FinExpert.e15.cz

Na život a na smrt

Ještě než uzavřete smlouvu o investičním životním pojištění, seznamte se nejen s výhodami, ale i s riziky spojenými s tímto produktem.
Na život a na smrt

Investiční životní pojištění je produkt, který funguje na principu investování. Má však své výhody i nevýhody.

Investování lze charakterizovat jako činnost, při níž je možné získat velké výnosy za poměrně vysokého rizika. Jinak tomu není ani u investičního životního pojištění. S tímto produktem můžete dosáhnout vysokých zisků, ale na druhou stranu mohou výnosy za nepříznivých okolností klesat a pak budete nemile překvapeni. Základním faktorem investování je riziko, a tak nelze říci, kolik budou činit celkové výnosy. Z toho vyplývá, že výnosy z investic nejsou garantovány, což je pro běžného klienta nemyslitelné.

Proto vždy velmi záleží na vašem přístupu k takovému pojištění. Navíc tomuto produktu dnes nepřeje ani ekonomická krize, která přetrvává obzvlášť v oblasti akciových trhů, na nichž investiční životní pojištění závisí.

Určete si, kolik investujete

Ke snižování rizika pomáhají klientům i samotné pojišťovny. Toho dosahují tím, že finanční prostředky, v tomto případě spořící složku, rozloží do několika podílových fondů současně. Pokud by jeden fond dosahoval špatných výsledků, je zde stále šance, že ostatní fondy mohou zhodnocovat finanční prostředky lépe. Ani tímto však nelze pokrýt riziko úplně, čehož byste si při uzavírání investičního životního pojištění měli být vědomi. Své investice můžete konzultovat s odborníky pojišťoven, kteří mají s tímto typem produktu zkušenosti a měli by vám poradit, jak, kolik a do kterých podílových fondů investovat, aby byly splněny vaše požadavky. Tyto služby zvyšují šanci, že vaše úspory budou mít skutečně vyšší výnos.

Investiční životní pojištění se od ostatních druhů pojištění liší investiční složkou – výše pojistného závisí na výnosech z investování rezerv pojistného. Na vašem účtu, kde se sčítá pojistné, je část odváděna na rizikovou složku a správní náklady, zbytek peněz je pak investován. Jak velká část bude investována, záleží na vás.

Základem pojištění však není spoření, ale pojistná složka celé služby – tedy částka, která bude vyplacena, pokud dojde k pojistné události. V případě úmrtí klienta je vyplacena pojistná částka nebo aktuální hodnota individuálního účtu, popřípadě obojí, vše záleží na individuálních podmínkách pojišťovny. Investiční životní pojištění je zároveň pojištěním a spořením, proto je mu dán právní status pojištění, což je velkou výhodou z hlediska daní, neboť je daňově uznatelným nákladem.

Jistotu nehledejte

Vzhledem k současné hospodářské krizi je možné, že klienti, kteří uzavřeli investiční životní pojištění dříve a rozhodli se investovat do rizikovějších obchodů, již o část svých finančních prostředků přišli. To je riziko tohoto produktu. Jestliže hledáte jistotu, nedoporučujeme vám investiční životní pojištění uzavírat. Vyberte si raději produkt, který nabízí garantované finanční prostředky.

Výhody a nevýhody investičního životního pojištění

+ lze měnit nastavení pojištění a rozsah pojistné ochrany.
+ lze rozšířit rozsah pojistné ochrany formou různých připojištění.
+ lze aktivně měnit investiční strategii během trvání pojištění.
+ lze vkládat a čerpat fi nanční prostředky v průběhu trvání pojištění.
+ zaplacené pojistné je daňově uznatelné.
– není garantována výše zhodnocení.
– není garantována pojistná částka při dožití.

 

Helena Danielová

Autorka pracuje ve Sdružení obrany spotřebitelů – www.spotrebitele.info.

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý článek
matesdbs
22. 11. 2009, 15:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená