FinExpert.e15.cz

Na zahraniční trhy vstupují zásadně akvizicí

Doby, kdy firmy při expanzi na zahraniční trhy začínaly od píky, už jsou dávno pryč. Dnes se do zahraničí vstupuje akvizicí. Přináší to lepší finanční výsledky než zakládání firmy na zelené louce a následné rozsáhlé investice do reklamy a propagace. Firmami, které akvizici již provedly nebo se na ní chystají, jsou také AAC, Active 24 a Papirius. Ovládnout konkurenci se podařilo rovněž slovenskému portálu Atlas, ovšem na domácím, slovenském, trhu.


Přes hypermarkety na koncového zákazníka
K reorganizaci došlo v Holdingu AAC, který se loni díky více než 100 tisícům prodaných počítačů a tržbám přesahujícím 6,6 miliardy korun stal největším obchodníkem s výpočetní technikou na českém trhu. Společnost se transformovala na firmu AAC Czech, s. r. o., která se zaměřuje na výrobu a prodej počítačů. O poskytování služeb a řešení v oblasti IT se bude nově starat AAC Solutions a aktivity spojené se spotřební elektronikou byly vyčleněny do Libra Electronics, a. s. V oblasti servisu zvýšila AAC svůj potenciál akvizicí servisní sítě Dialog MTZ. V současné době působí AAC kromě České republiky také na Slovensku a v Rumunsku.

Rok 2005 má v AAC pokračovat ve znamení marketingu zaměřeného na koncového zákazníka a výrazného soustředění se na notebooky. Důležitým prodejním kanálem budou pro AAC i nadále hypermarkety. V těch v loňském roce společnost prodala třetinu počítačů. „Trvalo asi 6 let, než se vyladil koncept a spolupráce začala. Tvrdá jednání se ale opakují každý rok znovu,“ uvedl generální ředitel společnosti AAC Czech Michal Henych k úspěšnému průniku firmy do velkých řetězců.

V příštím roce plánuje AAC penetraci na další trhy střední a východní Evropy. Akviziční aktivity na zahraničních trzích by měla finančně podpořit chystaná transformace na akciovou společnost.

Kancelářské potřeby do Litvy
Česká společnost Papirius, zabývající se distribucí kancelářského vybavení, koupila litevskou společnost Mabivil. Po České republice, Slovensku a Maďarsku, kde již nyní obchoduje, tak Papirius rozšířil oblast svého působení do další země a posílil svou pozici mezi distributory kancelářského vybavení ve střední a východní Evropě.

„Společnost Mabivil je ideálním partnerem pro expanzi do pobaltského regionu. Má široké portfolio důležitých klientů a zavedené firemní procesy, na kterých se dá dál stavět,“ řekl k realizované akvizici Petr Sýkora, jednatel a spoluzakladatel společnosti Papirius. V roce 2003 dosáhl Papirius obratu ve výši 1,1 miliardy Kč a počet jeho zákazníků přesáhl 30 000.

Dál už jen aktivně
Společnost Globe Internet, známý poskytovatel služeb v oblasti webhostingu a registrace domén, se přejmenovala na Active 24. Tento krok je důsledkem ovládnutí společnosti firmou Active 24 ASA, která webhostingové služby poskytuje na 13 evropských trzích. Česká Active 24 by se měla stát odrazovým můstkem k penetraci na další středoevropské trhy. Konkrétně mluví představitelé společnosti o plánovaných akvizicích v Polsku a Maďarsku.

Prostor pro zlepšování finančních výsledků společnosti vidí jednatel Active 24 Karel Umlauf také na českém trhu. Stále více firem podle něj internetová řešení outsourcuje u profesionálů.  Nemalý je podle jeho slov počet nově vznikajících produktů, které se na internetu „hlásí o své místo“. Tyto argumenty podle Umlaufa  podporuje také 15–20% meziroční růst počtu registrovaných domén a jiných služeb, které Active 24 realizuje. Další příjmy očekávají registrátoři domén také od zahájení prodeje domén .EU, jejichž registrace by měla začít koncem letošního roku.

Upevnil své postavení
Na Slovensku v náruči portálu Atlas.sk skončil Pobox.sk. Akvizicí tohoto nejstaršího freemailového serveru upevnil Atlas své postavení druhého nejpoužívanějšího vyhledavače a také největšího freemailového serveru na slovenském internetu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená