FinExpert.e15.cz

Na začátek roku by si rodiče měli připravit nejméně 12 000 Kč

Na začátek roku by si rodiče měli připravit nejméně 12 000 Kč

Náklady českých rodičů na dítě jdou do desítek tisíc, v porovnání s východními sousedy jsou u nás nejdražší školní pomůcky, naopak náklady na novorozence a teenagera jsou nejvyšší v Rusku. Ukazuje to nejnovější průzkum společnosti Home Credit, který proběhl mezi sedmi zeměmi, a to ČR, Slovensko, Kazachstán, Bělorusko, Čína, Vietnam a Rusko. Průzkum sledoval základní náklady na dítě ve třech fázích života: novorozenec, prvňáček a teenager.

Zajímavé je, že nejvyšší náklady na novorozence a na teenagera vykazuje Rusko. Náklady na novorozence dosahují až 50 tisíc, na teenagera dokonce 65 tis. Kč. Jenom postýlka je oproti Česku dražší dvanáctkrát, kočárek o polovinu. 

Náklady na dítě v první třídě jsou zas vysoké v České republice, přesahují 12 tis. Kč, což je pro průměrného Čecha polovina měsíčního platu. V porovnání s ostatními zeměmi je to jednoznačně nejvíce, podobně se pohybují ještě také Slovensko a Rusko.

Naopak v Kazachstánu a ve Vietnamu jsou náklady na dítě v první třídě třetinové, v Bělorusku poloviční. Školní aktovka se dá v Česku a na Slovensku pořídit zhruba od tisíce korun. Podobná cena je i v Číně. Pro průměrného Číňana to je zhruba jedna šestina platu, zatímco Čech by si mohl koupit takových tašek 24. U těchto částek samozřejmě platí, že jsou orientační, většinou se jedná o méně nákladné varianty.

Nejvíce za hračky

Čeští rodiče, kteří mají šestileté dítě, vydají nejvíce peněz za hračky. Za nutné školní potřeby, jako jsou tužky, pastelky nebo pravítka, kromě aktovky, Češi neutratí více než 1 250 Kč, za měsíc jsou však schopni utratit až 2  000 Kč za hračky pro své dítě. Oproti tomu ve všech ostatních státech (kromě Slovenska) jsou tyto náklady minimální.

Zajímavé jsou také některé odlišnosti mezi zeměmi. Školní jídelny nejsou pro Čechy příliš drahé, v Kazachstánu však mají teplé jídlo ve školách děti zdarma. V žádné zemi neexistuje nic jako „pastelkovné“. Státy ani v Číně, Bělorusku nebo Kazachstánu neposkytují zdarma žádné školní pomůcky. V České republice aktuálně Ministerstvo školství příspěvek ve výši 800 Kč na pomůcky pro děti také od 1. září zrušilo. Důvodem jsou úspory v rozpočtových výdajích.

Šetříme

Snaha šetřit se v dlouhodobém horizontu promítá i do myšlení rodičů. Průměrný věk české matky při prvním dítěti je 27,8 let, na jednu matku připadá 1,43 dítěte. Ještě v roce 1980 byl ale průměrný věk matek 22,4 let a na jednu ženu připadalo 2,1 dítěte.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jak je to s tema hrackama? Vychazi to 2000Kc mesicne...
Honza
21. 8. 2012, 22:28
Trochu zavadejici clanek. "Naklady 12tis, coz je pol...
abc
20. 8. 2012, 15:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená