. Ty se snaží kopírovat vývoj některého z širších komoditních indexů. Samotné zlato má v těchto portfoliích velmi malé zastoupení. Fond, který se zaměřuje na zlato, nabízí investiční společnost ČP Invest. Zlatý fond od ČP Investu zařazuje do portfolia akcie společností těžících ropu, ETC a v menší míře investiční certifikáty.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Smysl držení zlata
Pavel
8. 9. 2010, 14:30
Re: EUR vs USD
Adamantium
7. 10. 2009, 13:21
EUR vs USD
klimha
7. 10. 2009, 10:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená